اولین و تنها وبلاگ تخصصی هواشناسی

روزگذشته سازمان حفاظت محیط‌زیست ساعتی به ظهر مانده با پیامک، اصحاب رسانه را به پردیسان فرا خواند تا سعید متصدی معاون محیط انسانی این سازمان آخرین مصوبه هیأت دولت برای کاهش آلودگی هوا را در جمع خبرنگاران تشریح کند؛ مصوبه‌ای که به گفته وی اجرای آن نقطه عطفی در کاهش آلودگی هوا محسوب می‌شود.

این مصوبه که بعدازظهر روز یکشنبه به تصویب هیأت وزیران رسید 8 محور اصلی دارد. این محور‌ها عبارتند از: سوخت، خودروهای در حال حرکت، منابع ساکن، خودروهای نو، مدیریت حمل‌ونقل و تقاضای سفر، پایش و پیش‌بینی هوا، آموزش و اطلاع‌رسانی و زیرساخت‌های شهری. در واقع همه آلاینده‌ها ذیل این 8محور مدیریت خواهند شد.

آنطور که متصدی می‌گوید، مصوبه جدید با برنامه جامع کاهش آلودگی هوا که در سال90 برای 8کلانشهر کشور به تصویب رسید چند تفاوت اساسی دارد؛ ازجمله در مصوبه جدید، نواقصی که در برنامه جامع کاهش آلودگی هوا وجود داشت، برطرف شده است. ضمن آنکه با نگاهی جامع‌نگر، همه برنامه‌های اثر‌گذار در آلودگی هوا در این مصوبه لحاظ شده است.

به گفته معاون محیط انسانی سازمان محیط‌زیست، بر اساس این مصوبه همه دستگاه‌ها و نهادهای دخیل در موضوع آلودگی هوا ملزم به هماهنگی و تعامل با هم شده‌اند. علاوه بر این، مسئولیت و وظایف هر نهاد، دستگاه و فرد حقوقی در قبال آلودگی هوا به تفکیک مشخص شده و درنتیجه همه دستگاه‌ها بنا به وظایف تعریف‌شده پاسخگو خواهند بود. نظارت بر حسن اجرای فعالیت‌ها از دیگر وجوه تمایز این مصوبه با برنامه جامع کاهش آلودگی هواست.

وی زمانبندی دقیق برای اجرای مصوبه را از دیگر ویژگی‌های این مصوبه عنوان کرد و گفت که هر دستگاهی باید در زمان مشخص وظایف خود را انجام دهد و البته در مقاطع مختلف زمانی هم سازمان حفاظت محیط‌زیست ملزم به ارائه گزارش از پروسه کاهش آلودگی هوا به مردم و دولت است.

فرصت 3‌ماهه برای وزارت نفت

سعید متصدی در پی این مقدمه به سراغ 8محور مصوبه جدید کاهش آلودگی هوا رفت و گفت که در محور سوخت، وزارت نفت ملزم به حذف حلال‌های صنعتی از سوخت شده و از زمان تصویب مصوبه (24فروردین‌ماه جاری) 3‌ماه فرصت دارد تا این حلال‌ها را حذف کند. استاندارد‌سازی‌ سوخت نیروگاه‌ها از دیگر موارد لازم‌الاجرا در این مصوبه است. به گفته وی، برای اطمینان خاطر مردم از توزیع و مصرف سوخت استاندارد، سازمان حفاظت محیط‌زیست مکلف به پایش سوخت مصرفی در بازه‌های زمانی 3ماهه شده است.

تأمین سالانه 10درصد برق کشور از انرژی‌های تجدیدپذیر از دیگر مواردی است که در این مصوبه برای کاهش آلودگی هوا درنظر گرفته شده و البته وزارت نیرو ملزم شده طی یک دوره 5ساله با همکاری معاونت فناوری ریاست‌جمهوری 50درصد برق مورد نیاز را از انرژی‌های تجدیدپذیر تأمین کند.

برای کاهش آلودگی‌های ناشی از خودروهای در حال حرکت (منابع آلاینده متحرک) هم متصدی می‌گوید که وزارت کشور از طریق شهرداری‌ها موظف به تعویض کاتالیست‌های این خودروها طی یک دوره 6ماهه شده است. بر این اساس تا پایان مهر کاتالیست‌های خودروها در کلانشهرها ازجمله تهران تعویض می‌شود.

وظایف وزارت صنعت در قبال آلودگی هوا

رعایت حد مجاز آلایندگی خودروهای بنزینی و گازوئیلی ساخت داخل هم از وظایفی است که بر‌عهده وزارت صنعت، معدن و تجارت گذاشته شده است، ضمن آنکه این وزارتخانه باید به‌تدریج موتورسیکلت‌های برقی را جایگزین موتورسیکلت‌های بنزینی کند. از آنجایی که ذرات ناشی از مصرف سوخت در خودروهای دیزلی سرطان‌زاست، وزارت کشور باید با نصب فیلتر روی تمام خودروهای عمومی درون‌شهری و وزارت راه، مسکن و شهرسازی با نصب فیلتر روی خودروهای برون‌شهری مانع تولید این ذرات شوند. شماره‌گذاری خودروهای ساخت داخل به‌ویژه خودروهای دیزلی از اول فروردین‌ماه سال94 علاوه بر رعایت استانداردها منوط به نصب سیستم دوده شده است. ساماندهی و تعیین استانداردهای معاینه فنی طی 3‌ماه آینده از دیگر الزامات مصوبه جدید هیأت دولت برای کاهش آلودگی هواست که سازمان حفاظت محیط‌زیست ملزم به آن شده است. اصلاح ساختار و نرخ بیمه از دیگر مواردی بود که متصدی به آن اشاره کرد و گفت که در ایران نرخ بیمه خودروهای فرسوده ناچیز است که با اصلاح نرخ بیمه، این نقص برطرف می‌شود و از این پس هزینه استفاده از خودروهای فرسوده افزایش می‌یابد.

2برابر شدن زیرساخت‌های الکترونیک

توسعه ناوگان حمل‌ونقل عمومی، کاهش تقاضای سفر و نیز مدیریت مصرف سوخت یکی دیگر از محورهای این مصوبه است که در شمار وظایف وزارت کشور ذکر شده است. همچنین این وزارتخانه مکلف است طی 30‌ماه آینده زیرساخت‌های الکترونیک را با هدف کاهش سفرهای درون‌شهری به 2برابر زیرساخت‌های موجود افزایش دهد.

نوسازی صنایع فرسوده برای نخستین‌بار در کشور از دیگر الزامات برجسته مصوبه جدید کاهش آلودگی هواست که تا پایان فروردین سال آینده اجرا می‌شود. هوشمند‌سازی‌ موتورخانه‌های تجاری، اداری و صنعتی طی 60‌ماه نیز با هدف کنترل آلایندگی خانگی در کنار نوسازی صنایع به اجرا در می‌آید. آنطور که معاون انسانی سازمان حفاظت محیط‌زیست می‌گوید، براساس این مصوبه قرار است سهم منابع مختلف در انتشار آلاینده‌ها به تفکیک مشخص شود. پایش بیماری‌ها و به‌دست دادن آمار دقیق مرگ‌ومیرهای ناشی از آلودگی هوا از ویژگی‌های دیگر این مصوبه است؛ به‌طوری‌که بنا به مصوبه هیأت دولت وزارت بهداشت ملزم به ارائه آمار مرگ‌ومیرهای ناشی از آلودگی هوا شده و بر این اساس نخستین گزارش این وزارتخانه اوایل سال آینده منتشر می‌شود.

آموزش و اطلاع‌رسانی، حمایت از سازمان‌های غیردولتی و افزایش میزان مشارکت‌های مردمی و پخش رایگان مطالب آموزشی محیط‌زیست از رسانه ملی هم از دیگر راهکارهایی است که در این مصوبه دیده شده است. متصدی در پایان گفت که هرچند این مصوبه نقطه عطفی در کاهش آلودگی هوا محسوب می‌شود، زمانی کارساز است که مردم با مشارکت جدی خود به دستگاه‌ها ی ذیربط در کاهش آلودگی هوا کمک کنند.

منبع:اسدالله افلاکی ،همشهری آنلاین

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و ششم فروردین 1393ساعت 17:0  توسط محمد دشتی ها | 

 سازمان جهانی بهداشت قرارگیری در معرض آلودگی هوا را مسئول یک مرگ از هشت مرگ رخ داده در سراسر جهان می‌خواند.
به گزارش لایوساینس گزارش جدید سازمان جهانی بهداشت درباره میزان مرگ و میز ناشی از آلودگی هوا که روز ۲۵ مارس منتشر شد، با دوبرابر کردن تخمین‌های گذشته در این باره می‌گوید آلودگی هوا در سال ۲۰۱۲ باعث مرگ ۷ میلیون نفر شده و به این ترتیب عامل خطرآفرین شماره یک زیست‌محیطی برای سلامت انسان است.

مدت‌هاست که بیماری‌های تنفسی را با آلودگی هوا مربوط کرده‌اند، اما هوای آلوده اثرات زیانبار بیشتری بر سلامت هم دارد.

مقامات سازمان جهانی بهداشت می‌گوید رابطه محکم‌تری میان قرارگیری در معرض الودگی هوا درون خانه و بیرون از خانه و بیماری‌های قلبی- عروقی یافته‌اند؛ سکته مغزی و بیماری ایسکمیک قلب (بیماری ناشی از اختلال خونرسانی قلب) در مجموع عامل ۸۰ درصد مرگ و میرهای ناشی از آلودگی هوای خارج از خانه را تشکیل می‌دهند.

آلودگی هوا فقط عاملی تهدیدکننده در شهرهای بزرگ مانند پکن که لایه ضخیم مه‌دود بر فراز آن گاهی از فضا هم دیده می‌شود، نیست. پخت و پز با اجاق‌های زغالسنگ، چوب و بیوماس‌سوز می‌تواند باعث آلودگی هوای درون خانه شود که بر اساس داده‌های سازمان جهانی بهداشت عامل ۴.۳ میلیون مرگ و میر در سال ۲۰۱۲ بوده است. این نوع آ‌لودگی هوا بیش از دیگران، زنان و کودکان فقیر را در معرض خطر قرار می‌دهد.

دکتر فلاویا بوسترئو، معاون دبیرکل سازمان جهانی بهداشت در امور سلامت خانواده، زنان و کودکان در این باره گفت: «زنان و کودکان فقیر به علت آلودگی هوای درون خانه تاوان سنگینی را می‌پردازند، چرا که زمان بیشتری را در خانه به تنفس دود و دوده ناشی از اجاق‌های آشپزی چوب و زغالسنگ‌سوز می‌گذرانند.»

دکتر ماریا نیرا، رئیس بخش‌های بهداشت عمومی، زیست‌محیطی و اجتماعی سازمان جهانی بهداشت در این باره گفت: «خطرات ناشی از آلودگی هوا اکنون بسیار بزرگتر از حدی است که قبلا تصور می‌شد، به خصوص از لحاظ بیماری قلبی و سکته مغزی. عوامل خطرساز معدودی وجود دارند که تاثیرشان بر سلامت جهانی بیش از آلودگی هوا باشد.»

این گزارش بر اساس داده‌های مرگ و میر سازمان جهانی بهداشت در سال ۲۰۱۲ و تخمین‌های جدید از میزان قرارگیری در معرض آلودگی هوا برمبنای داده‌های ماهواره‌ای و اندازه‌گیری‌های پایشی در سطح زمین است.

 

+ نوشته شده در  جمعه هشتم فروردین 1393ساعت 16:56  توسط محمد دشتی ها | 
دانشمندان دانشگاه کوینزلند استرالیا میکروبی را کشف کرده‌اند که نقش مهمی در گرم‌شدن زمین در آینده ایفا می‌کند.
به گزارش ایسنا، این میکروب تولیدکننده متان به نام متانوژن (methanogen) در پوشش یخی در حال ذوب‌ شمال سوئد و در لایه زیرسطحی ضخیمی از خاک قرار دارد که پیش‌تر منجمد باقی بود. پیش از این مطالعه، وجود این میکروارگانیسم و چگونگی فعالیت‌اش ناشناخته بود.

مسیر گرم‌شدن جهانی نشان می‌دهد نواحی وسیعی از این پوشش یخی (پرمافراست) به ذوب‌شدن ادامه می‌دهد و این امر امکان رشد میکروب‌ها در ماده آلی و انتشار گاز متان را فراهم کرده و گرم‌شدن جهانی آینده را سوخت‌رسانی می‌کند.

میکروب مزبور با استفاده از دی‌اکسیدکربن و هیدروژن باکتری‌های هم‌زیستش، متان را آزاد می‌کند و مسئول تولید کسر عظیمی از متان در این منطقه است. متان، یک گاز گلخانه‌ای است که از 25 برابر ظرفیت گرم‌کردن بیشتر از دی‌اکسید‌کربن برخوردار است.

این ارگانیسم و خویشاوندانش نه تنها در پرمافراست موردمطالعه، بلکه در بسیاری از زیستگاه‌های تولیدکننده متان سراسر جهان زندگی می‌کنند.

تیم علمی این کشف را با استفاده از دی‌ان‌ای نمونه‌های خاکی و بازسازی ژنوم تقریبا کامل این میکروب انجام داد و شیوه‌های سنتی کشت‌دادن میکروب‌ها در آزمایشگاه را کنار گذاشتند.

 

+ نوشته شده در  یکشنبه چهارم اسفند 1392ساعت 16:49  توسط محمد دشتی ها | 

کارشناسان سلامت و محیط‌زیست در یک مطالعه جدید تأکید کردند که کاهش حجم گازهای گلخانه‌ای، یکی از راهکارهای مؤثر برای کاهش خطر مرگ‌ومیر زودرس انسان‌ها به‌ویژه در شهرهای بزرگ است.


به گزارش ایسنا به نقل از لایوساینس، در یک مطالعه آماری جدید پیش‌بینی شده که کاهش گازهای گلخانه‌ای می‌تواند تا سال 2100میلادی هر سال از 3میلیون مورد مرگ‌ومیر زودرس در انسان‌ها پیشگیری کند. تولید بیشتر گازهای گلخانه‌ای هم‌اکنون به‌عنوان عامل تشدیدکننده گرمای جهانی شناخته شده است.

گازهای گلخانه‌ای به‌ویژه دی‌اکسید کربن با به دام انداختن گرما در داخل جو به گرم شدن هر چه بیشتر زمین می‌انجامد و به گفته بسیاری از کارشناسان، فعالیت‌های انسانی یکی از دلایل مهم افزایش تولید گاز دی‌اکسید کربن و تشدید پدیده گرمایش جهانی است. جیسون وست از کارشناسان دانشگاه کارولینای شمالی در این رابطه گفت: در این بررسی‌ها دریافتیم که کاهش حجم گازهای گلخانه‌ای می‌تواند تا سال 2030میلادی سالانه از مرگ زودرس 300تا 700هزار نفر بکاهد که دوسوم آن در چین اتفاق خواهد افتاد.

وست همچنین اظهار داشت: در مطالعات خود به این نکته رسیدیم که کاهش گازهای گلخانه‌ای به کاهش قابل توجه آلاینده‌های هوا در مقیاسی گسترده می‌انجامد، بنابراین تأثیر چشمگیری بر بقای موجودات زنده دارد.

+ نوشته شده در  یکشنبه هفتم مهر 1392ساعت 11:15  توسط محمد دشتی ها | 

کنفرانس سازمان ملل در دوحه روز شنبه 8 دسامبر توافق کرد پیمان توکیو، معاهده‌ محدود کردن میزان خروج گازهای گلخانه‌ای برخی از کشورهای ثروتمند- حدود 15 درصد انتشار جهانی گازهای گلخانه‌ای- را تمدید کند.

به گزارش آسوشیتدپرس این تمدید پس از جلساتی پرمجاداله و علیرغم مخالفت روسیه بوسیله حدود 200 کشور به تصویب رسید. این مجموعه تصمیمات همچنین شامل وعده‌های مبهم مالی درباره کمک به کشورهای فقیر برای کنار آمدن با تغییرات آب و هوایی کره زمین است.

گرچه انتظارات از از کنفرانس دوهفته‌ای در دوحه پایتخت قطر پایین بود، اغلب کشورهای در حال توسعه این موافقت را برای مقابله با بالا رفتن درجه حرارت کره زمین که بالا آمدن سطح دریاها می‌انجامد، ناکافی دانستند. برخی از کشورهای جزیره‌ای اقیانوس آرام وضعیت فعلی را تهدیدی برای موجودیت‌شان می‌بینند.

مدت پیمان کیوتو امضاشده در سال 1997 که میزان خروج گازهای گلخانه‌ای از کشورهای ثروتمند را کنترل می‌کند، امسال به پایان می‌رسید. این پیمان تا سال 2020 تمدید شد تا خلاء موجود تا زمان توافق درباره پیمان جهانی گسترده‌تر را پرکند.

اما پیمان کیوتو در این مرحله دوم، پس از خروج کانادا، ژاپن، نیوزیلند و روسیه از آن، فقط 15 درصد از انتشار گازهای گلخانه‌ای جهانی را پوشش می‌دهد.

آمریکا هیچگاه به پیمان کیوتو ملحق نشد، تا حدی به این علت که این پیمان شامل چین و سایر کشورهای در حال توسعه با رشد سریع نمی‌شود.

کشورهای فقیر با این تقاضا به اجلاس دوحه آمدند که جدولی زمانی درباره چگونگی افزایش کمک‌های مالی کشورهای ثروتمند به آنها در مقابله با اثرات تغییرات آب و هوایی به سالانه 100 میلیارد دلار تا سال 2020 - وعده کلی که سه سال پیش داده شد- تعیین شود.

اما کشورهیا ثروتمند، شامل آمریکا، اعضای اتحادیه اروپا و ژاپن هنوز با اثرات بحران مالی دست به گریبان هستند و در دوحه علاقه‌ای به گفتگوی مشروح درباره کمک مالی نشان ندادند.

توافق درباره کمک‌های مالی اشاره‌ای به اهداف مالی میان- مدت ندارد و صرفا یک وعده کلی درباره شناسایی راه‌هایی برای جلب امکانات مالی برای افزایش کمک در زمینه تغییرات آب و هوایی است.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و دوم آذر 1391ساعت 17:23  توسط محمد دشتی ها | 

اجلاس آب و هواي سازمان ملل متحد در شرايطي به كار خود پايان داد كه نتيجه مثبت آن براي كارشناساني كه اين اجلاس را شكست‌خورده مي‌دانستند، غافلگيركننده بود.

اين اجلاس دو هفته پيش در حالي كه 190 كشور شركت كننده در آن از همان ابتدا به دو گروه موافق و مخالف روند كاهش گازهاي گلخانه‌اي تقسيم شده بودند، در دوربان آفريقاي جنوبي كار خود را آغاز كرد.

در جريان برگزاري كنفرانس به نظر نمي‌رسيد هيچ توافقي ميان اين دو گروه حاصل شود، راي نهايي مبني بر لزوم كنترل گازهاي گلخانه‌اي در ساعات پاياني كنفرانس اعلام شد و موجي از هيجان در ميان كشورها و دوستداران محيط زيست به راه انداخت.

اجلاس دوربان براي پيدا كردن جايگزيني براي پيمان كيوتو ـ كه دوره اجرايي آن سال آينده به پايان مي‌رسد ـ و با هدف كاهش توليد گازهاي گلخانه‌اي براي كنترل روند گرم شدن زمين برگزار شد و براي اولين بار تمامي كشورهاي جهان كه نقش عمده‌اي در آلوده كردن هوا دارند، ملزم شدند براي كاهش گازهاي گلخانه‌اي اقدام كنند.

توافق نهايي براي كاهش گازهاي گلخانه‌اي از آنجا به عنوان دستاورد بزرگ اين اجلاس مطرح مي‌شود كه با وجودي كه سال‌هاست مردم جهان در اثر تبعات منفي اين گازها در معرض آسيب جدي قرار گرفته‌اند، به نظر مي‌رسيد اين بار هم كشورهاي مختلف هر كدام بنا بر مصلحت خود با اين اجلاس برخورد كنند.

كشورهاي مختلف صنعتي كه در راس آنها ايالات متحده آمريكا، ژاپن، كانادا و روسيه قرار دارند همواره در پي عقب انداختن مذاكرات بين‌المللي درباره توافق‌نامه جديد جهاني در اين رابطه بوده‌اند و در شرايطي كه هند و برزيل نيز به عنوان دو كشور عمده در حال توسعه به كشورهاي صنعتي مخالف پيوسته بودند، چنين توافقي را مي‌بايست برگ برنده‌اي در كارنامه سازمان ملل متحد محسوب كرد.

انتظار مي‌رود اين توافق تا سال ۲۰۲۰ ميلادي به اجرا درآيد بنابراين اگرچه نمي‌توان به كاهش گاز‌هاي گلخانه‌اي به اين زودي‌ها اميدوار بود، اما در نهايت مي‌توان به چشم‌اندازي دور از كاهش آلاينده‌هاي محيطي چشم‌اميد داشت.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و پنجم آذر 1390ساعت 7:44  توسط محمد دشتی ها | 
دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی رامین خوزستان با همکاری کمیسیون ملی یونسکوی ایران و حمایت دستگاه های اجرایی و نهادهای بین‌ المللی، اولین کنگره بین‌‌المللی پدیده گرد و غبار و مقابله با آثار زیانبار آن را برگزار می‌کند.

به گزارش ایرنا، به نقل از دبیرخانه این همایش، این کنگره با محورهای بررسی و شناسایی عوامل مؤثر در ایجاد پدیده گردو غبار، بررسی دامنه نفوذ و گستره جغرافیایی پدیده گرد و غبار، بررسی اثرها و پیامدهای پدیده گرد و غبار در کشاورزی و صنعت، بررسی اثرها و پیامدهای زیست‌‌محیطی گرد و غبار، بررسی اثرها و پیامدهای منفی گرد و غبار و آثار آن بر سلامتی و بهداشت، بررسی اثرها و پیامدهای اجتماعی و اقتصادی گرد و غبار، آمادگی و مقابله با پدیده گرد و غبار و کاهش خسارات و ابعاد حقوقی و بین‌ المللی گرد و غبار از 26 تا 28 بهمن 1390 در اهواز برگزار می‌شود.

براساس این گزارش، فراهم کردن امکان گردهمایی دانش ‌پژوهان و متخصصان صاحب‌نظر سراسر جهان برای تبادل نظر و انتقال تجربه‌ها و آخرین دستاوردهای علمی و فنی در خصوص شناسایی پدیده گرد و غبار و را‌ههای مقابله با آن و آشنایی و آگاهی پژوهشگران و کارشناسان داخلی با جدیدترین تحقیقات انجام‌شده در این زمینه و نتایج حاصله و ایجاد زمینه و انگیزه برای انجام‌دادن پژوهش‌های مورد نیاز از جمله اهداف این همایش خواهد بود.

همچنین آگاهی و اطلاع‌‌رسانی به مسئولان و برنامه‌‌ریزان کشوری در زمینه دامنه خطرات و خسارات ناشی از غبار و اهمیت اتخاذ تصمیمات و برنامه‌ های گسترده داخلی و بین‌‌المللی به منظور کنترل و کاهش زیان‌های گرد و غبار و دستیابی به اطلاعات و داده‌‌های تولید‌شده در خصوص پدیده غبار در جهان و معرفی جایگاه و ارزش سیستم‌های گردآوری، کنترل و پایش پدیده گرد و غبار از دیگر اهداف تعریف شده برای این همایش است.

+ نوشته شده در  یکشنبه یکم آبان 1390ساعت 13:0  توسط محمد دشتی ها | 
چین اعلام کرد قصد دارد به منظور کاهش آلودگی‌های محیط زیست و احداث کارخانجات با کمترین آلودگی 313 میلیارد دلار سرمایه گذاری کند.

به گزارش برنا، یکی از مسوولان عالی رتبه اقتصادی چین علام کرد، این کشور قصد دارد به منظور کاهش مونواکسید کربن حاصل از تولیدات صنعتی 2 هزار میلیارد یوآن معادل 313 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کند.

بر اساس گزارش شینهوا، چین قصد دارد بر اساس یک برنامه‌ریزی مقدار انرژی مورد نیاز برای تولید هر واحد صنعتی را تا انتهای سال 2015 میلادی تا 16 درصد کاهش دهد.

چین قصد دارد در خلال یک پروژه اقتصادی به صورت دوره‌ای برنامه کاهش آلودگی‌ تولیدات صنعتی را در 5 استان و 8 شهر در یک دوره 5 ساله اجرا کند.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم مهر 1390ساعت 13:0  توسط محمد دشتی ها | 

ریزگرد (Haze) پدیده‌ای است که از ترکیب ذرات ریز گرد و غبار با آلاینده‌های شهری به وجود می‌آید

و این ترکیب برای بیماران تنفسی بسیار مضر است. اما این پدیده که در کشورمان شایع شده است داستان دیگری دارد

در ایران منشاء اصلی این پدیده کویرها و باتلاق‌های در حال خشک‌شدن عراق است.

سه کشور ایران،عراق و عربستان  به‌صورت مشترک هزینه‌های مالچ‌پاشی این اراضی را تأمین و تمام اراضی در فصل خاصی از سال مالچ‌پاشی می‌شد

مالچ ماده چسبنده گرفته شده از مواد نفتی است که برای تثبیت شن‌های روان در اراضی بیابانی استفاده می‌شود.

 به‌علت بروز برخی مشکلات و تغییر رویه دولت‌ها در این ارتباط، این اقدام صورت نگرفت و پدیده ریزگرد به‌صورت گسترده بخش‌هایی از کشور را مورد هجوم قرار داده است.

ریزگرد و سلامت مردم

پدیده ریزگرد که تا یکی دو سال پیش برای تهرانی‌ها ناآشنا بود و تنها ساکنان5 استان جنوبی و غربی کشور با آن دست‌وپنجه نرم می‌کردند اینک دو سوم استان‌های کشور را درنوردیده و بیش از 21 استان کشور را درگیر خود کرده است.

کانون این ریز گرد ها که به فاصله چند روز مناطق وسیعی از ایران را تحت‌الشعاع خود قرار می‌دهد، عراق است و تا‌کنون مذاکرات و نشست‌های متعددی برای مقابله با این پدیده میان مقامات ایران و عراق برگزار شده که البته نتیجه عملی مشخصی نداشته است. آن طور که گفته شده مجلس در بودجه سال90 حدود هزار میلیارد تومان برای مقابله با ریزگردها اختصاص داده که امید می‌رود این اعتبار بتواند حداقل بخشی از مشکل را بر‌طرف کند. پدیده ریزگرد وقتی با آلودگی سوخت‌های فسیلی توأم می‌شود به‌شدت خطرناک شده و باعث صدمات جبران‌ناپذیری به گروه‌های سنی خاص مانند کودکان، سالمندان و نیز بیماران قلبی و ریوی می‌شود.

سال گذشته در روزهای پیاپی، دولت با تعطیلی عمومی سعی کرد راهکارهای موقتی برای مبارزه با آلودگی هوا اتخاذ کند اما به‌نظر می‌رسد چه در مقابله با آلودگی هوا و چه برای مبارزه با ریزگردها، دست یازیدن به راهکارهای انفعالی و موقتی، همچون استفاده از مسکنی است که اگر چه ممکن است به‌صورت کوتاه مدت درد بیمار را تسکین دهد اما درمان درد او نیست.متأسفانه به‌نظر می‌رسد دستگاه‌های متولی امر در ایران اعم از وزارت بهداشت و سازمان محیط‌زیست در قبال این رخدادهای زیانبار برای سلامت مردم، برنامه مدون خاصی ندارند و یا اگر هم برنامه‌ای دارند آن را برای اطلاع افکار عمومی منتشر نکرده‌اند.ظاهرا وسعت این پدیده و فراگیری آن در گستره‌ ملی و منطقه‌ای باعث شده تا اغلب مسئولان تنها نظاره‌گر این رخداد باشند و گاهی خود نیز به زمره منتقدان، پیوسته و از وضعیت موجود بنالند.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و چهارم خرداد 1390ساعت 11:47  توسط محمد دشتی ها | 

پروفسور پرویز کردوانی کویرشناس برجسته ایرانی راه‌حل مشکل ریزگردهای عربی که جنوب و غرب ایران را تحت تاثیر قرار می‌دهد پاشیدن ریگ در آن مناطق عنوان کرد.

به گزارش ایسنا، پرویز کردوانی در نشست سرگروه‌های جغرافی مناطق 19 گانه آموزش و پرورش تهران اظهار کرد: منشا ریزگردهایی که وارد ایران می‌شوند و زندگی مردم را مختل می‌کنند شمال آفریقا است ولی این ریزگردها در عراق تشدید می‌شوند.

وی در ادامه راه‌حل مشکل موجود را پاشیدن ریگ در مناطق غربی عراق و هورالعظیم دانست و افزود: منطقه هورالعظیم که بخشی از آن در ایران و بخش دیگرش در عراق است باعث تشدید ریزگردهای عربی می‌شود. بخشی از هورالعظیم که در ایران است دارای نیزارها و پوشش گیاهی است و مشکلی ایجاد نمی‌کند اما بخشی متعلق به عراق به دلیل سوزانده‌شدن نیزارها و عبور و مرور اتومبیل‌ها و تانکرها دچار مشکل شده است.

کردوانی همچنین مالچ پاشی روی مناطق مستعد گرد و غبار را کاری اشتباه توصیف و اضافه کرد: اگر به فرض کشور عراق اجازه بدهد که ما در مناطق شرقی‌اش مالچ پاشی کنیم این کار از چند جهت اشتباه است. اول اینکه پاشیدن مالچ در مناطق وسیع شرق عراق هزینه‌های بسیار زیادی دارد، دوم این که مالچ بسیار بد بو است و سوم اینکه مانع نفوذ آب به خاک منطقه می‌شود و موجب می‌شود هیچ گونه گیاهی در آن رشد نکند.وی ادامه داد: هم اکنون در بسیاری از مناطق داخل کشورمان، مانند سیستان و بلوچستان، توفان‌های ماسه‌ای را شاهد هستیم که به مراتب شدیدتر از گرد و غبارهای عربی است ولی می‌توان به راحتی آنها را مهار کرد. زندگی مردم در مناطق جنوب شرق ایران بسیار مشکل است ولی حل آن راه آسانی دارد.

کردوانی در ادامه با اشاره به تحقیقات شخصی‌اش خاطرنشان کرد: هم‌اکنون در ایران مخروط ‌افکنه‌های زیادی وجود دارد که می‌توان از آنها ریگ استخراج کرد و آنها را در مناطقی که امکان بلندشدن گرد و غبار وجود دارد پاشید. این کار باعث می‌شود شدیدترین بادها نتوانند گردوغبار محلی را بلند کنند. ضمن اینکه ریگ مانند مالچ که از نفت به دست می‌آید بوی نامطبوع ندارد و مانع نفوذ آب هم نمی‌شود.

وی افزود: می‌توان با استفاده از ریگ‌های رنگی، در مناطق بیابانی منطقه توریستی ایجاد و کم کم آنجا را به محلی برای جذب گردشگر تبدیل کرد. آنچه مسلم است به این است که مالچ پاشی در بیابان کار بسیار غلطی است و تکنولوژی قدیمی محسوب می‌شود.کردوانی در ادامه با اشاره به منشا گرد و غبار در عراق، گفت: مناطق شرق عراق، چون دارای خاکی «لق» هستند مستعد ایجاد گرد و غبار هستند و این گرد و غبارها به وسیله باد به سمت ایران می‌آیند و هیچ مشکلی برای عراقی‌ها ندارند. گرد و غبار مناطق شرق عراق به داخل این کشور راهی پیدا نمی‌کند و این مساله همکاری آنها با ما را دچار اشکال می‌کند.وی در ادامه از یافتن راهی مناسب برای پرآب کردن دریاچه ارومیه خبر داد و افزود: می‌خواهند آب رود ارس را به دریاچه ارومیه بریزند که کار اشتباهی است چرا که با این کار بیشترین ظلم به کشاورزی دشت مغان می‌شود. می‌توان به راحتی رودخانه‌های زیادی که از مناطق شمال غربی ایران وارد عراق می‌شوند و قابلیت ساخت سد هم ندارند به سمت دریاچه ارومیه منحرف و آن را پر از آب کرد.کردوانی در ادامه مناطقی از ایران را برای برداشت ریگ مناسب دانست و افزود: از یزد به سمت بافق، از نایین به سمت انارک و از اردکان به سمت چک‌چک مناطقی وجود دارند که باد کاری به پوشش آنها ندارد چون پوشش‌شان ریگی است. می‌توان در عراق هم مانند این پوشش را ایجاد کرد. ضمنا از زابل هم همین کار را باید کرد. از زمان‌های قدیم باد سیستان برای مردم آن منطقه مایه نعمت بود ولی به مرور زمان برایشان مشکل آفرین شده است.

دکتر کردوانی درپایان با رد اخباری که از قول وی دربرخی رسانه‌ها مطرح و عنوان شده بود که گرم‌ترین نقطه زمین، منطقه گندم بریان در شمال بیابان لوت است تصریح کرد: گرم‌ترین نقطه زمین گندم بریان نیست. گرمترین نقطه دنیا، محلی است که حدود 75 کیلومتر از "شهداد" فاصله دارد.

منبع:همشهری آنلاین

+ نوشته شده در  جمعه بیستم خرداد 1390ساعت 16:57  توسط محمد دشتی ها | 
اخیرا مسئله‌ای که در سراسر دنیا و به‌ویژه در ایران مد نظر قرار گرفته، یافتن راهکارهایی جهت کاهش مصرف سوخت و انرژی است.

انجام تحقیقات و اجرای طرح‌ها در زمینه جایگزین کردن سوخت‌های فسیلی با سوخت‌های جایگزین طبیعی، ازجمله مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد زیرا منابع نفتی و گازی ایران که جهت ادامه حیات صنایع کشور اهمیت دارد بنا بر نظر برخی از کارشناسان درصورت ادامه روند مصرف کنونی تا کمتر از 5 دهه آینده به اتمام می‌رسد، بنابراین اعتقاد کارشناسان بر این است که باید بتوان با اجرای سیاست‌های مناسبی در زمینه انرژی‌های جایگزین، میزان مصرف سوخت‌های فسیلی در کشور را کاهش داد تا ذخایر نفتی و گازی کشور دیر‌تر تمام شود و نسل‌های بعد نیز بتوانند از آنها استفاده کنند. استفاده از سوخت‌های گیاهی یا هرنوع سوخت جایگزین نیز می‌تواند در کاهش میزان آلودگی هوا در شهرهای بزرگ مؤثر باشد.

در سال‌های اخیر مطالعات کارشناسی انجام شده روی حوزه‌های نفتی و گازی در دنیا حکایت از آن دارد که تا یکی، دو سده آینده ذخایر گازی و نفتی رو به پایان خواهد رفت، بنابراین از هم‌اکنون دانشمندان سرگرم انجام تحقیقاتی جهت یافتن راه‌هایی برای جایگزینی سوخت‌های فسیلی با سوخت‌های جایگزین و پایدار هستند.

سوخت جایگزین- که همچنین به سوخت غیرمعمول و سوخت پیشرفته معروف است- به هر نوع ماده‌ای می‌گویند که می‌تواند به‌عنوان سوخت و به‌جای سوخت‌های معمولی استفاده شود.

سوخت‌های معمولی عبارتند از: سوخت‌های فسیلی (نفت، زغال‌سنگ، پروپان و گاز طبیعی و سوخت‌های هسته‌ای مانند اورانیم. برخی از بهترین سوخت‌های جایگزین عبارتند از: بیودیزل، سوخت الکل (متانول، اتانول، بوتانول1)، الکتریسیته ذخیره‌شده در مواد شیمیایی (مانند باتری و پیل سوختی)، هیدروژن، گاز متان غیرفسیلی، گاز طبیعی غیرفسیلی، سوخت روغن گیاهی و دیگر زیست‌توده‌ها.

سوخت گیاهی برای هواپیماها

تا پیش از این تحقیقاتی برای جایگزین کردن سوخت فسیلی خودروها با سوخت گیاهی انجام گرفته بود اما اخیرا محققان دایره تحقیقات خود را در زمینه استفاده از سوخت گیاهی در خودروها گسترش داده‌اند و بر مبنای اخبار خبرگزاری‌ها، یکی از موارد تحقیقاتی دانشمندان در این زمینه، یافتن سوخت جایگزین برای هواپیماهاست.

یکی از سوخت‌های مورد نظر برای هواپیماها سوخت گیاهی بوده که در سال‌های اخیر نیز آزمایش‌هایی روی هواپیماها با استفاده از سوخت گیاهی انجام گرفته است. البته تلاش دانشمندان بر استفاده نکردن از سوخت‌های گیاهی خوراکی متمرکز است زیرا استفاده زیاد از سوخت گیاهی خوراکی نیز محدودیت دارد و این مسئله می‌تواند در آینده منجر به ازبین رفتن ذخایر خوراکی بشر در سراسر کره خاکی شود.

در سال 2009 نیز اخباری در خبرگزاری‌ها مبنی بر انجام پرواز نخستین هواپیما با سوخت گیاهی انتشار یافت. در یکی از این خبرها گزارش شده بود که «یک فروند بوئینگ 747 نخستین بار با سوخت گیاهی از نیوزیلند به پرواز درآمد».

بر مبنای همین گزارش، خلبانان این بوئینگ متعلق به شرکت هواپیمایی نیوزیلند موفق شده بودند هواپیما را با سوختی متشکل از روغن گیاهی به‌مدت 2ساعت به پرواز در آورند.50 درصد از سوخت یکی از 4موتور این هواپیما از روغن جاتروفا تشکیل شده بود؛ گیاه جاتروفا که در برزیل می‌روید جانشین مناسبی برای سوخت‌های فسیلی محسوب می‌شود.

دیوید مورگان، خلبان هواپیمای نیوزیلندی در این باره گفته بود: جاتروفا گیاه مناطق استوایی است که مورد استفاده انسان یا حیوانات قرار نمی‌گیرد زیرا گیاهی سمی است. هسته‌های این گیاه حاوی روغنی است که پس از پالایش به سوخت تبدیل می‌شود.

جاتروفا همچنین طلای سبز صحرا لقب گرفته که در زمین‌های خشک و لم‌یزرع نیز قابل روییدن است و کشت آن زیانی به زمین‌های حاصلخیز وارد نمی‌کند. رود کلاینپاست، حشره‌شناس نیوزیلندی، می‌گوید: اگر بتوان با جایگزینی گیاهان به جای انرژی‌های فسیلی، کربن تولید کرد، کمترین زیان به آب و هوای زمین وارد خواهد شد، به همین علت سوخت‌های گیاهی آینده‌ای درخشان خواهند داشت.

تحقق رؤیای پرواز با سوخت گیاهی تا 10 سال آینده

کارشناسان هواپیمایی می‌گویند که پروازهای آزمایشی اخیر، عملی بودن استفاده از سوخت‌های گیاهی در هواپیماها را ثابت کرده‌اند و احتمال دارد شرکت‌های هواپیمایی ظرف یک دهه آینده عمدتا از این سوخت‌ها استفاده کنند.
کارشناسان می‌گویند که تمرکز آنها اکنون بر یافتن گیاهانی است که جزو محصولات غذایی نباشند یا موجب از بین رفتن جنگل‌ها نشوند.

سازمانی موسوم به «میزگرد» برای سوخت‌های گیاهی پایدار در حال تدوین معیارهایی برای تأیید سوخت‌های گیاهی است. شرکت‌های هواپیمایی از سال2008 تاکنون 5پرواز آزمایشی را با استفاده از سوخت‌های گیاهی انجام داده‌اند.
یکی از منابع امیدوار‌کننده برای تولید سوخت گیاهی کاملیاست که گیاهی از خانواده خردل به شمار می‌رود و کشاورزان از آن به‌عنوان محصولی تناوبی برای احیای خاک استفاده می‌کنند. ترانس اسکات از مقامات شرکت هواپیما‌سازی‌ بوئینگ گفته است: این سوخت‌ها احتمالا امسال برای استفاده تجاری تأیید خواهند شد.

فواید تولید سوخت‌های گیاهی

1- امنیت انرژی: تنوع منابع انرژی سوخت‌های گیاهی نوعی امنیت را در تولید این سوخت ایجاد می‌کند.
2- ملاحظات زیست‌محیطی: گسترش مصرف سوخت‌های گیاهی تأثیر قابل‌توجهی بر کاهش گازهای گلخانه‌ای و همچنین پتانسیل کاهش آلاینده‌های هوا ناشی از مصرف سوخت‌های متعارف را نیز دارد. براساس مطالعات صورت گرفته نشان داده شده است که استفاده از این سوخت‌ها می‌تواند بر کاهش آلاینده‌هایی نظیر مونوکسید کربن و سایر مواد سمی تأثیر داشته باشد.
3 ـ حمایت از بخش کشاورزی: علاوه بر فواید زیست‌محیطی سوخت‌های گیاهی، یکی دیگر از محرک‌های توسعه این سوخت‌ها تأثیر آن بر توسعه اقتصادی روستایی اعلام شده است. همچنین این امر می‌تواند تأثیر مثبتی بر اشتغال و معیشت کشاورزان داشته باشد. تولید سوخت‌های گیاهی تأثیر فزاینده‌ای در اشتغال و درآمدزایی دارد؛ پس توسعه این سوخت‌ها موجب درآمدزایی در بخش کشاورزی، توسعه روستایی و رشد اقتصادی می‌شود.

موانع و نگرانی‌ها

اما تولید و صدور سوخت‌های گیاهی نیاز به توسعه زیرساخت‌های خاص خود دارد. همچنین سرمایه‌گذاری در جاده‌ها، خطوط راه آهن و لوله نیز ضروری است. در حالی که مشوق‌های سیاسی کلان در این راستا قرار ندارند و بیشترین حمایت‌های داخلی از کشورهای صنعتی صورت می‌گیرد اما محصولاتی با موازنه انرژی بالا (جهت تولید سوخت‌های گیاهی) عملا در کشورهای
در حال توسعه در نواحی گرمسیری کشت می‌شود.

از سوی دیگر سوخت‌های گیاهی چالش‌ها و فرصت‌های مهمی را در زمینه توسعه پایدار، هم در سطوح ملی و هم در سطح جهانی به همراه دارند. این پدیده می‌تواند به مواجهه با بحران تغییرات اقلیمی و نیز بهبود اشتغال و درآمدزایی در نواحی روستایی کمک کند. همچنین تنوع‌بخشی به منابع انرژی، بهبود موازنه تجاری و نیز کیفیت هوا از دیگر مزایای توسعه آنها محسوب می‌شود. با این حال سوخت‌های گیاهی راه‌حل معجزه‌گر نیستند و توسعه آنها با ملاحظاتی همراه است.

کشت محصولات سوختی می‌تواند موجب مخاطرات زیست‌محیطی در حوزه تولید کشاورزی شود. به‌عنوان مثال گسترش پهنه‌های کشاورزی و در نتیجه کاهش سطح جنگل‌ها و مراتع و تنوع زیستی، یک نگرانی عمده در این زمینه است. از دیدگاه اجتماعی ملاحظات مهمی در مورد تأیید تولید این سوخت‌ها بر نیروی کار و امنیت غذایی وجود دارد. شکل‌گیری یک بازار غیررقابتی می‌تواند موجب توزیع نابرابر منافع طی زنجیره ارزش افزایی این محصولات شود.


منبع: همشهری

+ نوشته شده در  شنبه بیستم فروردین 1390ساعت 15:8  توسط محمد دشتی ها | 
شانزدهمين اجلاس سران كنوانسيون تغييرات آب و هواي سازمان ملل متحد در شهر كنكون مكزيك در حالي برگزار شد كه حدود 10 نفر نيز از جمهوري اسلامي ايران در اين اجلاس شركت كردند.

فارغ از اين‌كه آيا اين اجلاس منجر به توافقي جديد درخصوص نقش و سهم كشورهاي توسعه يافته از يك طرف و كشورهاي در حال توسعه از طرف ديگر خواهد شد يا همچون اجلاس قبلي در كپنهاك به توافق الزام‌آوري دست نخواهد يافت، نقش جمهوري اسلامي ايران در تغييرات آب و هوايي و تعهدات و منافع ايران در قالب كنوانسيون تغيير آب و هواي سازمان ملل قابل بررسي است.

براساس گزارش جديد آژانس بين‌المللي انرژي، جايگاه ايران در ميان كشورهاي جهان از نظر ميزان انتشار دي‌اكسيدكربن ناشي از احتراق سوخت، از رتبه 13 در 2 سال قبل از اين گزارش به رتبه دهم ارتقا يافته است و اكنون ايران با انتشار سالانه بيش از 600 ميليون تن گاز گلخانه‌اي در ميان كشورهاي در حال توسعه در جايگاه چهارم قرار دارد.

مطابق مفاد پروتكل كيوتو كنوانسيون، كشورهاي در حال توسعه در دوره اول تعهدات (2008 تا 2012 ميلادي) تعهدي براي كاهش ميزان انتشار گازهاي گلخانه‌اي خود ندارند و لذا ايران در حال حاضر تعهدي جهت كاهش انتشار ندارد. ليكن اكثر كشورهاي درحال توسعه متعهد هستند گزارش وضعيت انتشار گازهاي گلخانه‌اي در كشور متبوع خود را به صورت دوره‌اي به دبيرخانه كنوانسيون ارائه كنند.

همچنين مطابق ماده 12 پروتكل، در صورتي كه كشورهاي در حال توسعه به صورت داوطلبانه و تحت نظارت دبيرخانه كنوانسيون پروژه‌هايي براي كاهش انتشار گازهاي گلخانه‌اي انجام داده و مقادير آن را مطابق متدولوژي‌هاي مصوب اندازه‌گيري و گزارش كنند، مي‌توانند در ازاي ميزان كاهش گواهي شده، مبالغي را از كشورهاي توسعه يافته دريافت كنند. اين سازوكار كه مكانيزم توسعه پاك نام دارد، كشورهاي توسعه يافته را نيز تشويق مي‌كند تا تكنولوژي و سرمايه لازم براي انجام چنين پروژه‌هايي را در اختيار كشورهاي در حال توسعه قرار دهند و در منافع حاصل از آن شريك شوند. با اين حال كشورهاي در حال توسعه مي‌توانند راساً چنين پروژه‌هايي را انجام داده و خود از منافع آن بهره‌مند شوند.

‌ به نقل از ترازنامه انرژي سال 1386، ميزان انتشار گاز گلخانه‌اي دي‌اكسيد كربن ناشي از احتراق سوخت در اكثر بخش‌هاي اقتصادي ايران از اغلب كشورهاي مقايسه شده منطقه خاورميانه بيشتر است و در برخي اوقات چندين برابر كشورهاي همسايه و همسطح است. لذا پتانسيل كاهش انتشار گازهاي گلخانه‌اي در ايران به مراتب از اين كشورها بالاتر است.

اگر اقدامات كشورهاي توسعه يافته براي كاهش انتشار گازهاي گلخانه‌اي را تعهدي اجباري تحت رژيم حقوقي پروتكل كيوتو بپنداريم، اقدامات اغلب كشورهاي در حال توسعه، چيزي جز مشاركت و همراهي كشورهاي توسعه يافته در قالب مكانيزم توسعه پاك به‌منظور كسب درآمد خارجي از اين محل نيست. نگاهي به نحوه رشد نيروگاه‌هاي بادي در كشورهاي در حال توسعه مويد اين مطلب است.

لذا سهم كشورهاي در حال توسعه از كنوانسيون تغيير آب و هوا انجام پروژه‌هاي جديد در قالب مكانيزم توسعه پاك و كسب منافع اقتصادي بي‌نظير از اين محل است. اين مكانيزم علاوه بر منافع نقدي، منافعي چون كاهش مصرف منابع، توسعه پايدار، حفظ محيط زيست، انتقال تكنولوژي نوين، سرمايه‌گذاري و ايجاد اشتغال را نيز به دنبال دارد.

پيشروترين كشورهاي در حال توسعه در بهره‌گيري از مكانيزم توسعه پاك، كشورهاي چين و هند هستند كه كشور چين به تنهايي حدود 1100 پروژه از كل 2580 پروژه ثبت شده در دنيا از آغاز اجرايي شدن پروتكل كيوتو در ابتداي سال 2005 تاكنون را به خود اختصاص داده است‌كشورهاي هند و برزيل و مكزيك و مالزي در تعقيب اين كشور هستند.

بنابراين، چين كه در بين كشورهاي در حال توسعه مقام اول ميزان انتشار گازهاي گلخانه‌اي را دارد، حدود 42درصد از اين بازار را به خود اختصاص داده است؛ بازاري كه مطابق گزارشي كه توسط يك موسسه آلماني در سال 2008 منتشر شده بود، حكايت از ارزش 670 ميليارد دلاري آن در انتهاي سال 2008 داشت.

نكته جالب اينجاست كه ايران به عنوان چهارمين كشور در حال توسعه از نظر ميزان انتشار گازهاي گلخانه‌اي و با پتانسيل عظيم فرصت‌هاي كاهش انتشار، تاكنون فقط يك پروژه مكانيزم توسعه پاك را به ثبت رسانده است! زماني كه ايران در نوامبر سال گذشته اولين و تنها پروژه خود را به ثبت رساند، قبل از آن 61 كشور حداقل يك پروژه به ثبت رسانده بودند.

نگاهي به كشورهاي همسايه نظير ارمنستان با 5 پروژه ثبت شده، پاكستان با 9 پروژه ثبت شده، امارات متحده عربي با 4 پروژه ثبت شده و با مقايسه كل ميزان انتشار اين كشورها با ايران، مي‌توان به نارسايي و عدم توجه كافي به اين فرصت بي‌نظير جهاني واقف شد، چرا كه كشور امارات فعاليت‌هاي مرتبط با CDM را همزمان و حتي بعد از جمهوري اسلامي ايران آغاز كرده است.

اجلاس كنكون مكزيك براي بحث و مذاكره در جهت چگونگي تعهدات كشورها در دوره دوم تعهدات (بعد از 2012) است. حال سوال اينجاست كه اگر تاكنون مكانيزمي وجود داشته است كه در قالب آن ايران مي‌توانسته با تعريف صدها پروژه منافع چند ميليارد دلاري در هر سال داشته باشد و از سال 2005 تاكنون تقريبا اقدام موثري در اين راستا انجام نداده است، چگونگي دور دوم تعهدات چه اهميتي براي كشور و مسوولان دارد كه در اين اجلاس حضور يافته‌اند؟ آيا تصميم‌گيراني كه براي حفظ حقوق كشور در مجامع جهاني حضور مي‌يابند براي استفاده و استيفاي حقوق تعريف شده، در كشور و تطبيق قوانين داخلي به‌منظور بهره‌گيري از اين فرصت‌ها و حقوق قانوني چقدر تلاش مي‌كنند؟

آيا شركت‌كنندگان در اين اجلاس بعد از خاتمه آن، اقدامي جهت بهره‌گيري ايران از اين فرصت و كسب منافع ملي حداقل برابر با هزينه‌هاي پرداخت شده براي حضور اين افراد در اجلاس مزبور خواهند داشت؟

عادل پرتوي / كارشناس تغييرات آب و هوا

+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم دی 1389ساعت 11:23  توسط محمد دشتی ها | 

گرم شدن کلی کره زمین، به معنای افزایش میانگین دمای سطح زمین است. از اواخر سالهای  1800، میانگین دمای کلی 4/0 تا 8/0 درجه سانتیگراد افزایش یافته است. بسیاری از کارشناسان پیش بینی کرده اند که میانگین دمای زمین در سال 2100، 4/1 تا 8/5 درجه سانتیگراد افزایش خواهد یافت. این مقدار افزایش، بیشترین مقداریست که ظرف هزار سال  اخیر، برای زمین پیش آمده است.

دانشمندان نگران این مشکلند که انسانها و اکوسیستم های طبیعی نتوانند خود را با این تغییرات سریع آب و هوایی وفق دهند. اکوسیستم شامل ارگانیزمهای زنده و محیط فیزیکی در یک محدوده مشخص است. این گرم شدن عمومی می تواند منتج  به ضررهای فراوانی شود، به همین دلیل کشورهایی در سراسر جهان، به منظور کنترل این بحران، قراردادی را به نام پروتوکل کیوتو ( Kyoto ) طرح کرده اند.

 دلایل افزایش دمای سطح زمین

کارشناسان هواشناسی گرم شدن هوا را از سالهای 1800، آنالیز کرده اند.  اغلب آنها به این نتیجه رسیده اند که فعالیتهای انسانی عامل اصلی این گرم شدن هوا است. فعالیتهای انسانی با افزایش خاصیت گلخانه ای زمین در گرم شدن زمین دخالت دارد. اثر گلخانه ای، سطح زمین را در فرایند پیچیده ای که با همراهی نور خورشید، گازها و ذرات موجود در اتمسفر صورت می گیرد، گرم می کند. گازهایی که گرما را در اتمسفر زمین نگه می دارند یا اصطلاحا به دام می اندازند، گازهای گلخانه ای نامیده می شوند.

اصلی ترین فعالیت انسانی که منجر به گرمای زمین می شود، سوزاندن سوختهای فسیلی (زغالسنگ، نفت، گاز طبیعی) و از بین بردن جنگلها است. بیشتر سوخت فسیلی در اتومبیلها، کارخانه ها و نیروگاهها به مصرف می رسد. سوزاندن این سوختها گاز دی اکسید کربن با علامت اختصاری CO2 تولید می کند. CO2 از گازهای گلخانه ایست که روند فرار گرما از جو به فضا را بسیار کند می کند. درختان و دیگر گیاهان در روند فتوسنتز، گاز CO2 را از هوا جذب می کنند. با از بین بردن گیاهان، میزان گاز CO2 در هوا افزایش می یابد. تجزیه شدن گیاهان نیز منجر به افزایش این گاز می شود.

گروه کمی از دانشمندان معتقدند که افزایش گازهای گلخانه ای عامل اصلی این افزایش دما نیست بلکه افزایش انرژی تابیده شده از خورشید عامل اصلی می باشد. اما بیشتر کارشناسان هواشناسی تاثیر این عامل را در روند افزایش دمای عمومی کره زمین بسیار ناچیز می دانند.

 عواقب افزایش دما

ادامه این افزایش دما آثار مخرب زیادی در بر دارد. ممکن است گیاهان و جانواران دریازی به مخاطره جدی بیفتند. زیستگاه های گیاهان و حیوانات دچار تغییرات اساسی می شوند. الگوهای آب و هوا دستخوش تغییرات می شوند و نتیجه آن وقوع سیل و خشکسالی و طوفانهای شدید مخرب خواهد بود. افزایش دما با ذوب نمودن یخهای قطبی، باعث بالا آمدن سطح آب دریاها می شود. در مناطق خاصی از زمین، بیماریهای انسانی گسترش می یابد و محصولات کشاورزی نابود می شوند.

 تاثیرگرما بر آبها

در هنگام گرم شدن هوا، دمای آب اقیانوسها نیز افزایش می یابد و منجر به بروز مشکلاتی در اکوسیستم اقیانوسها می شود. برای مثال گرم شدن آبها ممکن است باعث بروز پدیده ای به نام سفیدی مرجانهای دریایی شود. وقتی که آب گرم می شود، مرجانها ماده ای را که عامل رنگ و تغذیه آنهاست از درون خود خارج می کنند. در این حالت رنگ مرجانها سفید می شود و چنانچه دمای آب به وضع طبیعی برنگردد، می میرند. گرمای افزوده همچنین منجر به وقوع بیاریهایی می شود که بر جانوران دریایی تاثیر گذار است.

 تغییر شکل زیستگاه های طبیعی   

ممکن است در محلهای طبیعی مسکونی حیوانات و گیاهان تغییرات شدیدی روی دهد. بسیاری از گونه های زیستی مشکلات زیادی برای ادامه حیات در شرایط جدید خواهند داشت. برای مثال بسیاری از گیاهان گلدار، بدون طی کردن زمستانی سرد، شکوفه نخواهند زد.

 تاثیر گرما بر آب و هوا  

تکرار وقوع شرایط بحرانی آب و هوا منجر به خسارات زیادی می شود. تغییرات الگوهای بارش باعث افزایش سیلابها و خشکسالی در نواحی مختلف می شود. طوفانها و تندبادها، بیشتر و قدرتنمندتر به وقوع خواهند پیوست.

 بالا آمدن سطح آبها

ادامه گرم شدن هوا، در طی چند قرن، مقادیر زیادی از یخهایی که صفحه  آنتارکتیکا را پوشانده اند، ذوب می کند. در نتیجه سطح آبها در کل زمین بالاتر می آید. بسیاری از مناطق ساحلی ممکن است دچار سیل زدگی، فرسایش، از بین رفتن زمینهای خشک و ورود آب دریاها به آبهای شیرین شوند. بالا آمدن آب دریاها ممکن است منجر به غرق شدن شهرها، جزایر کوچک و دیگر مناطق زیستی شود.

تهدید سلامت انسانها

بیماریهای گرمسیری نظیر مالاریا و تب دنگی ( dengue ) به مناطق زیادی شیوع پیدا می کند. ادامه یافتن گرما و شدت یافتن آن می تواند عامل مرگ و میرهای زیاد و بیماریهای گوناگون شود. سیل و قحطی، گرسنگی و سوء تغذیه را افزایش خواهد داد.

 خنک کردن زمین

کارشناسان هواشناسی در حال حاضر مشغول مطالعه برای کنترل و محدود کردن افزایش دمای کره زمین می باشند. دو روش کلیدی به این منظور وجود دارد: اول محدود کردن تولید گاز CO2 و دوم تصفیه هوا.

محدود کردن انتشار گاز CO2

 دو تکنیک تاثیرگذار برای محدود کردن تولید CO2 وجود دارد: اول جایگزین کردن منابع دیگر انرژی به جای سوختهای فسیلی و دوم استفاده بهتر از سوختهای فسیلی.

منابع انرژی جایگزین سوخت فسیلی، CO2 تولید نمی کنند. این منابع شامل باد، نور خورشید، انرژی هسته ای و حرارت زیر زمین می باشند. دستگاههایی به نام توربین بادی می توانند انرژی باد را به انرژی الکتریکی تبدیل کنند، باطریهای خورشیدی نیز می توانند نور خورشید را به انرژی الکتریکی تبدیل کنند و نیروگاههای حرارت زیرزمین می توانند از گرمای موجود در لایه های زیرین خاک انرژی الکتریکی به دست آورند.

استفاده از این منابع هزینه های بیشتری را نسبت به سوختهای فسیلی در بر دارند. با اینحال پیشرفت تحقیقات درباره استفاده از آنها می تواند منجر به کاهش هزینه های آنها نیز شود.

تصفیه هوا به دو شکل صورت پذیر است: اول، انبارهای زیر زمین یا زیر آب. دوم، ذخیره سازی در گیاهان زنده.

با تزریق و ورود CO2 تولید شده در صنعت به زیر زمین یا در اقیانوس می توان این گاز را ذخیره کرد. مناسبترین مکان در اعماق زمین برای انجام این کار، انبارهای طبیعی نفت و گازیست که بیشتر ذخایر آنها استخراج شده است. با ورود این گاز به این گونه انبارهای طبیعی، استخراج بازمانده ذخایر آنها بسیار آسانتر می شود. سود ناشی از تسهیل بهره برداری، هزینه های این روش تصفیه را جبران می نماید. رسوبات عمیق نمک و زغالسنگ نیز مکان مناسبی برای انجام ذخیره سازی CO2 می باشند.

اقیانوسها می توانند CO2   بیشتری ذخیره کنند اما دانشمندان هنوز موفق به تخمین آثار محیطی این ذخیره سازی نشده اند.

 ذخیره سازی در گیاهان

گیاهان سبز به هنگام رشد، CO2   موجود در جو را جذب می کنند. آنها کربن موجود در CO2   را با هیدروژن ترکیب کرده، قند ساده تولید می کنند و آنرا در بافت خود ذخیره می نمایند. پس از مرگ گیاه، با تجزیه آن، گاز CO2 از آن متساطع می شود. اکوسیستمهایی با زندگی گیاهی غنی،  می توانند CO2 بیشتری را در خود حبس نمایند.

پروتوکل کیوتو

در سال 1997، نمایندگان 160کشور جهان در کیوتوی ژاپن گرد هم آمدند و قرار دادی به نام پروتوکل کیوتو را تنظیم کردند. این قرارداد برای کاستن انتشار گازهای گلخانه ای است. از سال 2008 تا 2012، سی و هشت کشور صنعتی ناچار به کاستن انتشار گاز CO2 و پنج کشور دیگر ناچار به کاستن انتشار گازهای گلخانه ای خواهند بود. این کشورها باید 1990 مرکز انتشار خود را کنترل نموده و سالانه 95 درصد از میزان انتشار آنها را کاهش دهند. این قرارداد شامل حال کشورهای در حال توسعه نمی باشد. اما کشورهای صنعتی را تشویق می کند که داوطلبانه با کشورهای درحال توسعه برای کاهش میزان انتشار گازهای گلخانه ای همکاری کنند.

 بررسی گرم شدن

پیش از استفاده از وسایل گرما سنج، دانشمندان بر اساس نشانه های فراوانی، افزایش دمای کره زمین را مورد بررسی قرار داده بودند. نشانه ها حاکی از این بود که افزایش دما از سالهای 1900، در هزار سال اخیر بی سابقه بوده است.

در سال 2001، هیئتی با مسئولیت کنترل تغییرات آب و هوا به نام IPCC ( Intergovernmental Panel on Climate Change )که از طرف سازمان ملل پشتیبانی می شدند، نتایج بررسی های به اثبات رسیده در خصوص گرم شدن زمین را منتشر کردند. کارشناسان هواشناسی مشغول بررسی عوامل طبیعی و دخالتهای انسان در گرم شدن زمین ظرف 100 سال اخیر شدند.  هیئت IPCC همچنین نتیجه پیش بینی های دمای هوا تا سال 2100 را اعلام نمود.

در هر حال بررسی ها نشان می دهند که راه حل فوری برای این مسئله وجود ندارد. حتی اگر تمام منابع انتشار گاز CO2 را ناگهان حذف کنیم، روند گرم شدن هوا، به دلیل وجود گازهای گلخانه ای که در حال حاضر وارد جو شده اند، تا سال 2100 ادامه خواهند داشت.

 منبع:

Mastrandrea, Michael D., and Stephen H. Schneider. "Global warming." World Book Online Reference Center. 2005. World Book, Inc.

ترجمه: لنا سجادیفر

+ نوشته شده در  جمعه بیست و نهم مرداد 1389ساعت 10:58  توسط محمد دشتی ها | 

گازهای خروجی از ماشین‌ها و کارخانه‌های برق عوامل اصلی آلودگی هوا هستند و می‌توانند باعث سوزش چشم‌ها و بینی، خارش گلو و مشکلات تنفسی شوند.
این توصیه‌ها به شما کمک می‌کند تا انرژی کمتری مصرف کنید، کمتر هوا را آلوده کنید، و گازهای‌ گلخانه‌ای کمتری تولید کنید:

•اگر از لامپ‌های روشنایی رشته‌ای‌ استفاده می‌کنید، آنها را با لامپ‌های فلورسنت فشرده تعویض کنید.
•هنگامی که از لامپ‌‌های  روشنایی و سایر وسائل برقی استفاده نمی‌کنید، آنها را خاموش نکنید.
•موادی را که می‌توانید بازیافت کنید یا دوباره مورد استفاده قرار دهید.
• از وسائل برقی که برچسب کم مصرف بودن از لحاظ انرژی دارند، استفاده کنید.
•وسائل نقلیه‌ای بخرید که مصرف سوخت آنها اقتصادی است و گازهای خروجی اگزور آنها کم است.
•پیاده‌روی کنید، دوچرخه‌سواری کنید، از سوار وسائل نقلیه عمومی شوید یا ماشین‌های‌تان  را به اشتراک با دوستان‌تان استفاده کنید.

+ نوشته شده در  چهارشنبه سیزدهم مرداد 1389ساعت 1:56  توسط محمد دشتی ها | 

 بسیاری از افراد مبتلا به سردردهای مزمن معتقدند تغییرات جوی باعث تشدید سردردهای آنان می‌شود که براساس یافته‌های جدید، این ادعا کاملا صحیح است.

با مطالعه روی ۲۵ کودک و نوجوان مبتلا به میگرن و سردردهای مزمن، مشخص شد در روزهای بارانی یا روزهایی که رطوبت هوا بالاتر از حد طبیعی است، سردردها بیشتر بروز می‌کند.

براساس یافته‌های جدید، در روزهای بارانی یا روزهایی که رطوبت بیشتر از حد نرمال است، در مقایسه با هوای خشک، بیماران ۳ برابر بیشتر به سردرد دچار می‌شوند.

در این مطالعه با استفاده از مچ‌بندهای کامپیوتری، نشانه‌های سردرد کودکان در هر لحظه ثبت شد، سپس این اطلاعات با اطلاعات جوی و نرم‌افزارهای مرتبط با شرایط آب و هوا مقایسه گردید.

محققان دریافتند: در زمان بارش باران، احتمال بروز سردرد ۵۹درصد است. این در حالی است که در روزهای غیربارانی، احتمال بروز سردرد، تنها ۲۱ درصد است.

به طور مشابه در روزهایی که رطوبت هوا بیش از حد طبیعی است، احتمال بروز سردرد ۵۸ درصد و در روزهایی با رطوبت معمولی، این احتمال به ۲۲ درصد کاهش می‌یابد. هنوز علت تاثیر بارش باران و رطوبت بر سردرد کودکان کاملا مشخص نیست.

+ نوشته شده در  پنجشنبه هفتم مرداد 1389ساعت 6:55  توسط محمد دشتی ها | 

افزایش ذرات آلوده کننده ی هوا با افزایش شمار سکته های مغزی ناشی از وجود لخته خون مسدود کننده در رگ های مغز (سکته مغزی ایسکمیک) ارتباط دارد اما در سکته های مغزی ناشی از پارگی شریان های مغز نقشی ندارد.

 
بررسی های پیشین نشان داده بود که بین آلودگی هوا و خطر کلی حملات قلبی و سایر عوارض قلبی-عروقی رابطه وجود دارد، اما تاثیر آلودگی هوا بویژه بر روی سکته ی مغزی مورد بررسی قرار نگرفته بود.
بررسی پژوهشگران آمریکایی بر روی گروه زیادی از بیماران نشان داده که افزایش میزان ذرات معلق هوا از کمترین حد تا بالاترین حد در یک روز، میزان بستری شدن به خاطر سکته مغزی ایسکمیک را در همان روز ۳۰ درصد می افزاید.
بررسی های بعدی نشان داد که میان سطح مونوکسیدکربن، دی اکسید نیتروژن و دی اکسید گوگود در هوا و میزان سکته های مغزی ایسکمیک همین رابطه برقرار است.
گرچه میزان افزایش خطر سکته مغزی ایسکمیک به این دلیل به ازای هر فرد کم است، تعداد سکته های مغزی اضافه شده ممکن است خیلی بالا باشد، زیرا آلودگی هوا همه ی انساناها را تحت تاثیر قرار می دهد.

+ نوشته شده در  جمعه یکم مرداد 1389ساعت 4:54  توسط محمد دشتی ها | 

پژوهشگران آلمانی می‌گویند قوی‌ترین شواهد تاکنون را در مورد ارتباط میان آلودگی هوای ناشی از ترافیک و آلرژی‌های کودکان را یافته‌اند.
به گزارش خبرگزاری رویترز نتایج بررسی این پژوهشگران نشان می‌دهد که خطر ابتلا به آسم، تب یونجه، اگزما و سایر آلرژی‌ها در کودکانی که در ۵۰ متری جاده‌های شلوغ زندگی می‌کنند، نسبت به آنهایی که در فاصله ۱۰۰۰ متری این جاده‌ها به سر می‌برند، ۵۰ درصد بالاتر است.
به گفته جواخیم هاینریش متخصص اپیدمیولوژی در مرکز پژوهشی محیط زیست و سلامت در شهر مونیخ پژوهش‌های قبلی نیز آلودگی هوا را با آلرژی‌ها ارتباط داده بود، اما تا به حال بررسی‌‌های مشاهده‌ای در این مورد نتایج متناقضی داشته‌اند.

هاینریش که سرپرست این تحقیق بوده است، در نشریه “پزشکی تنفسی و مراقبت بحرانی” می‌نویسد: “ما به طور مداوم رابطه‌ای قوی میان فاصله تا نزدیکترین جاده اصلی و پیامد‌های بیماری آلرژی یافتیم.”
این بررسی بر روی ۳۰۰۰ کودک سالم از سراسر مونیخ برای شش سال از هنگام تولد انجام شده بود تا میزان بیماری‌های مربوط به آلرژی و قرارگیری در معرض آلودگی هوای ناشی ار ترافیک را معین کند.
این پژوهشگران به پایش این کودکان برای پنج سال آینده ادامه خواهند داد تا تعیین کنند آیا جابه‌جایی به یک منطقه کمتر آلوده می‌تواند مشکلات ناشی از آلودگی هوای به علت ترافیک ماشین‌ها را برطرف کند یا نه.

خطرات آلودگی هوا

آلودگی هوا هم برای افراد سالم و هم برای افراد دچار عوارضی مانند بیماری قلبی، آسم، و سایر بیماری‌های ریوی خطرناک است.
آلودگی هوا می‌تواند باعث سرفه و احساس تنگ نفس شود.برخی افراد ممکن است دچار سوزش و تحریک در چشم‌ها و گلو شوند.
ورزش کردن در بیرون خانه هنگامی که آلودگی هوا شدید است، ممکن است این علائم را بدتر کند. افراد مبتلا به آسم یا درد قلبی در هنگام آلودگی هوا علائمی شدیدتر از افراد سالم را تجربه می‌کنند.

هنگامی که میزان آلاینده‌های هوا در سطح بالایی است، ماندن در خانه ممکن است به کاستن این علائم کمک کند. در این موارد برای کاستن از میزان آلاینده‌هایی که تنفس می‌کنید بهتر است درون خانه ورزش کنید.
اگر لازم است از خانه خارج شوید، سعی کنید در ابتدای صبح یا ساعات پایانی روز که میزان آلودگی احتمالا پایین‌تر است این کار را انجام دهید.

+ نوشته شده در  چهارشنبه سی ام تیر 1389ساعت 1:10  توسط محمد دشتی ها | 

گرماي هوا و تركيبات آلاينده‌هاي خروجي از خودروها موجب توليد ازن (O3) در هواي تهران شده است.

به گزارش ايلنا، حسين حسن‌خاني كارشناس آلودگي هوا در گفت‌و‌گو با خبرنگار ايلنا در مورد تشديد وضعيت آلودگي هوا با افزايش دماي هوا گفت: در هنگام افزايش دماي هوا، تركيبات و آلاينده‌هاي خروجي از خودروها، شكسته شده و موجب توليد ازن (O3) در سطح زمين مي‌شود كه بروز مشكلات تنفسي براي انسان وخزان زودرس در گياهان در كوتاه مدت، و ايجاد مشكل در سيستم گوارش و ابتلا به سرطان در دراز مدت را به دنبال دارد.

او توضيح داد: ازن در جو زمين موجب حفاظت موجودات روي زمين از اشعه‌هاي فرابنفش مي‌شود اما اين تركيبات در سطح زمين سمي و خطرناك است.

حسن‌خاني ادامه داد: در طي روزهايي از سال كه دما هواي تهران به بالاتر از 37 و 38 درجه سانتي‌گراد رسيده است. ايستگاه سنجش آلودگي مخصوصا در ايستگاه اقدسيه تركيبات ازن را به ثبت رسانده‌ است.

اين كارشناس آلودگي هوا در مورد مقايسه روزهاي پاك هوايي امسال با سا‌ل‌هاي گذشته‌ گفت: كاهش تعداد روزهاي ناسالم هواي امسال تهران نسبت به سال‌هاي گذشته به دليل وضعيت ناپايدار هوايي و وزش باد و بارش باران طي ماه‌هاي آغازين سال است و گرنه در روند توليد آلودگي به ويژه در خوروها تغييري ايجاد نشده است.

او توضيح داد: غير از آلودگي ناشي از احتراق بنزين و گازوئيل در خودروها ،در اثر سايش لنت‌هاي ترمز خودروها، موادي موسوم به آزبست به هوا وارد مي‌شود كه يكي از آلاينده‌هاي خطرناك و تهديدكننده دستگاه تنفس به شمار مي‌رود كه اين مواد در ايستگاه‌هاي سنجش هوايي، در سطح شهر به ثبت رسيده است.

اين كارشناس آلودگي، استدلال كاهش روزهاي ناسالم را در هواي شهرهاي تهران در اثر پيشرفت صنايع خودروسازي را نادرست دانست و افزود: افزايش شمار خودروها، عدم درنظر گرفتن استانداردهاي توليدآلودگي درخودروها و عدم جمع‌آوري و وجود خودروهاي فرسوده در شهري مثل تهران و ساير شهرهاي بزرگ كشور موجب توليد مقادير قابل توجهي از آلاينده‌ها مانند آزبست مونوكسيد كربن و NOx ها شده است.

او ادامه داد: اين مقادير قابل توجه توليد آلاينده در خودروها موجب پائين آمدن قابل توجه كيفيت هواي شهر تهران مي‌شود.

اين كارشناس تعداد روزهاي پاك تهران از ابتداي سال را 13 روز، هواي سالم را 81روز و هواي ناسالم را 12 روز عنوان كرد و افزود: غلظت آلاينده‌هاي هواي تهران توسط 19 ايستگاه سنجش آلودگي هوا و با استفاده از استانداردهاي PSA و AQI تعيين مي‌شود.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و دوم تیر 1389ساعت 22:41  توسط محمد دشتی ها | 

پژوهشگران کانادایی می‌گویند زندگی کردن در هوای آلوده شهرها ممکن است برای ریه‌های شما بد باشد، اما اینکه این آلودگی هوا نقشی در افزایش خطر سکته مغزی دارد، آنچنان‌که برخی از تحقیقات به آن اشاره دارند، نگاهی جدیدتر را طلب می‌کند.

به گزارش رویترز پل ویلنوو و همکارانش از سازمان سلامت کانادا نشان دادند که میزان بروز بالاتر سکته مغزی در میان ساکنان دودآلودترین مناطق شهری ادمونتون کانادا وجو دارد، اما به گفته پژوهشگران هنگامی که میزان درآمد ساکنان در نظر گرفته می‌شد، اثر آلودگی هوا بر سکته مغزی کاهش می‌یافت و ناپدید می‌شد.

پژوهشگران کانادایی یادآور می‌شوند پژوهش‌های قبلی "به طور هماهنگ" نشان داده‌اند که قرارگیری کوتاه‌مت به آلودگی هوا می‌تواند خطر مرگ ناشی از سکته مغزی را افزایش دهند، اما قرارگیری درازمدت به هوای آلوده مورد بررسی قرار نگرفته است.

آنها باری پاسخ دادن به این سوال، به داده‌های زیست‌محیطی و بهداشتی جمع‌آوری‌شده در بین سال‌های 2003 تا 2007 را در سطح محلات در شهر ادمونتون در ایالت آلبرتا در کانادا، که با کارخانه‌‌های فراوری نفت، گاز و زغالسنگ احاطه شده است، مورد بررسی قرار دادند.

این پژوهشگران بیش از 7300 مورد بستری‌شدن برای سکته مغزی را یافتند و ارتباط آنها را با میزان آلودگی هوای محلات سکونت آنها بررسی کردند. گرچه در نگاه اول به نظر می‌رسید رابطه‌ای میان قرار گیری درازمدت به هوای آلوده و سکته مغزی وجود دارد، اما به گفته ویلنوو "هنگامی ما نتایج بر حسب خصوصیات محلات از جمله درآمد ساکنان تعدیل کردیم، رابطه‌ای میان آلودگی هوا و سکته مغزی وجود نداشت."

 تنها آن عده از اهالی ادمونتون که در نواحی پرترافیک شهر زندگی می‌کردند، با افزایش خطر سکته مغزی روبه‌رو بودند، اما مه‌دود و آلودگی هوا در این مناطق تنها یکی از عوامل توضیح‌دهنده افزایش‌دهنده سکته مغزی در این محلات بود. این پژوهشگران نوشتند: "این افزایش موارد سکته مغزی را می‌توان به گرایش افراد با آسیب‌پذیری بیشتر به سکته مغزی و نیاز بیشتر به دسترسی به مراکز بهداشتی بزرگ به زندگی در نواحی پرترافیک مرکز شهر نسبت به مناطق دورافتاده نسبت داد."

دکتر جیو-چیوان چن از دانشکده پزشکی کک در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی گفت رابطه میان سکته مغزی و ازدحام ترافیکی ممکن است در تدوین سیاست‌های عمومی نقش ایفا کند.
 او که در تحقیق اخیر شرکت نداشته است، گفت: "از دیدگاه بهداشت عمومی، نتایج بررسی‌های در مورد اثرات بهداشتی مزمن (مانند این) نسبت به بررسی‌های اثر کوتاه‌مدت، تاثیر بزرگتری بر مقررات زیست‌محیطی خواهد داشت."

چن یادآور شد که قانونگذاران آمریکایی علاقمندی زیادی به "شواهد همه‌گیرشناختی (اپیدمیولوژیک) در مورد اثرات بهداشتی مزمن، به خصوص آنهایی که از داده‌‌های بهداشتی در مورد سمیت ناشی از آلاینده‌های هوا مربوط به ترافیک هستند" نشان می‌دهند.

پژوهشگران کانادایی تایید می‌کنند که یافته‌های انها نه تنها با پژوهش‌های قبلی در مورد سکته مغزی، بلکه با تحقیق مشابه در مورد رابطه آلودگی هوا و بیماری قلبی تناقصض دارد. آنها د رمورد تفسیر نتایج احتیاط به خرج می‌دهند، زیرا دلیل عدم هماهنگی با تحقیقات قبلی "کاملا روشن نیست".

ویلنوو گفت: "میزان رفاه اقتصادی با شماری از عوامل خطرساز دیگر ارتباط دارند، برای مثال افراد با وضعیت اقتصادی- اجتماعی پایین‌تر با احتمال بشتری سیگار می‌کشند یا ممکن است بیشتر بی‌حرکت باشند یا در معرض بیشتر عوامل دیگری باشند که خطر سکته مغزی را بالا می‌برد."

اواین تحقیق را یک بررسی مقدماتی شمرد و گفت تحقیقات بیشتری در راه است تا خطرات قرارگیری درازمدت به آلودگی هوا و سایر عوامل ثابت‌شده موثر بر سکته مغزی مانند سیگار کشیدن، بی‌حرکتی جسمی و اضافه وزن مورد ارزیابی قرار گیرد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه شانزدهم تیر 1389ساعت 20:21  توسط محمد دشتی ها | 
نتايج يك تحقيق جديد در كره جنوبي نشان داده است كه آلودگي هوا نه تنها نفس كشيدن را دشوار مي‌كند، بلكه انسان‌ها را ترغيب مي‌كند كه خودكشي كرده و به حيات خود خاتمه بدهند.

چانگ سوكيم پژوهشگر دانشگاه يونسي در سئول و دستياران وي دريافته‌اند كه دو روز پس از يك مرحله آلودگي هوايي قابل توجه و خطرزا، خودكشي شايع‌تر مي‌شود.

به گزارش ایسنا و بر اساس گزارش مجله علمي نيوسانيستيت، نتايج اين پژوهش نشان مي‌دهد كه وقتي آلودگي هوا افزايش مي‌يابد، احتمال اقدام به خودكشي 9 درصد بيشتر مي‌شود. همچنين براي مبتلايان به بيماري‌هاي قلبي ــ عروقي، اين احتمال تا 19 درصد افزايش مي‌يابد.

اين محققان کره اي هم چنين خاطرنشان كردند: افزايش آلودگي هوا سبب التهاب اعصاب مي‌شود و از طريق مكانيسم مستقيم بيولوژيكي روي سلامت رواني تاثير مي‌گذارد.

منبع:همشهری آنلاین

 

+ نوشته شده در  شنبه بیست و نهم خرداد 1389ساعت 21:55  توسط محمد دشتی ها | 

عسلویه که از آن به عنوان شاهرگ اقتصاد ایران یاد می‌شود اکنون در زمره آلوده‌ترین مناطق کره خاکی قرار دارد. منطقه‌ای که در بدو ورود، بوی تند گاز و مواد هیدروکربنی در حال سوختن مشعل‌های روشن، شامه آدمی را می‌آزارد.

 به گزارش ايلنا، دلسوزان محیط زیست کشور بارها بر غیر سیاسی شدن محیط زیست وحفاظت از آن و ارتباط ندادن آن با رویدادهای سیاسی هشدار داده‌اند. تاریخ محیط زیست کشور نشان داده است که هر گاه آمیختگی این حوزه با سیاست و حتی روابط خاص اجتماعی صورت گرفته است، جز آسیب جبران ناپذیر چیزی عاید آن نشده است.

يکی از مناطقی که به‌رغم هشدارهای کارشناسان در آستانه نابودی قرار دارد منطقه حفاظت شده نايبند شامل خليج نايبند، منطقه حفاظت شده نايبند و جنگل‌هاي حرا (مانگرو) خورهاي عسلويه، بساتين و هاله است.

اين منطقه در 320 كيلومتري جنوب شرقي بندر بوشهر واقع شده و بدون ترديد يكي از زيباترين مناطق ساحلي در طول سواحل خليج فارس به شمار مي‌رود. آثار به جا مانده از بندر تاريخي نايبند و در دماغه نايبند، حاكي از پيشينه تاريخي طولاني منطقه است.

منطقه حفاظت شده نايبند با وسعت 22500 هكتار كه به صورت دماغه مرتفعي در ساحل جنوبي خليج نايبند قرار گرفته، به دليل دارا بودن اكو سيستم كم نظير ارزش‌هاي زيستگاهي براي گونه‌هاي متنوع حيات وحش از جمله: كل و بز، قوچ و ميش و حضور گونه‌هاي نادري از قبيل جيير و جيرفتي مي‌توان مشاهده كرد.

تحولات صنعت نفت در منطقه عسلویه  مرحله تازه‌اي از تخريب طبيعت و محيط زيست را در پي داشته است كه از مهم‌ترين آنها تاسيس منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس جنوبي در سال 1377 است. عمده‌ترين تاثير اين تاسيسات كه در حاشيه شمال خليج فارس و در 300 كيلومتري مشرق بندر بوشهر واقع است بر مناطق جزر و مدي و اكوسيستم دريايي آن منطقه است. كه تخليه پساب‌ها و مجراي خروجي و آب‌هاي خنك كننده تاسيسات مستقيما وارد محيط زيست شده و باعث بر هم زدن نظم و تعادل اكولوژيك منطقه آبي مي‌شود.

طی سال‌های گذشته تخریب محیط زیست منطقه سرعت بیشتری به خود گرفته و مسئولان هرگونه انتقاد و هشدار را به مسائل سیاسی ارتباط می‌دهند.

نایبند که روزگاری یکی از بکرترین مناطق حاشیه خلیج فارس به شمار می‌رفت امروز با تجاوز آدمی و ورود صنعت به آن در آستانه نابودی قرار دارد. بی گمان عسلویه که از آن به عنوان شاهرگ اقتصاد ایران یاد می‌شود اکنون در زمره آلوده‌ترین مناطق کره خاکی قرار دارد. منطقه‌ای که در بدو ورود، بوی تند گاز و مواد هیدروکربنی در حال سوختن مشعل‌های روشن، شامه آدمی را می‌آزارد.

با گردش چند ساعته در این منطقه تصویری از کارخانه‌های بخار قرن 19اروپا را نیز خواهید دید. تصویری که در پی خاموش روشن شدن‌های گاه و بی‌گاه مشعل‌ها و ورود دودهای سیاه به آسمان منطقه ایجاد می‌شود.

منطقه‌ای که آلودگی آن چندین برابر آلوده‌ترین شهرهای جهان بر آورد شده است و کارگران و مردم بومی دست به دعا از بارش باران هراس دارند. نعمتی که در صورت نزول شدیدترین باران اسیدی را به واسطه وضعیت هوای منطقه رقم خواهد زد.

بی شک توسعه غیر اصولی میدان گازی پارس جنوبی و نادیده گرفتن مسائل زیست محیطی نابودی کامل نایبند را در آینده‌ای نه چندان دور رقم خواهد زد.

وجود بیش از 45 مشعل روشن در فازهای 10 گانه و مجتمع‌های پتروشیمی که علاوه بر دود و بوی گاز، مواد شیمیای بسیار خطرناکی همچون اوره و امونیاک را در آسمان پخش می‌کند توجه هر بیننده‌ای را جلب می‌کند.

با سفر به این منطقه نوار زرد رنگ زیبایی از گوگرد را در کنار جاده و اطراف پالایشگاه مشاهد خواهید کرد که با وزش نسیمی به صورت ذرات معلق در هوا در آمده و توسط شما تنفس خواهد شد.

اگر هوس آب تنی نیز کرده باشید با مراجعه به ساحل خلیج نیلگون فارس چیزی جز آلودگی آبهای ساحلی و ورود پس آبهای بدون تصفیه به خلیج فارس نخواهید دید.

آری خلیج نایبند که زمانی خورها، سواحل شني، درختان حرا، آبسنگ‌هاي مرجاني، لاك پشت‌هاي دريايي، گاو دريايي، دلفين، وال و دستجات پرندگان آبزي و مناظر بكر طبيعي را يك جا در بطن خويش جای داده بود، امروز در مقابل آلودگي‌هاي زيست محيطي ناشي از تكنولوژي‌هاي صنعتي و فعاليت اقتصادي مخرب انسان نفس‌های آخر خود را می‌کشد.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و چهارم اردیبهشت 1389ساعت 11:42  توسط محمد دشتی ها | 

دولت چين اعلام كرد با وجود تلاش‌هاي اخير دولت جهت پاكيزگي هوا و كاهش گازهاي گلخانه‌اي، هنوز اين كشور از نظر آلودگي با تهديدهاي جدي روبه‌روست.

سخنگوي دولت چين در كنفرانس مطبوعاتي دوره‌اي خويش اعلام كرد: دولت تا به‌حال قدم‌هاي مؤثري جهت سرمايه‌گذاري صنايع دوستدار محيط‌زيست برداشته و پيشرفت‌هاي زيادي در زمينه از رده خارج كردن چندين كارخانه فرسوده و آلاينده و تميز كردن رودخانه‌هايي كه بر اثر جاري‌شدن پسماندهاي آلاينده با تهديدات جدي روبه‌رو بوده‌اند انجام داده است. همچنين جهت دسترسي عموم به آب آشاميدني سالم اقدامات مؤثري صورت گرفته است.

او اضافه كرد، گرچه در اين راه به موفقيت‌هاي مثبت و قابل توجهي رسيده‌ايم ولي باز هم اين اقدامات ناكافي است و آلودگي محيط‌زيست بايد با شدت بيشتري پيگيري شود.  دولت بايد به موازات تقويت حمايت از محيط‌زيست، سرمايه‌گذاري روي صنايع دوستدار محيط‌زيست را با شدت بيشتري ادامه دهد.

با گذشت بيش از 30 سال از رشد شتابناك اقتصادي در كشور، اثرات وحشتناك زيست‌محيطي بيش از پيش پديدار مي‌شود. لايه‌هايي از مه دود غليظ بر فراز شهرهاي بزرگ و آلودگي‌ تعدادي از رودخانه‌هاي بزرگ حاصل اين پديده است. دولت موظف است جهت لگام‌كردن اين‌گونه تخريب‌ها كارهاي اساسي انجام دهد. 

دولت تا به‌حال كوشش‌هاي زيادي در جهت ستيز با آلودگي‌ها انجام داده‌ا است و تا حدود زيادي از انتشار گازهاي آلاينده كه از طريق نيروگاه‌هاي حرارتي و صنايع سيمان و استيل و فولاد و... توليد مي‌شد ، كاسته شده است. تعدادي از كارخانجات و صنايع آلاينده قديمي تعطيل شده و سرمايه‌گذاري روي تكنولوژي‌هاي سبز ادامه دارد.

منبع:همشهری آنلاین

+ نوشته شده در  شنبه بیست و چهارم بهمن 1388ساعت 15:1  توسط محمد دشتی ها | 

ژئولينو - ترجمه مهرزاد فتوحي

تغییرات آب­‌وهوای زمین و گرم­‌شدن آن بيشترين تأثير را روي سرزمین­‌های قطبی گذاشته‌است.

آب شدن یخ‌های قطب، سطح آب دریاها را بالا آورده و همین تهدیدی است برای بسیاری از جزیره­‌های کره زمین. گزارشی می‌خوانیم از دهکده«کیوالینا» که خطر غرق شدن در آب‌هاي قطب شمال، آن را تهدید به نابودی می­‌کند.

به نظر«سام» این بدشانسی است. باز مدرسه در پاییز و زمستان تعطیل شده است و این یعنی مدتي طولانی نمی‌­تواند به مدرسه برود. شاید به نظر تو چنين اتفاقي خیلی هم خوب باشد، ولی برای سام، دوستش «جراد» و بقیه بچه‌­های دهکده، خبر خیلی بدی است. آنها به خوبی می‌­دانند آنچه باعث تعطیلی مدرسه‌شان شده، مي‌تواند در آینده باعث نابودی دهکده­‌شان شود.

سام یک نوجوان اسکیمو است. او دردهکده کوچک «کیوالینا» در شمال شرق آلاسکا و در میان سرزمین‌های یخ‌زده قطبی زندگی می­‌کند. سام نوعي وسیله نقلیه موتوری دارد که زمستان­‌ها با دوستش سوار آن می­‌شوند و با سرعت روی یخ و برف حرکت می­‌کنند. این وسیله ترکیبی از موتورسیکلت و سورتمه است. اینجا نُه ماه از سال زمستان است. آنها فقط سه ماه تابستان را از ماشین استفاده می­‌کنند. در دهکده، نیازی به داشتن گواهی‌نامه نیست و پلیسی وجود ندارد.

گاهی سام پدرش را در شکار همراهی می­‌کند. بيشتر خانواده­‌های دهکده، خودشان غذایشان را تأمین می‌کنند. غذای مورد علاقه آنها کباب گوشت نهنگ است. اسکیموهای کیوالینا، درست مانند پدرها، پدربزرگ‌‌ها و اجدادشان زندگی می­‌کنند. آنها فُک شکار می‌‌کنند و ماهی می‌گیرند. اما اين سال­‌های اخیر، اتفاق تازه‌ای زندگی مردم دهکده را تغییر داده است: دهکده دارد در دريا* غرق مي‌شود. هرسال پاییز طوفان‌های شدیدی در سطح دریا اتفاق می‌­افتد. بر اثر وزش تند باد موج­‌های بلندی به ساحل برخورد می­‌کنند و بخشی از خاک را می‌شویند و می‌برند. نوار ساحلي روزبه­‌روز باریک ترمی‌شود. هرسال هم دریا به ساختمان ها  نزدیک‌تر می­‌شود. فاصله سالن ورزش مدرسه با آن فقط 10 مترشده و به زودی ممکن است کل مدرسه زیر آب برود.

دهکده کیوالینا در یک جزیره باریک دردریای قطب قرار گرفته است. زمستان­‌ها مردم کت­‌های پوستی به تن می‌­کنند وچکمه‌­هایی از پوست فُک می­‌پوشند. دریا کاملاً یخ می­‌زند تا جايي كه  مي شود روی آن راه رفت. هنوز زمستان­‌ها  خرس­‌های قطبی به دنبال غذا به دهکده نزدیک می­‌شوند.

تابستان­‌ها گرمای هوا به سختی به 10 درجه بالای صفر می‌­رسد، با وجود اين سام با یک تی‌شرت بیرون می‌­رود. به نظر او دمای 10 درجه خیلی زياد است. به طور معمول دریا دوباره  در پاییز یخ می‌­زند ولی چند سالی است که هوا تغییر کرده؛ دریا دیرتر یخ می‌­زند و تابستان طولانی­‌تر شده. این اتفاق به دلیل تغییرات آب­‌وهوا وگرم شدن هوای کره زمین است. در سال­‌های اخیر به دلیل افزایش آلودگی هوا، دمای هوا به مقدار بسیار ناچیز، یعنی حدود یک درجه سانتی‌گراد گرم‌تر شده است. در قطب شمال و جنوب این افزایش دما به حدود دو درجه هم می‌­رسد. شاید به نظر تغییر کمی باشد ولی سام به طور جدی تأثیر آن را در زندگی‌اش احساس می­‌کند.

پاییز وقتی دریا دیرتر یخ می­‌زند، موج­‌های سهمگین، جزیره آنها را تهدید می‌­کند و آب دریا خاک ساحل را می‌شوید، درحالی‌که دریای یخ زده چنین خطری را نداشت و باد فقط  روی سطح یخ می­‌وزید.

سه سال پیش اهالی کیوالینا سدی از کیسه­‌های شنی در مقابل دریا درست کردند. اما اولین طوفان، سد را خراب کرد و کیسه های شنی را به میان دریا کشاند. تابستان گذشته سدی از  تخته سنگ­‌های بزرگ درست کردند. هیچ کس به درستی نمی­‌داند که این سد تازه چه قدر مقاومت خواهد کرد.

سال گذشته اهالی روستا پرونده‌اي را در یک دادگاه در کالیفرنیای امریکا مطرح و در آن از شرکت­‌های بزرگ امریکایی که باعث آلودگی هوا می­‌شوند شکایت کردند؛ برای مثال شرکت‌های بزرگ تولید برق یا استخراج نفت وکارخانه­‌ها. اسکیموها آنها را متهم کردند که باوجود اين‌که می‌­دانستند گازهایي که بر اثر فعالیتشان تولید می­‌شود هوا را آلوده مي كند و باعث گرم شدن کره زمین می­‌شود، هیچ  اقدامی انجام نداده‌اند. آنها از یک شرکت نفتی بزرگ خواسته‌اند برای جبران خسارتشان، یک دهکده در يك نقطه امن برایشان بسازد؛ جایی که خطری زندگی‌شان را تهدید نکند.

 " دمای 10 درجه سانتی­‌گراد، یعنی هوا گرم است و اسکیمو ها لباس آستین‌کوتاه می‌‌پوشند. تابستان است و سام و دوستش جراد روی سد سنگی ایستاده‌اند. آیا این سنگ­‌ها می­‌توانند مانع پیشروی دریا شوند؟ "

اما این شرکت نفتی حاضر به پذیرفتن این درخواست نیست، چون می‌­داند اگر اسکیمو‌ها در این دادگاه پیروز شوند، بعد از آن باید به خیلی‌های دیگر هم پاسخ  وخسارت بدهند. مثلاً ممکن است صاحبان پیست‌های اسکی هم از این شرکت‌­ها شکایت کنند چون از وقتي برف کمتری می‌­بارد و زمستان‌ها کوتاه شده، آنها هم زیان زيادي دیده‌اند. براي همين هم شرکت‌هاي نفتی می‌­خواهند به هر شكلي كه شده مانع برگزاری دادگاه شوند. آنها می‌‌گویند اسکیموها اصلاً حق شکایت ندارند. برگزاري دادگاه و اعلام رأي قطعي آن ممكن است سال ها طول بكشد. تا آن زمان، هر سال تابستان اهالی دهكده سعی می­‌کنند سد محکم­‌تری بسازند و سام و دوستانش هم  امیدوارند مدرسه‌شان همچنان پابرجا بماند.

 
+ نوشته شده در  جمعه هجدهم دی 1388ساعت 17:43  توسط محمد دشتی ها | 

انرژی زمین‌گرمایی انرژی تجدیدپذیری است که از گرمای ماگمای داغ و تخریب مواد رادیواکتیو موجود در اعماق زمین بدست می‌آید

انرژی زمین‌گرمایی انرژی حرارتی موجود در پوسته جامد زمین است. این انرژی در امتداد مرزهای صفحات تکتونیکی، در نواحی شناخته شده  آتشفشانی و زلزله‌خیز که دارای شکستگیها و گسلهای فراوانی هستند، از تمرکز بیشتری برخوردار است

 بطورکلی هرچه از سطح زمین به سمت عمق پیش برویم، درجه حرارت افزایش می‌یابد و بطور متوسط به ازاء هر 100 متر عمق، 3 درجه سانتی‌گراد دما بالا می‌رود.

به عبارت دیگر در عمق 2 کیلومتری سطح زمین، درجه حرارت حدود 70درجه سانتیگیراد است اما در بعضی نقاط، فعالیت‌های تکتونیکی باعث جاری‌شدن گدازه‌های داغ یا مذاب به سمت سطح‌زمین و در نهایت تشکیل منابعی با درجه حرارت بالا در سطح قابل دسترس از زمین می‌شود.

انرژی زمین‌گرمایی در واقع انرژی تجدیدپذیری است که از گرمای ماگمای داغ و تخریب مواد رادیواکتیو موجود در اعماق زمین بدست می‌آید.

با قرار گرفتن لایه‌های حاوی منابع آب‌های زیرزمینی در جوار لایه‌های حاوی گدازه‌های داغ، حرارت به منبع آب زیرزمینی منتقل شده و سپس این منابع آب‌داغ یا از طریق گسلها و شکستگیهای فراوان و مرتبط به هم مستقیماً به صورت چشمه‌های طبیعی آب یا بخارداغ و بعضاً در فشارهای بالای مخازن بصورت آبفشان و یا فومرول (دودخان) در سطح زمین ظاهر می‌شوند و یا اینکه از طریق حفاری چاههای اکتشافی، می‌توان به آب یا بخارداغ محصور در اعماق دسترسی پیدا و از آن در تولید برق بهره‌برداری کرد. البته پس از استحصال حرارت از آب‌داغ، آب‌سرد باقی مانده از طریق چاه تزریقی وارد زمین شده و این چرخه مجدداً تکرار می‌شود.

شایان ذکر است که نباید از انرژی زمین‌گرمائی بیش از مقدار بازیابی آن بهره‌برداری کرد تا عواقب زیست‌محیطی منفی در پی نداشته باشد. بهره‌برداری از انرژی زمین‌گرمائی اندیشه جدیدی نیست و از ابتدای قرن حاضر تلاش‌های زیادی به منظور تبدیل این انرژی به برق صورت گرفته است اما انگیزه واقعی بهره‌برداری از این نوع انرژی به بعد از سال‌های 1974-1973 بر می‌گردد.

در سیستم زمین‌گرمائی هیدروترمال اساس کار مشابه صنعت نفت است. بدین معنی که در مناطقی از زمین مخازن آب‌داغی وجود دارد که باید اکتشاف و استخراج گردد. آب‌داغ استخراج شده بسته به کیفیت منبع و دمای آب و فشار مخزن می‌تواند جهت تولید برق یا کاربردهای گرمایشی استفاده شود.

در حال حاضر مخازن زمین‌گرمائی به سه گروه تقسیم‌بندی می‌شوند:
 
دسته اول: مخازن دما بالا با دمای بالاتر از °C 150 که مناسب برای تولید برق با تکنیک‌های معمولی است.

دسته دوم: مخازن با دمای بین 100 الی °C 150 که مناسب برای تولید برق با تکنیک‌های پیشرفته‌تر باینری هستند.

 دسته سوم: مخازن دما پائین با دمای کمتر از °C 100 که برای کاربردهای مستقیم مناسب است.
 
در ایران نیز با مطالعات انجام شده از طریق چاه پیمایی 14 منطقه مستعد تعیین شده که تنها در یک منطقه اکتشاف با حفر سه حلقه چاه ظرفیت 250 MW بدست آمده است.

عکس‌هایی از نیروگاه زمین گرمایی مشکین شهر:

+ نوشته شده در  جمعه بیست و هفتم آذر 1388ساعت 11:29  توسط محمد دشتی ها | 

به قلم:دكتر اسماعيل كهرم

يكي از دانشمنداني كه در طراحي و ارسال سفينه‌هاي فضايي دست داشت، در برابر اين سؤال كه مهم‌ترين فايده رفتن انسان به فضا چيست؟ گفت: «انسان به فضا رفت تا به زمين بهتر نگاه كند.»

و به‌راستي نيز اينچنين است. سفينه‌اي كه در حدود 300كيلومتري زمين هر 90 دقيقه يك‌بار اين كره خاكي را دور مي‌زند، تمامي تغييرات را با ديده باريك‌بين خود مي‌بيند و به زمين مخابره مي‌كند.

فرسايش خاك، تخريب مراتع، كاهش سطح جنگل‌ها، آلودگي آب‌ها، ريزش كوه‌ها، تغييرات آب و هوايي، بروز توفان‌ها و... تنها قسمتي از تغييراتي هستند كه عدسي‌هاي دوربين‌هاي پيشرفته ماهواره‌ها ثبت و ضبط مي‌كنند و آن وقت پس از ارسال اين تصاوير به زمين، كار بررسي و تفسير اين تصاوير آغاز مي‌شود.

تصور كنيد كه بررسي تصاوير ارسالي به فاصله 6 ماه يا يكسال تا چه حد براي مقايسه وضع موجود يك جنگل با آنچه كه مثلا سال قبل وجود داشت مفيد است. با اين مقايسه‌ها ميزان تخريب منابع طبيعي، پوشش گياهي، پيشروي يا پسروي آب درياچه‌ها، ميزان رشد ني‌هاي تالاب انزلي  يا كاهش سطح تالاب هامون، به‌خوبي ديده مي‌شود و كار اعمال برنامه‌هاي جبراني را ميسر مي‌سازد.

فناوري فضا به‌وسيله ماهواره‌هايي كه براي پايش آب و هواي كره زمين طراحي شده‌اند، مي‌تواند تغييرات جوي را از مدت‌ها پيش تخمين بزند و دست ما را براي جلوگيري از بسياري از فاجعه‌هاي حاصل از بروز توفان‌هاي دريايي  يا جاري شدن سيلاب، بازمي‌گذارد.

البته پيوسته ناباوري يا ديرباوري درمورد پيشگويي‌هاي علمي به‌خصوص آنان كه با مدد تكنولوژي نو حاصل شده‌اند وجود دارد. همين مسئله گرم شدن كره زمين با آنكه از نظر مطالعات علمي اثبات شده بود تا مدت‌ها، با ناباوري مواجه بود.

در بسياري از موارد حتي تشكيلات تحقيقاتي و علمي مانند سازمان هوافضاي ايالات متحده (NASA) از قبول آن طفره مي‌رفت كه البته به‌نظر مي‌رسد دليل اصلي آن نفوذ سياستمداران به‌منظور حمايت از سرمايه‌داران و جلوگيري از كند شدن چرخ‌هاي صنعت بود.  به‌رغم اين ناباوري‌ها، دلايل و شواهد قطعي و واضح علمي روزبه‌روز از گوشه و كنار عالم توسط دانشمندان ارائه مي‌شد تا آنكه حدود ربع قرن پيش مسئله گرم شدن كره زمين به‌طور جدي در جهان نظرها را به خود جلب كرد. در سال 1990 ميلادي، بالاخره جهان به‌فكر چاره‌انديشي افتاد.

كنفرانس كيوتو

در اين گردهمايي جهاني بسياري از كشورها ازجمله ايران شركت داشتند و براي نخستين‌بار با واقعي دانستن گرمایش زمین پوتکل کیوتو را به امضا رساندند و طي آن كشورها موافقت كردند كه تا سال 2012، ميزان صدور گازهاي گلخانه‌اي خود را در سطح سال 1990 نگه‌دارند.

اجازه دهيد توضيحي درمورد اين گازها ارائه كنم: گازهاي گلخانه‌اي گازهايي هستند كه از سوختن منابع سوخت فسيلي مانند بنزين، گازوئيل، مازوت، زغال‌سنگ و... حاصل مي‌شوند و البته با مصرف كردن اين سوخت‌هاي فسيلي، مقداري از اين گازها مانند دي‌اكسيدكربن Co2، منوكسيدكربن Co و گاز متان CH4 به هوا متصاعد مي‌شود.

اين گازها در ارتفاع حدود 50 كيلومتري زمين با بخار آب موجود در جو مخلوط شده، حلقه‌اي مانند سپر را در آن ارتفاع در اطراف كره زمين تشكيل مي‌دهند كه نور خورشيد به سهولت از آن عبور مي‌كند و با خود به سطح زمين گرمي مي‌بخشد ولي هنگامي كه اين گرما به بالا صعود مي‌كند تا از كره‌زمين خارج شود و به‌اصطلاح زمين خنك شود، همين سپر اجازه خروج گرما را نداده و به‌تدريج زمين گرم و گرم‌تر مي‌شود. مثالي مي‌زنم: اگر شما در يك روز گرم تابستان اتومبيل خود را زير تابش آفتاب در خياباني پارك كنيد، بعد از 2 ساعت كه به‌سراغ آن مي‌رويد، گرماي داخل آن به‌مراتب بيش از حرارت هواي خارج است.

دليل: شيشه خودرو نور خورشيد را به داخل ماشين راه مي‌دهد ولي همين شيشه اجازه خروج گرما را نمي‌دهد و درنتيجه به‌تدريج درجه حرارت داخل اتومبيل افزايش مي‌يابد. بارها صاحبان اتومبيل‌ها، حيوانات خانگي و حتي فرزندان خردسال خود را در چنين شرايطي براي چند ساعت رها كرده‌اند و... اگر خوب دقت كنيم، هدف از ساختن گلخانه‌ها هم همين است؛ يعني با به‌كار بردن شيشه (و اخيرا پلاستيك)، اجازه ورود نور خورشيد را مي‌دهيم و حرارت را داخل گلخانه محبوس مي‌كنيم و به همين دليل اينها را گازهاي گلخانه‌اي مي‌ناميم.

دلايل شكست كنفرانس كيوتو

اكنون بعد از گذشت 20 سال از تشكيل اين كنفرانس مي‌توانيم دلايل شكست اين كنفرانس را به طريق زير طبقه‌بندي كنيم.

1 – جاه‌طلبانه و بلندپرواز  بودن اهداف كنفرانس: در نظر بگيريم كه در جهان تشنه انرژي نمي‌توان به‌سادگي، مصرف 22 سال بعد از كنفرانس (سال 2012) را به سطح سال 1990 رسانيد زيرا توسعه صنعتي و حركت چرخ‌هاي صنعت نيازمند مصرف انرژي و درنتيجه توليد گازهاي گلخانه‌اي است و بسياري از كشورها زير بار اين مسئله و عامل بازدارنده پيشرفت صنعت نمي‌روند.

2 – ایلات متحده  چین، هندوستان و روسیه(در ابتدا) از امضاي اين پروتكل خودداري كردند درحالي‌كه آمريكا به‌تنهايي يك‌سوم گازهاي گلخانه‌اي جهان را توليد مي‌كند.
توجه به اين ارقام، عمق فاجعه را نشان مي‌دهد. هر آمريكايي در سال 20 تن گاز گلخانه‌اي را به جو مي‌فرستد!
هر اروپايي 10 تن، هر چيني 5 تن، هر هندي 2 تن و هر آفريقايي يك تن!

3 – در كيوتو گفته نشد كه به‌جاي سوخت‌هاي فسيلي كه مولد گازهاي گلخانه‌اي هستند، جهان تشنه انرژي از چه گزينه ديگري مي‌تواند استفاده كند؟ درست است كه منابع لايزال انرژي مانند نور خورشيد، وزش باد، وجود امواج و انرژي گرماي مركز زمين مي‌توانند بالقوه جايگزين سوخت‌هاي فسيلي شوند ولي استفاده بالفعل از اين انرژي‌ها نيازمند ماشين‌ها و وسايلي است كه ساختن و تكميل كردن آنها نياز به زمان طولاني دارد.

4 –از دلايل ديگر شكست كنفرانس كيوتو آن بود كه كشورهاي در حال توسعه كه خود را در گرمايش زمين (لااقل به‌اندازه آمريكا، چين ...) مقصر نمي‌دانند كاهش مصرف سوخت‌هاي فسيلي را مانع پيشرفت‌هاي صنعتي تلقي كردند و از آن سر باز زدند.

كنفرانس كپنهاگ

بعد از 20 سال و ناكامي نشست كيوتو، بار ديگر جهان براي كاهش صدور گازهاي گلخانه‌اي و نجات كره زمين و حيات آن به تكاپو افتاد، اين‌بار جمعا 190 كشور در كپنهاگ حضور داشتند و بيش از 110 كشور را رؤساي جمهور و نخست‌وزيران معرفي مي‌كنند و ‌نظرات خود را بيان  كردند.

به‌گفته  «بان کی مون» دبيركل سازمان ملل متحد، اين آخرين شانس كره زمين است. گفته مي‌شود كه اگر وضع به همين منوال ادامه يابد تا 40 سال ديگر 2 درجه گرماي زمين افزايش خواهد يافت. همين افزايش به‌ظاهر ناچيز! موجب آب شدن يخ‌هاي قطب، بالا آمدن سطح آب‌هاي دريا، غرق شدن بسياري از شهرهاي بندري، خشكسالي در بسياري از كشورهاي جهان (ازجمله ايران)، خشكي رودخانه‌ها (مانند زاینده رود) و درياچه‌ها (مانند اروميه و پريشان)... خواهد شد. در نظر بگيريم كه در قرن گذشته زمين فقط 6/5 درجه گرم‌تر شد و از عرض رودخانه عظيم گنگ درهندوستان ۱۰۰مترکاسته شد!!

دلايل اميدواري به نشست كپنهاگ

حقيقت آن است كه به گفته آقاي «بان‌كي‌مون» فرصت دوباره‌اي وجود ندارد و اين آخرين شانس است براي احياي زمين. اين‌بار كشورهاي پيشرفته حاضر به پرداخت «غرامت» به كشورهاي در حال توسعه براي كاهش صدور گازهاي گلخانه‌اي شده‌اند و صحبت از تخصيص يك صندوق كمك‌رساني و پرداخت 10 ميليارد دلار به ممالك در حال توسعه به ميان آمده است. ولي به‌راستي اين مقدار كافي خواهد بود؟

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و سوم آذر 1388ساعت 17:22  توسط محمد دشتی ها | 
صف‌آرايي كشورهاي در حال توسعه و صنعتي در كپنهاگ

اعتراض رهبران كشورهاي آفريقايي و گسترش اين مخالفت‌ها به رهبران ديگر كشورهاي در حال توسعه،‌ باعث توقف و تعليق گفت‌وگو‌ها در اجلاس جهاني تغييرات اقليمي در كپنهاگ شد.

كشورهاي در حال توسعه به ناديده گرفتن پروتكل كيوتو از سوي كشورهاي ثروتمند معترض هستند.

بان كي مون، دبير كل سازمان ملل متحد با صدور بيانيه‌اي از تمام كشورها خواست عزم خود را براي اتخاذ تصميم متحد در مقابله با گرمايش زمين جزم كنند.  احتمال دارد اين خواسته بان كي مون موجب تجديد نظر كشورهاي در حال توسعه در تصميم خود و بازگشت به مذاكرات شود.

به گزارش پايگاه خبري محيط‌زيست ايران، پني ونگ وزير محيط‌زيست استراليا، در اين‌باره گفت: اين روند يعني رها كردن تمام جريان كاري واقعاً تأسف‌بار است.كشورهاي در حال توسعه عصباني هستند كه كنفرانس در حمايت و پشتيباني از پروتكل كيوتو ضعيف عمل كرده است در حالي كه مي‌توان گفت پروتكل كيوتو، رشته اصلي زنجيره اين گفت‌وگوهاست.

به‌گفته او، جبران ترك كنفرانس تنها منوط به خواسته تمامي مللي است كه مي‌خواهند سازنده‌تر رفتار كنند. اين حركت از كشورهاي آفريقايي شروع شد و به كشورهايي كه عضو گروه 77 هستند كشيده شد؛

يعني كشورهاي در حال توسعه. پني ونگ افزود: عدم‌پذيرش ادامه گفت‌وگو توسط كشورهاي مخالف باعث مي‌شود تا مذاكرات به دور دوم كشيده شده و بحث‌ها طولاني‌تر و متمركز روي پروتكل كيوتو شود.

عثمان جارجو، نماينده گامبيا نيز در اين‌باره گفته است: ما زماني به كنفرانس باز خواهيم گشت كه گفت‌وگوها و مذاكرات در كنفرانس بر پروتكل كيوتو متمركز شود. پيمان كيوتو تنها پيماني است كه كشورهاي صنعتي را به كاهش توليد گازهاي گلخانه‌اي متعهد مي‌سازد اما اين موضع از حمايت كشورهاي ثروتمند برخوردار نيست.

كشورهاي صنعتي مي‌گويند پيمان كيوتو، آمريكا، چين و يا كشورهاي در حال توسعه را دربرنمي‌گيرد. كشورهاي در حال توسعه تهديد كرده‌اند تا زماني كه اختلافات حل نشده است، به مذاكرات بازنمي‌گردند.

حمله قلبی و تاول‌ در اوج اجلاس آب و هوای کپنهاک

استرس مذاکرات تا پاسی از شب و رفت و آمد شتاب‌آلود میان اتاق‌های کنفرانس که گاهی
بیش از نیم کیلومتر فاصله دارند آسیب خود را بر شرکت‌کنندگان در گفتگوهای آب و هوا در کپنهاک بر جای گذاشته‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه دکترهای اورژانس در مرکز بلا در کپنهاک می‌گویند آنها حدود هفته گذشته روزانه حدود 110 نفر را معالجه می‌کردند، اما با به اوج رسیدن اجلاس این رقم به 150 نفر در روز افزایش یافته است.

 دکتر سوزان وامن، رئیس مرکز فرماندهی حوادث عمده منطقه کپنهاک گفت:‌ " ما چند فرد مبتلا به حمله قلبی و یک فرد دچار سکته مغزی داشته‌ایم که اکنون در حال بهبود یافتن هستند."

 "همچنین تعداد زیادی از افراد با سرماخوردگی و گلودرد مراجعه کرده‌اند، اما خوشبختانه تا به حال تنها یک مورد مشکوک به آنفلوآنزا برخورده‌ایم. آنچه بیش از حد من را شگفت‌زده کرد، تعداد زیاد افرادی بود که به علت تاول‌زدن پاهای‌شان مراجعه کرده بودند."

+ نوشته شده در  سه شنبه هفدهم آذر 1388ساعت 17:6  توسط محمد دشتی ها | 

اجلاس سازمان ملل متحد در باره تغييرات اقليمي با شركت نمايندگان 192 كشور در كپنهاگ پايتخت دانمارك آغاز به كار كرد.

اجلاس با نمايش فيلمي درباره محيط‌زيست كه كودكان دانماركي تهيه كرده بودند، افتتاح شد. در طول اين اجلاس دو هفته‌اي كه برخي از دانشمندان آن‌را مهم‌ترين گردهمايي درباره تغييرات اقليمي مي‌دانند، رهبران حدود 100 كشور جهان در اجلاس حضور خواهند يافت.

به گزارش بي‌بي سي، تعهد اخير آمريكا، هند و چين در مورد كاهش  گازهای گلخانه ای  سبب شده كه اميدواري نمايندگان شركت‌كننده در اجلاس به حصول توافق افزايش يابد.

نتايج يك نظر سنجي بين‌المللي نشان مي‌دهد كه حدود دو سوم مردم جهانگرم شدن هوای کره زمین را يك مشكل بسيار جدي تلقي مي‌كنند. ولي طبق اين نظرسنجي در آمريكا و چين كه بيش از هر كشور ديگري به آلودگي هوا كمك مي‌كنند، اين نگراني كاهش يافته است.

هدف هرگونه توافقي در اجلاس كپنهاگ يافتن جايگزيني براي پیمان سال۱۹۹۷کیوتو جهت مهار ميزان تصاعد گازهاي گلخانه‌اي است.هيات كارشناسان سازمان ملل در امور تغييرات اقليمي مي‌گويد كه براي پرهيز از افزايش خطرناك دماي هوا بايد تصاعد اين گازها را محدود كرد.

باراك اوباما رئيس‌جمهوري آمريكا، گوردون براون نخست‌وزير بريتانيا، نيكولا ساركوزي رئيس‌جمهوري فرانسه و مان‌موهان سينگ نخست‌وزير هند از رهبراني هستند كه در اجلاس كپنهاگ حضور خواهند يافت.

آفريقاي‌جنوبي، هدف كاهش گازهاي گلخانه‌اي

همزمان با آغاز به كار اجلاس جهاني تغييرات آب و هوايي در كپنهاگ، اعلام شد آخرين هدفي كه براي كاهش گازهاي گلخانه‌اي در جهان معرفي شده، آفريقاي جنوبي است.
وو دي بوئر، از مقامات عالي‌رتبه سازمان ملل، در اين باره گفت: آفريقاي‌جنوبي كه يكي از منتشر‌كنندگان بزرگ گازهاي گلخانه‌اي است، بايد طي 10 سال آينده انتشار اين گازهاي را حدود 34 درصد كاهش دهد. به گفته او، آفريقاي جنوبي تا سال 2025 بايد اين كاهش را به سطح 42 درصد برساند.

آغاز چنين برنامه‌اي مي‌تواند آفريقاي جنوبي را به ستاره اجلاس كپنهاگ تبديل كند؛ اجلاسي كه و به گفته دي بوئر بزرگ‌ترين گردهمايي كشورها براي كاهش گازهاي گلخانه‌اي طي 17 سال گذشته است.اين مقام سازمان ملل معتقد است كه ديگر زماني براي كاهش اين گازها باقي نمانده و كشورها بايد طي 2 هفته برنامه خود را براي عمل به تعهداتشان آغاز كنند.

گام‌هاي عملي

از سوي ديگر، باراك اوباما، رئيس‌جمهوري ايالات متحده آمريكا اعلام كرد كه براي كاهش گازهاي گلخانه‌اي با فرمانداران ايالت‌ها مذاكره خواهد كرد.

به گزارش آسوشيتدپرس ،باراک اوباما،زمان با آغاز اجلاس جهاني كپنهاگ اعلام كرد كه در طول 2 هفته برگزاري اين اجلاس، با فرمانداران ايالت‌هاي آمريكا براي كاهش گازهاي گلخانه‌اي مذاكره خواهد كرد. به گفته اوباما، آمريكا توجه بيشتري به اين كنفرانس كرده و براي انجام  تعهدات، برنامه‌ريزي خواهد كرد.

آمريكا و چين، بزرگ‌ترين توليد‌كنندگان گازهاي گلخانه هستند و جامعه جهاني نگران اين بود كه ايالات متحده اجلاس كپنهاگ را جدي نگيرد.

+ نوشته شده در  دوشنبه شانزدهم آذر 1388ساعت 14:38  توسط محمد دشتی ها | 

بنا به ارقام جدیدی که دولت واشنگتن منتشر کرد، انتشار گازهای گلخانه‌ای آمریکا 2.2 درصد در سال 2008 نسبت به سال پیش از آن کاهش داشته است.

خبرگزاری آلمان از واشنگتن گزارش داد، یکی از دلایل اصلی این امر رکود عمیق اقتصادی در این کشور و افزایش قیمت نفت بود که موجب شد استفاده از انرژی کاهش یابد.

بنا به اعلام اداره اطلاع‌رسانی انرژی (EIA) آمریکا، انتشار دی‌اکسید کربن، مهم‌ترین گازگلخانه ای که عامل گرمایش جهانی قلمداد می‌شود، 2.9 درصد در سال 2008 کاهش داشت.

این ارقام در حالی ارایه می‌شود که دولت‌ها قرار است نشستی را در کپنهاگ از روز دوشنبه به منظور برگزاری اجلاسی دو هفته‌ای داشته باشند تا با معاهده‌ای جدید به جنگ انتشار گازهای گلخانه‌ای بروند. باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا وعده داده است تا سال 2020 انتشار دی‌اکسید کربن را در کشور به 17 درصد کمتر از سطح 2005 برساند.

ارقام EIA نشان داد که بخش عمده دلیل کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای استفاده کمتر از انرژی و نه بهبود کارآمدی بوده است. این امر بدان معناست که در صورت آغاز رونق اقتصادی آمریکا، دوباره آلودگی تولیدی این کشور افزایش می‌یابد. انتشار گازهای گلخانه‌ای در آمریکا به طور متوسط از آغاز 1990 میلادی 0.7 درصد رشد داشته است.

اداره اطلاع‌رسانی انرژی آمریکا گفت آلودگی مرتبط با نفت در زمانی که قیمت‌ها در تابستان 2008 شروع به رکوردزنی کرد، کاهش 5.9 درصدی داشت. مصرف انرژی هم به خاطر ورود آمریکا به رکود اقتصادی 2.5 درصد کاهش یافت. انتشار کربن به ازای هر واحد انرژی - نشانه‌ای از کارآمدی بهتر - 0.8 درصد در سال 2008 کاهش یافت.

منبع:همشهری آنلاین

+ نوشته شده در  سه شنبه دهم آذر 1388ساعت 11:19  توسط محمد دشتی ها | 

آسمان بزرگترین شهر استرالیا، سیدنی با گرد و خاک بیابانی، سرخ رنگ شده‌است

به گزارش بی‌بی‌سی برد دید انسانی به قدری کاهش یافته که تمام پروازهای بین‌المللی سیدنی به تعویق افتاده‌اند و حرکت قایق‌ها مختل شده‌است.

مراکز درمانی سیدنی نیز خبر از افزایش شدید تماس‌های اورژانسی از سوی بیماران تنفسی می‌دهند.

این گرد و غبارها از مناطق گرفتار خشکسالی در غرب ایالت نیوساوث ویلز و توسط باد شدید به سیدنی رسیده‌اند.

سازمان هواشناسی استرالیا بادهای حامل این گرد و غبار را ویرانگر توصیف، و سرعت آن را 65 کیلومتر در ساهت اعلام کرده‌است.

گفتنی‌است در مناطق دیگر نیوساوث ویلز، سنگ ریزه‌هایی که توسط این بادها از بیابان‌ها بلند شده‌اند باعث ایجاد تخریب منازل و اتومبیل‌ها شده‌اند.

منبع:همشهری آنلاین
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و یکم آبان 1388ساعت 18:56  توسط محمد دشتی ها | 

چارچوب کنوانسیون سازمان ملل درباره تغییرات اقلیمی یا UNFCCC * پیمانی است که در سال 1990 توسط سازمان ملل متحد برای کنترل تغییرات اقلیمی زمین پایه‌گذاری شد

در نشست سال 1992 سازمان ملل در ریو دو ژانیرو، 154 کشور به عضویت این پیمان درآمدند و تا امروز این تعداد به 192 عضو رسیده‌است.

هدف این پیمان تنظیم کردن میزان گازهای گلخانه‌ای اتمسفر به طوری است که اکوسیستم زمین فرصت بازیافتن چرخه طبیعی خود را داشته باشد.

براساس UNFCCC، کشورهای عضو تشویق می‌شوند تا برای جمع‌آوری و به اشتراک گذاشتن اطلاعات در مورد کاهش گاز‌های گلخانه‌ای تلاش کننند.

این در حالی است که بر اساس این پیمان، هیچ یک از فعالیت‌های کشورهای در راستای اهداف پیمان نباید امنیت مواد غذایی و توسعه اجتماعی و اقتصادی را با خطر روبرو سازد.

کشورهای عضو UNFCCC به سه دسته تقسیم می‌شوند:

  • کشورهای عضو پیوست یک و دو : کشورهای صنعتی و توسعه یافته‌ای هستند که بر اساس این پیمان ملزم به کاهش گسیل گازهای گلخانه‌ای از جمله کربن دی‌اکسید می‌شوند. اگر اعضای پیوست یک، به اهداف مشخص شده UNFCCC  نرسند، باید در فعالیت‌های کاهش گسیل سرمایه گذاری کنند.
  • کشورهای در حال توسعه که هیچ الزامی برای کاهش فوری گسیل ندارند. این امر در اصل برای جلوگیری از کاهش توسعه اقتصادی و صنعتی این کشورهاست.

پیمان کیوتو

پیمان کیوتو  یکی از زیر شاخه‌های UNFCCC است که 37 کشور صنعتی و اعضای اتحادیه اروپا را متعهد می‌کند تا گسیل گازهای گلخانه ای خود را در سال 2008 تا 2012، به 5 درصد این میزان در سال 1990 برسانند.

تفاوت بین پیمان UNFCCC و زیرشاخه‌های آن که به پروتکل نیز معروف هستند، این است که UNFCCC تنها کشورها را به کاهش گسیل تشویق می‌کند ولی اعضای عضو پروتکل الزاماً باید به اهداف کاهش گسیل دست یابند.

*United Nations Framework Convention on Climate Change

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و سوم شهریور 1388ساعت 13:44  توسط محمد دشتی ها | 

قسمت‌هاي غربي، جنوب غرب و جنوبي كشور در 2سال گذشته به‌ويژه پارسال در چند مرحله با هجوم ريزگردهاي غليظي مواجه شد...

كه شهرهاي بسياري از استان‌هاي كشور از جمله خوزستان، ايلام، كهگيلويه و بويراحمد، فارس و لرستان را در هاله‌اي از گردوغبار فرو برد و آسمان اين مناطق را پوشيده از ذرات ريزگرد كرد.

ميزان محاصره شهرها به وسيله غبار غليظ به حدي بود كه زندگي روزانه مردم و ارائه خدمات مختلف در سطح شهرهاي بزرگ و كوچك اين مناطق مختل شد و مشكلات تنفسي بسياري را براي ساكنانش پديد آورد. هجوم موريانه‌وار اين ريزگردها در اين مناطق چنان گسترده بود كه مردم بايد از ماسك‌هاي تنفسي استفاده مي‌كردند و تردد خودروها نيز به‌دليل نداشتن ديد كافي رانندگان، سبب ساز كندي حمل‌ونقل شد.

همچنين لغو پروازها در فرودگاه‌هاي اين شهرها و تعطيل‌شدن فرودگاه‌ها آن‌هم به‌صورت مداوم مدتي بود كه ديگر براي مسافران عادي شده بود و موج دلهره و اضطراب را براي آنان به همراه داشت.

كارشناسان هواشناسي و اقليم‌شناسي، وزش باد از صحراي عربستان و بيابان‌هاي عراق را مهم‌ترين دليل هجوم ريزگردهاي تازي به ايران مي‌دانند.

غبار در هرمزگان

در جنوب ايران فقط شهرهاي استان خوزستان نبودند كه آسماني غبارآلود داشتند. گردوغبار، شهرهاي هرمزگان و به‌ويژه بندر‌لنگه و قشم را نيز تحت‌تأثير خود قرار داد. گرد و غباري كه فروردين ماه گذشته در آسمان اين استان معلق شد، تا هفته‌ها ادامه داشت. فضاي غبارآلود قشم مانع فرود هواپيما در اين جزيره شد و مسافراني هم كه از قشم عازم تهران بودند چشم به بهتر‌شدن هوا براي انجام‌شدن پرواز داشتند. با توجه به اين شرايط در قشم، لنج‌ها تنها وسيله‌اي بودند كه امكان تردد در آب‌هاي خليج‌فارس را داشتند و قايق‌ها هم از حمل‌ونقل مسافر منع شده‌بودند.

 خوزستان؛ 60 روز در ازدحام ريزگرد

پديده هجوم ريزگرد‌ها كه به مشكل اصلي شهرهاي جنوب‌ كشور تبديل شده، سال‌87 با شدت بيشتري رخ داد به‌نحوي كه مردم بيشتر نواحي استان خوزستان به‌ويژه آبادان و خرمشهر كمتر روزي را شاهد بروز اين پديده نبودند.

بهار سال گذشته در مقاطعي غلظت ذرات ريزگرد در هواي اين استان به 12 برابر حد مجاز هم رسيد و براي شهروندان خطر‌آفرين شد؛ ‌طوري‌كه اداره هواشناسي استان خوزستان غلظت اين ذرات را 1564ميكروگرم بر متر مكعب دانست و از شهروندان خواست تا با رعايت نكات بهداشتي در شهرهاي اين استان تردد كنند.

تغييرات فشار هوا و وزش باد شديد در جنوب عراق و شمال عربستان و انتشار آن در جنوب غربي ايران موجب وقوع پديده گردوغبار شديد و كاهش ديد به ميزان 200متر شد؛ به‌طوري كه در پي تداوم گردوغبار، قدرت ديد فرودگاه‌هاي جنوبي ايران 200 متر بود در حالي‌كه قدرت ديد براي انجام پرواز دست‌كم بايد 1200متر باشد. اين در حالي است كه در اسفندماه سال86 نيز آلودگي هوا و وجود گردوغبار 2بار موجب تعطيلي مدارس و لغو پروازهاي شهر اهواز شده بود. محدوده آلودگي هوا بيشتر در شهرستان‌هاي اهواز، آبادان، ماهشهر، خرمشهر، دشت آزادگان و اميديه بود.

شيراز، زير چتر گردوغبار

سال گذشته دامنه و حجم آلودگي و گردوغبار رسيده از مرزهاي غربي كشور در ادامه مسير خود در حاشيه‌هاي جنوبي كشور تا استان‌هاي كهگيلويه و بويراحمد، بوشهر و سرانجام فارس نيز كشيده شد؛ طوري‌كه گزارش‌هاي رسيده حاكي از آن بود كه پديده ريزگرد به شهر شيراز كه فاصله‌اي 1000كيلومتري با مرزهاي غربي دارد هم رسيده‌است. اداره هواشناسي فارس، اين وضعيت را ناشي از سامانه كم‌فشاري دانست كه با وزش باد انتقال‌دهنده گرد و غبار، خاك و شن‌هاي روان از كشورهاي عربستان و عراق همراه بود. ميزان آلودگي هواي شيراز، سال گذشته 4برابر ميزان مجاز بود.

مسئولان اداره محيط‌زيست و هواشناسي استان فارس تفاوت شيراز با ساير شهرهاي فارس به لحاظ تاثير‌پذيري از پديده جوي ريزگرد را در شرايط اقليمي خاص اين شهر و وجود كوه‌هايي كه اطراف آن را محصور كرده است، ارزيابي كردند كه موجب مانا‌شدن و سكون اين پديده شده بود.

ايلام در اضطرار

افزايش پديده ريزگرد و ذرات معلق در هوا در استان ايلام به حدي رسيد كه بسياري از نقاط شهري در هاله‌اي از گردوغبار فرو رفت و لايه‌اي از خاك روي در و ديوار و سطح خيابان‌ها و خانه‌هاي شهروندان را پوشانيد. كارشناسان مسئول در اداره محيط‌زيست ايلام، ميزان ذرات گردوغبار معلق در هوا را در مجموع بيش از 5 برابر حد مجاز دانستند. در اواخر بهار شهروندان ايلامي حتي‌الامكان و جز براي انجام كارهاي ضروري از منزل خارج نمي‌شدند. پديده بارش گردوغبار بيش از دو هفته در ايلام ادامه داشت.

اين در شرايطي است كه هرچندوقت يك‌بار از طريق مركز آزمايشگاهي محيط‌زيست يا هواشناسي نسبت به آلودگي هوا در برخي مناطق غربي كشور گزارش‌ها و هشدارهايي اعلام مي‌شود. اما آنچه مسلم است اين است كه چندان به يافتن راهي براي مقاومت در برابر هجوم ريزگرد‌ها توجهي نمي‌شود.

+ نوشته شده در  جمعه یکم خرداد 1388ساعت 11:55  توسط محمد دشتی ها | 

دکترها در مورد تغییرات آب و هوایی هشدار می‌دهند


کارشناسان پزشکی اعلام  کردند تغییرات آب و هوایی کره زمین بزرگترین تهدید برای سلامتی بشر در این قرن به حساب می‌آید.
به گزارش خبرگزاری فرانسه  یک هیات پزشکی در پاریس پنج‌شنبه 14 مه (24 اردیبهشت) اعلام کرد تغییرات اقلیمی کره زمین با تشدید خطر بیماری، سوء‌تغذیه و بی‌خانمانی ناشی از سیلاب‌ها، خشکسالی و بالا آمدن سطح آب دریاها ممکن است سلامت انسان‌ها را به شدت به خطر بیندازد.
این  گزارش که در طول یک سال بوسیله جورنال پزشکی لنست و کارشناسانی از انستیتو بهداشت جهانی در یونیورسیتی کالج لندن تهیه شده است: "حتی محافظه‌کارانه‌ترین تخمین‌ها عمیقا نگران‌کننده و مطالبه‌کننده اقدام عملی‌اند."
این گزارش می‌افزاید: "تغییرات آب و هوایی بزرگترین تهدید جهانی در قرن بیست و یکم‌اند."
این کمیسیون بیشتر داده‌هایش را از "گزارش  چهارم ارزیابی" به دست آورده است که در سال 2007 بوسیله کارشناسان برنده جایزه نوبل سازمان ملل در "هیات بین دولتی تغییرات آب و هوایی منتشر شد.
تغییریافتن الگوهای آب و هوایی ممکن است زیستگاه‌های پشه‌های منتقل‌کننده بیماری را گسترش بخشد، و باعث شیو ع مالاریا و  تب دنگ در مناطق سابقا با آب و هوای سرد، شود، در حالیکه سیلاب‌ها در کشورهای فقیر کانونی برای  وبا و سایر بیماری‌های منتقل‌شونده ایجاد می‌کنند.
 اثرات غیرمستقیم این تغییرات بر سلامت انسان‌ها شامل سوء‌تغذیه در نتیجه برداشت بد محصولات کشاورزی؛ آسیب‌ و مرگ‌ ناشی از توفان‌ها؛ و آسیب‌پذیری ناشی از مهاجرت- از شهرهای دلتایی زیر آب فروروفته یا ناآرامی‌های مدنی- است.
 این گزارش می‌گوید:‌‌"تخمین‌ها نشان می‌دهد که افزایش‌های کوچک در خطر بیماری‌های وابسته به آب و هوا، مانند اسهال و سوء‌تغذیه ممکن است باعث افزایش‌های بسیار زیاد در بار کلی بیماری‌ها شود."
 کشورهای فقیر که کمترین تقصیر را در گرمایش جهانی دارند بیشترین آسیب‌ها را خواهد دید، و به قول این نویسندگان "مایه خجالت تاریخی برای نسل ما خواهد بود اگر کاری برای پرداختن به این مسئله نکنند."

منبع:همشهری آنلاین

+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم اردیبهشت 1388ساعت 11:42  توسط محمد دشتی ها | 

تغييرات آب و هوايي، سلامت بشر را تهديد مي‌كند

تغييرات آب و هوايي ناشي از گرمايش جهاني، بزرگ‌ترين تهديدي است كه سلامتي بشر را در قرن پيش‌رو تهديد مي‌كند.

به گزارش نيوساينتيست، به تازگي جمعي از پزشكان و اقليم‌شناسان جهان در لندن در بيانيه‌اي اعتراف كردند خطرات گرمایش جهانی را كه متوجه سلامتي انسان‌ها بوده ناديده گرفته‌اند: ما بزرگ‌ترين تهديد جهاني عليه سلامتي انسان در قرن بيست و يكم را ناديده گرفته بوديم.

مشكل چه خواهد بود؟

در قرن پيش‌ رو، تغييرات آب و هوايي، تمامي مشكل‌هاي بهداشتي و سلامتي را كه بشر مي‌شناسد بدتر خواهد كرد؛ از بيماري‌هاي قلبي و گرمازدگي گرفته تا بيماري‌هايي كه از حيوانات وحشي و اهلي به انسان منتقل مي‌شوند.

ريچارد هورتون، يكي از كساني كه اين بيانيه را امضا كرده است در اين باره مي‌گويد: بخش پزشكي در گذشته نه تنها اين مسئله را كم اهميت تلقي كرده بلكه به‌گونه‌اي آن را كاملا ناديده گرفته است. در 10سال گذشته، تغييرات آب‌و هوايي به هيچ عنوان در دستور كار هيچ كس در اين بخش قرار نگرفته است.

هيو مونتگومري از دانشگاه لندن در اين باره مي‌گويد: با اينكه امواج خطراتي كه تغييرات آب و هوايي جهاني متوجه سلامتي انسان مي‌كند بسيار بلند شده‌ اما اين يك واقعيت است كه جامعه در حال بيدار شدن است.

آنتوني كاستلو هم از همين مركز در اين باره مي‌گويد كه تا 18 ماه پيش، او فكر مي‌كرده بزرگ‌ترين تهديدي كه عليه سلامت بشر در كشورهاي رو به رشد وجود داشته است مرگ و مير نوزادان بوده و حتي به تغييرات آب و هوايي به‌عنوان يك تهديد فكر هم نمي‌كرده است.

اما الان او و همكارانش متوجه شده‌اند كه بزرگ‌ترين تهديد براي سلامتي بشر بدون هيچ ترديدي تغييرات آب و هوايي است. او از آن دسته محققان و كارشناسان است كه عقيده دارد اگر بشر همين الان تصميم بگيرد با اين پديد مبارزه كند، زمان وقوع بحران را عقب خواهد انداخت.

مشكل چقدر جدي است؟

درك اينكه تغييرات آب و هوايي ناشي از گرمايش جهاني چه تهديداتي را متوجه ما خواهد كرد بسيار ساده است.

در سال 2003 موج گرما در سراسر اروپا 70 هزار نفر را قرباني خود كرد. حالا اما كارشناسان مي‌گويند ديگر اين پديده به‌صورت موج تكرار نخواهد شد چرا كه در سال 2040 ميانگين گرماي هواي اروپا به ميزاني كه در سال 2003 با عنوان موج از آن نام برده مي‌شود برابر خواهد شد.

در كنار اينها، پزشكان و محققان، مشكلات عمده ديگري را هم كه به‌صورت مستقيم بر سلامت انسان تاثير خواهند گذاشت فهرست كرده‌اند.

مهم‌ترين اين مشكلات كمبود آب و غذا خواهد بود. فروپاشي محيط‌هاي زندگي و جنگ هم از مشكلات ديگري هستند كه به خاطر تغييرات آب و هوايي بر سلامت انسان تاثيرات مخربي خواهند داشت.

آنها همچنين هشدار داده‌اند كه اگر وضع به همين صورت جلو برود، بيماري‌هايي مانند مالاريا و تب دنگ شايع خواهد شد و سنگ كليه در سراسر جهان مشاهده خواهد شد.

يك نفر، پزشكان را بيدار كند

امضا كنندگان اين بيانيه با اين حال تاكيد كرده‌اند اينكه بيانيه‌ امضا شده به اين معنا نيست كه تغييرات آب و هوايي ديگر بر سلامتي انسان‌ها تاثير نخواهد گذاشت.

آنها معتقدند مهم‌ترين كساني كه مي‌توانند در اين باره تاثيرگذار باشند قانونگذاران و پزشكان عمومي و خانوادگي هستند.

اين پزشكان اما به خاطر ماهيت كاري خود، وقت كمي براي هشدار دادن به بيماران درباره تغييرات آب و هوايي دارند. با اين حال اين پزشكان بايد از دنياي روزمره‌اي كه به دور خود ساخته‌اند فراتر بروند و بيدار شوند.

منبع:گروه دانش همشهری آنلاین

+ نوشته شده در  شنبه نوزدهم اردیبهشت 1388ساعت 11:28  توسط محمد دشتی ها | 
تغييرات جوي و شيوع بيماري‌ها

دانشمندان تاكنون مطالعات ضد‌و نقيضي درباره پيش‌بيني افزايش احتمال شيوع بيماري‌هاي عفوني انساني در اثر تغييرات جوي ارائه كرده‌اند.

بسياري از محققان علوم پزشكي هشدار داده‌اند كه افزايش گرماي جهاني مي‌تواند منجر به شيوع بيشتر بيماري‌ها شود.

براي مثال اين امكان به‌وجود مي‌آيد كه بيماري‌هاي استوايي و ويژه مناطق گرمسيري به ساير مناطقي كه هم‌اكنون در حال گرم شدن هستند، سرايت كند. اين نگراني به‌ويژه در مورد بيماري‌هاي ناشي از حشرات بيماري‌زا مانند مالاريا و بيماري خواب بيشتر است.

اما كوين لافرتي يك متخصص اكولوژي بيماري در مركز تحقيقات اكولوژي غرب در آمريكا ادعا مي‌كند كه واقعيت در اين خصوص پيچيده‌تر است. وي معتقد است كه آب و هواي گرم ممكن است بتواند باعث تشديد برخي از بيماري‌ها در مناطق خاصي شود اما اين در حالي است كه در برخي از مناطق ديگر مانع از بروز ساير بيماري‌ها مي‌شود.

براي مثال دكتر لافرتي منكر اين نيست كه تغييرات آب و هوايي ممكن است امكان شيوع پشه‌هاي مالاريا را در مناطق جديد بيشتر كند اما وي معتقد است كه شرايط آب و هوايي خشك‌تر و گرم‌تر درعين حال موجب ريشه‌كن شدن اين پشه در مناطقي مي‌شود كه مانند منطقه ساحل در آفريقا هم‌اكنون با مالاريا دست به گريبان هستند.

+ نوشته شده در  جمعه هجدهم اردیبهشت 1388ساعت 11:5  توسط محمد دشتی ها | 

اقيانوس‌ها با جذب قسمتي از گازهاي دي اكسيد كربن كه در هوا منتشر مي‌شوند، سهم مهمي در تصفيه هوا دارند.

اما هر چه بيشتر اين گازها را جذب كنند باعث اسيدي‌تر شدن آب خواهند شد. كارشناسان اموردريايي مي‌گويند، اين كار آن قدر به سرعت در حال افزايش است كه بقاي جزاير مرجاني، حلزون‌ها و نرم‌تنان صدف دار را به خطر انداخته است.

اين كارشناسان كه متشكل از 155 نفر از 26 كشور جهان هستند و از سوي سازمان ملل و گروه‌هاي بين‌المللي، سازمان‌دهي شده‌اند نخستين بار نيست كه در باره خطر افزايش اسيدي شدن آب اقيانوس‌ها هشدار مي‌دهند. اين گروه متخصص كه اكتبر سال گذشته در شهر موناكو نشستي به همين منظور برگزار كرده بودند، مي‌افزايند: تخريب شديدي در حال وقوع است كه در نهايت باعث انقراض نرم‌تنان صدف دار دريايي خواهد شد. اين روند همچنين نابودي مواد غذايي ساير موجوداتي كه در اقيانوس زيست مي‌كنند را در پي دارد.

جك سن، كارشناس محيط‌زيست و رئيس كميته گردهمايي مي‌افزايد، شكي نيست كه اسيدي شدن اقيانوس‌ها مسئله بسيار مهمي است اما با وجود همه هشدارها متأسفانه هيچ كس به اين موضوع توجهي ندارد  بلكه تمام نگراني‌ها در باره افزايش دماي زمين است؛ در صورتي كه اين موضوع كم خطر‌تر از گرم شدن زمين نيست!دي‌اكسيدكربن اصلي‌ترين تشكيل ‌دهنده  گازهاي گلخانه‌اي است كه بيشتر از سوختن سوخت‌هاي فسيلي حاصل مي‌شود و از شروع انقلاب صنعتي (قرن هجدهم) در جهان رو به فزوني است. اقيانوس‌ها حدود يك‌چهارم گازكربنيك منتشر شده در هوا را جذب مي‌كنند اما هنگامي كه اين گازها با آب‌درياها تركيب شوند به اسيدكربنيك تبديل مي‌شوند.

اين گروه تصريح مي‌كند: از قرن هفدهم به بعد، اسيدي شدن آب‌هاي سطحي اقيانوس‌ها حدود 30درصد افزايش يافته. اين تغييرات شيميايي آن قدر بنيادي و سريع اتفاق افتاده است كه اثرات آن روي موجودات زنده غير قابل اجتناب است به‌طوري كه اگر اين روند ادامه يابد تا سال 2050 اثرات مخربي بر محيط زيست درياها برجاي خواهد گذاشت كه جبران آن غير ممكن خواهد بود. به اعتقاد اين كارشناسان،  كاهش توليد گازكربنيك تنها راه جلوگيري از افزايش اسيدي شدن آب اقيانوس‌هاست كه بايد به‌طور جدي پيگيري شود.

منابع:

همشهری آنلاین

Library.Thinkquest.org

+ نوشته شده در  یکشنبه سیزدهم اردیبهشت 1388ساعت 17:5  توسط محمد دشتی ها | 

دانشمندان می‌گویند  که دامنه دید در روزهای صاف از دهه 1970  تا کنون در اغلب بخش‌های جهان، در نتیجه افرایش آلاینده‌های  آئروسول‌ یا هوابرد کاهش یافته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز پژوهشگران جمعه 13 مارس (23 اسفند) "کدرشدن جهانی" هوا را به خصوص بر فراز جنوب و شرق آسیا، آمریکای جنوبی، استرالیا و آفریقا را گزارش کردند، در حالیکه دامنه دید بر فراز آمریکای شمالی نسبتا بی‌تغییر باقی مانده و بر فراز اروپا بهبود پیدا کرده است.

پژوهشگران گفتند آئروسول‌ها، ذرات ریز یا قطرات مایع که در نتیجه سوختن سوخت‌های فسیلی و سایر منابع به درون هوا رانده شده‌اند، مسئول این کدروت هوا هستند.

 دیکینسون و دو پژوهشگر از دانشگاه مریلند اندازه‌گیری‌های دامنه دید - فاصله‌ای را که فرد در روزهای صاف می‌تواند ببیند- را از سال 1973 تا 2007 در 3250 ایستگاه هواشناسی در سراسر جهان دنبال کردند.

این پژوهشگران در نشریه Science ‌می‌نویسند هوابرد‌هایی مانند دود، غبار و دی‌اکسید گوگرد همگی، دامنه دید را کاهش می‌دهند. این پژوهشگران داده‌های ماهواره‌ای اخیر را مورد استفاده قرار دادند تا ثابت کنند اندازه‌گیری‌های دامنه دید از ایستگاه‌های هواشناسی شاخص خوبی برای غلظت‌های ذرات هوابرد یا آئروسول در هوا است.

آئروسول‌های ناشی از سوزاندن زغال‌سنگ، فرایندهای صنعتی و سوزاندن جنگل‌‌های گرمسیری، می‌توانند بر آب و هوا اثر بگذارند و برای سلامتی زیانبار باشند.

سایر آلاینده‌ها مانند دی‌اکسید کربن و سایر به اصطلاح گازهای گلخانه ای شفاف هستند و بر دامنه دید اثری نمی‌گذارند.

وانگ گفت: "این بررسی اطلاعات پایه‌ای در برای بررسی‌های آینده در مورد آب و هوا را فراهم می‌آورد."

آئروسول‌ها ممکن است بر درجه حرارت سطحی اثرات گوناگون سردکننده یا گردکننده داشته باشند، که بیانگر نور بازتاب‌یافته به فضا و کاهش پرتوتابی خورشیدی در سطح زمین یا جذب پرتوهای خورشیدی و گرم‌شدن جو است.

+ نوشته شده در  یکشنبه سیزدهم اردیبهشت 1388ساعت 17:1  توسط محمد دشتی ها | 

بيش از 5 هزار متر مكعب پسماندهاي صنعتي و هزاران ليتر آب سنگين صنعتي از ابتداي فعاليت مجتمع پسماندهاي صنعتي مبين در سواحل خليج‌فارس بدون هيچ فرايند پاكسازي‌ رها‌سازي‌ شده است.

به گزارش خبرگزاري محيط زيست ايران (ايرن) واحد تصفيه پساب‌هاي صنعتي مبين در فاز يك پتروشيمي در عسلویه واقع شده است. مجتمع مبين در كنار بزرگ‌ترين پتروشيمي‌هاي دنيا (مجتمع پتروشيمي برزويه بزرگ‌ترين توليد‌كننده آروماتيك دنيا، مجتمع پتروشيمي جم بزرگ‌ترين توليد‌كننده الفين دنيا و مجتمع پتروشيمي زاگرس بزرگ‌ترين توليد‌كننده متانول دنيا) قرار دارد كه پسماندهاي مجتمع‌هاي مذكور آغشته به انواع مواد صنعتي خطرناك است.

اسماعيل كهرم، اكولوژيست و استاد دانشگاه در اين مورد گفت: آلودگي‌هاي ناشي از رهاسازي پسماندهاي صنعتي بدون خنثي‌سازي‌ مواد خطرناك آن، فاجعه‌اي انساني را به‌وجود خواهد آورد؛ در واقع با اين روند چرنوبيلي تازه در كشور به وقوع مي‌پيوندد.

وي با اشاره به اينكه عمده اين پسماندها سرشار از مواد راديواكتيو هستند، افزود: اين مواد بي‌ترديد موجب تغيير ژنتيك مي‌شوند و معضلات فيزيكي و رواني بسياري براي نسل‌هاي فعلي و آينده به‌وجود خواهند آورد.

به گزارش خبرگزاري محيط‌زيست ايران، وي از وجود فلزات سنگين در صنايع مرتبط با نفت و گاز و پتروشيمي خبر داد و اظهار داشت: وانديوم، جيوه و تركيبات سمي خطرناك ارسنيك در پسماندهاي اين صنعت باعث بروز بيماري‌هاي خطرناك و مرگ آور مي‌شود.

در كنار اين موارد كه بخشي از آلودگي‌هاي موجود در پسماندهاست، بدترين ماده سمي موجود روي كره زمين نيز در اين پسماندها وجود دارد به نام آسكارول. اين ماده سمي قادر است علاوه بر تغييرات ژنتيك در انسان، موجب تغيير ويژگي‌هاي اقليمي در برخي مناطق شود.

اسماعيل كهرم همچنين اشاره كرد: مسلما با رها‌سازي‌ آب‌هاي سنگين در خليج‌فارس بسياري از ماهيان خليج‌فارس آلوده مي‌شوند و درصورت مصرف، اين آلودگي به انسان‌ها نيز سرايت مي‌كند و موجب بروز بيماري‌هاي لاعلاج مي‌شود.

براساس اين گزارش، واحد تصفيه پساب‌هاي صنعتي واحد مذكور مشتمل بر 3قسمت است؛ قسمت COC كه وظيفه تصفيه پساب‌هاي توليد شده توسط مجتمع‌هاي منطقه را بر عهده دارد و قسمت POC با توجه به خطر بالاي روان‌آب‌هاي منطقه و آلوده بودن اين روان آب‌ها به انواع آلاينده‌هاي صنعتي اين قسمت وظيفه تصفيه اين روان آب‌ها را بر عهده دارد و قسمت زباله‌سوز كه در آن لجن‌ها و پسماند‌هاي حاصل از فرايند تصفيه يا به عبارت ديگر آلودگي‌هاي استحصال شده از پساب ورودي به واحد طي فرايند تصفيه سوزانده مي‌شود.
همچنين لجن‌ها و پسماند‌هاي استحصال شده طي اين فرايند نيز بايد در كوره‌هاي زباله‌سوز سوزانده شود و خاكستر حاصل از آن نيز با رعايت ضوابط زيست‌محيطي در محيط‌هاي ويژه و با ضريب ايمني بالا دفن شود؛

به‌گونه‌اي كه امكان نشت اين مواد به محيط پيرامون به حداقل ممكن برسد. اما در طول 2 سال گذشته هيچ اقدامي در جهت تصفيه پسماندها صورت نگرفته است؛

به‌طوري كه تمامي پسماند‌ها و لجن‌هاي استحصال شده طي فرايند تصفيه كه بايد پس از آبگيري در زباله سوز اين واحد سوزانده شود، به‌دليل تاخير در راه‌اندازي واحد زباله سوز در محيط پيرامون ساحل رها‌سازي‌ شده‌اند.

اگرچه مجتمع مبين موظف بود اين پسماندهاي فوق العاده خطرناك را تا راه‌اندازي زباله سوزهاي صنعتي در محلي ايمن نگه دارد اما متأسفانه با عقد قرارداد با پيمانكاران مختلف تعداد بيش از 500 تانكر از اين پسماند‌ها را به‌صورت شبانه از واحد خارج كرده و در زيستبوم‌هاي منطقه و كوه‌هاي اطراف و دريا رها كرده است.

هشدارهاي مختلف كارشناسان به مسئولان اين مجتمع نيز تاثيري نداشته و سازمان محيط‌زيست تاكنون و در طول 2‌سال فعاليت اين مجتمع هنوز نتوانسته است از اين فاجعه زيست‌محيطي جلوگيري كند.

اسماعيل كهرم در ادامه سخنانش اظهار داشت: اين فاجعه تنها مختص به نواحي جنوبي و مناطق نزديك به عسلويه نخواهد بود؛ به‌طوري كه در فاجعه چرنوبيل اثرات آن تا
6 هزار كيلومتر به سمت غرب ديده شد و در ايالت ولز انگلستان نيز اثرات مواد سمي مشاهده شد. مسلما در آينده شاهد فراگير‌شدن بيماري‌هاي مختلف كه ناشي از مواد سمي در مناطق نفتي است، خواهيم بود.

اين اكولوژيست و استاد دانشگاه تاكيد كرد: روزگاري رودخانه‌ها و سواحل درياها، محل شكل‌گيري تمدن‌هاي جديد بودند، اما امروزه به محل‌هايي تبديل شده‌اند تا كارخانه‌هاي آلاينده در كنار آنها ايجاد شوند و مواد سمي و خطرناك را به درون آنها بريزند.

وي گفت: اميدوارم كه خيلي زود براي اين فاجعه فكري شود، درغيراين‌صورت با توجه به مدارك مستند، ما بايد منتظر بزرگ‌ترين فاجعه 5 دهه اخير باشيم.

كهرم در پايان تصريح كرد: در اين ميان ، جالب است بدانيم كه برخي مسئولان منطقه  با افتخار اعلام مي‌كنند كه ما مي‌خواهيم استان مربوط به‌خودمان را به عسلويه‌اي تبديل كنيم؛ عسلويه‌اي كه اين روزها آلودگي‌هاي غير قابل جبراني دارد.

منبع:خبرگزاری مستقل محیط زیست ایران

+ نوشته شده در  دوشنبه دوازدهم اسفند 1387ساعت 12:56  توسط محمد دشتی ها | 

سازمان ملل خواستار توافقنامه جديد زيست محيطي جهاني براي فايق آمدن بر بحران سه گانه مالي، ‌انرژي و غذايي شد.

به گزارش واحد مرکزي خبر از تهران، براساس اين پيشنهادسازمان ملل، کشورهاي گروه بيست هزينه اين توافقنامه را با اختصاص دست کم يک درصد توليد ناخالص داخلي خود در دو سال آينده تامين خواهند کرد.

برنامه محيط زيست سازمان ملل متحد در تحقيقي که در آغاز به کار مجمع جهاني خود در نايروبي منتشر ساخت اعلام کرد گروه بيست بايد اين پيشنهادها را در نشست آينده که قرار است اوريل در لندن برگزار کند مورد بررسي قرار دهد.

اين تحقيق موسوم به توافقنامه جديد زيست محيطي جهاني تاکيد کرد رونق بخشيدن به اقتصاد جهاني اساسي است اما تدابيري که فقط براين هدف متمرکز است موفقيتي پايدار را تضمين نخواهد کرد.

در چارچوب گروه بيست،‌ آمریکا اتحادیه اروپا و کشورهاي ثروتمند عضوسازمان توسعه و همکاری اقتصادی بايد دو سال آينده دست کم يک درصد توليد ناخالص داخلي خود را به برنامه‌هاي کاهش وابستگي به انرژي هاي فسيلي( نفت، گاز و ذغال سنگ)‌ اختصاص دهند. انرژي‌هاي فسيلي يکي از مهم‌ترين توليد کنندگان گازهای گلخانه ای به شمار   مي‌رود.

برنامه محيط زيست ملل متحد اعلام کرد کشورهاي نوظهور گروه بيست که از نظر ثروت در سطح ميانه‌اي قرار دارند (چین ُآفریقای جنوبی و همچنين کره جنوبی یا ترکیه)‌ نيز بايد در سطح امکان اينگونه عمل کنند.

بنابر اعلام اين نهاد وابسته به سازمان ملل متحد،‌ در خصوص کشورهاي در حال توسعه آنها بايد آنچه را که مي‌توانند در اين خصوص انجام دهندو همچنين دست کم يک درصد از توليد ناخالص داخلي خود را به برنامه‌هاي بهبود استفاده و رفع آلودگي آب براي فقرا اختصاص دهند.

اين نهاد اعلام کرد فقط مسئله به وجود آوردن اقتصادي سبز تر در ميان نيست بلکه همچنين بايد تهديدهاي قريب آلوقوعي مانند گرمایش جهانی، ناامني انرژي و کمبود فزاينده آب شيرين، وخامت اکوسيسم‌ها و فراتر از همه فقير حاکم پاسخ داد.

به گزارش خبرگزاري فرانسه از نايروبي، روساي کشورهاي گروه بيست که شامل کشورهاي گروه هفت و مهم ترين اقتصادهاي نوظهور است دوم آوريل(چهار فروردين) در لندن تشکيل جلسه مي‌دهند تا سرفصل‌هاي اصلاح نظام مالي رادر قبال بحران فعلي مشخص کنند. 

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و چهارم بهمن 1387ساعت 12:47  توسط محمد دشتی ها | 

روزانه 800 گرم جرم انواع آلاينده‌ها، سهم هر شهروند تهراني از آلودگي هواست كه وارد ريه او مي‌شود.

محمد هادي حيدرزاده، مشاور شهردار تهران در امور محيط‌زيست، ديروز در دومين جلسه بررسي پرونده آلودگي هواي تهران، اضافه كرد: آلودگي هوا در تهران به وضعيت بحران رسيده است و آمار روزهاي سالم با استانداردها بسيار فاصله دارد.

حيدرزاده خاطر نشان كرد: موضوع آلودگي هوا، فرماندهي واحد، مقتدر و كارآمد مي‌خواهد و مردم در اجراي قانون تشنه اقتدارند.

همچنين در اين مراسم، شفيع‌پور، استاد دانشگاه نيز با بيان اينكه از زمان تدوين بيانيه تهران در مورد  هواي پاك در سال 72، 15 سال گذشته است و هم‌اكنون به مرحله بحران رسيده ايم،  افزود: هيچ ندانسته‌اي در مورد آلودگي هوا وجود ندارد و اقدامات مختلفي در اين زمينه انجام شده است.وي افزود: براساس آمار 3سال گذشته، 89 درصد آلودگي هواي تهران مربوط به منابع متحرك است و سالانه 4 هزار مرگ زود هنگام در تهران به‌دليل آلودگي هوا داريم.

شفيع پور با انتقاد از اينكه اولويت‌ها را كنار گذاشته و دچار روزمرگي شده‌ايم، خاطرنشان كرد: كار را بايد به اهلش سپرد كه انگيزه زندگي دارد، انگيزه حل مشكل دارد و مسئوليت پذير بوده و متخصصان علمي را در كنار خود به كار مي‌گيرد و به جاي اينكه كميته‌اي را هبه كنيم بايد به‌دنبال رفع مشكل باشيم.

58 روز هواي ناسالم تا امروز

در اين مراسم، يوسف رشيدي، مديرعامل شركت كنترل كيفيت هواي تهران نيز با اشاره به اينكه امسال و تا به امروز 58روز آلودگي هوا از حد استاندارد بيشتر بود، افزود: اين در حالي است كه در سال گذشته، 15روز هواي آلوده در تهران داشتيم.

وي با بيان اينكه خودرو ساز، متولي خودرو از زمان تولد تا مرگ است، تصريح كرد: در بحث عدد اكتان، استفاده از بنزين بدون سرب تاكيد شده است، درصورتي كه اگر خودرويي كه بايد از بنزين سوپر استفاده كند، از بنزين بدون سرب استفاده كند، 40درصد موجب آلودگي هوا مي‌شود.

رشد 470 درصدي مراجعه به معاينه فني

همچنين وحيد نوروزي، مديرعامل ستاد مركزي معاينه فني خودرو نيز با اشاره به زماني كه پيكان از رده خودروهاي داخلي حذف شد، گفت: مردم ما طالب بهترين‌ها هستند، خودروي با كيفيت و هواي پاك مي‌خواهند و هرگز اجازه نمي‌دهند كه پيكان دوباره برگردد.

وي افزود: متأسفانه مديركل محيط‌زيست وزارت صنايع، خودرو را با مسواك مقايسه مي‌كند و مي‌گويد «وقتي از داروخانه مسواك مي‌خريم، بعد از مدتي در خانه فروشنده را نمي‌زنند كه آيا روكش رنگي مسواك از چه جنسي است و خريدار هر چقدر مي‌خواهد از داروخانه مسواك بخرد، بخرد، خودرو هم همين طور است»، آيا اين جواب درست است؟

نوروزي با اشاره به رشد 469درصدي مراجعات مردم در دي ماه امسال نسبت به دي‌ماه سال گذشته، گفت: از سال 79 تا يك ماه گذشته 5/3 ميليون خودرو معاينه فني مكانيزه شده‌اند.

مشكل، در نگاه ماست

همچنين سرهنگ هاشمي، رئيس راهور نيروي انتظامي تهران بزرگ نيز در اين نشست، با بيان اينكه هر چقدر وسايل نقليه را كيفي‌تر و محيط زندگي را ايمن‌تر كنيم، سود برده‌ايم، افزود: در كشورمان نقص ساختاري داريم.وي ادامه داد: مشكل ترافيك و آلودگي هوا در نگاه ما مسئولان است و تا آن اصلاح نشود، هيچ‌چيز درست نمي‌شود.

هاشمي با تاكيد بر اينكه بايد به تكليفمان عمل كنيم و نگاهمان بايد اصلاح شود، تصريح كرد: حمايت غير‌منطقي از خودروسازان داخلي و عدم‌ دسته‌بندي آنها، دادن نوعي رانت به‌خودروسازان است و تعرفه‌هاي گمركي و مالياتي را آنقدر بالا برديم كه مردم فقط قدرت خريد خودروهاي داخلي را با چند برابر قيمت واقعي آن دارند، اين كار مديريت ايمني‌محور نيست و نياز به تامل دارد.

+ نوشته شده در  یکشنبه سیزدهم بهمن 1387ساعت 11:7  توسط محمد دشتی ها | 

بسیاری از مناطق شهری با پدیده آلودگی هوا روبه‌رو هستند که در جریان آن ، سطوح نسبتا بالایی از ازن در سطح زمین که جزء نامطلوبی از هوا در ارتفاعات کم است، در نتجه واکنش نور القایی آلاینده‌ها تولید می‌شود. این پدیده را مه دود نور شیمیایی می‌نامند و گاهی از آن به عنوان "لایه ازن در مکانی نادرست" از نظر تشابه آن با مسئله تهی شدن ازن استراسفر یاد می‌کنند. فرآیند تشکیل مه دود در واقع شامل صدها واکنش مختلف است که دهها ماده شیمیایی را دربرمی‌گیرد و بطور همزمان رخ می‌دهند. در واقع ، هوای شهرها را به "واکنشگاههای شیمیایی عظیم" تشبیه کرده‌اند. پدیده مه دود شیمیایی ، نخستین بار در دهه 1940 در لوس آنجلس مشاهده شد و از آن زمان ، عموما به این شهر بستگی داده شده است. اما در دهه‌های اخیر با کنترل آلودگی هوا مسئله مه دود در شهر لوس آنجلس بطور نسبی تخفیف پیدا کرده است. از نظر کمی ، اکثر کشورها و همچنین سازمان جهانی بهداشت (WHO) ، حدی را برای حداکثر غلظت مجاز اوزون در هوا در نظر گرفته‌اند که در حدود 100ppb (میانگین غلظتها در طول زمان یک ساعت) است. اوزون در هوای پاکیزه تنها به چند در صد این مقدار می‌رسد. واکنش دهنده‌های اصلی اولیه در یک پدیده مه دود نور شیمیایی ، اسید نیتریک ، NO و هیدروکربنهای سوخته نشده هستند که ازموتورهای احتراقی درون سوز به عنوان آلاینده در هوا منتشر می‌شوند. جزء مهم دیگر در تشکیل مه دود ، نور خورشید است. 

+ نوشته شده در  سه شنبه دهم دی 1387ساعت 7:41  توسط محمد دشتی ها | 

مدير گروه پژوهشي هواشناسي دينامکي و هم ديدي پژوهشکده هواشناسي گفت: تشديد آلودگي هوا دلايل مختلفي دارد که نشست هواي سرد در نزديک زمين در فصول سرد سال يکي از دلايل اصلي آن است.
ایرنا ، مجيد آزادي افزود: معمولا در فصل پاييز و زمستان که هوا سرد مي شود پديده نشست هواي سرد در سطح زمين رخ مي دهد و اگر دراين حالت، حرکت صعودي هوا وجود نداشته باشد، آلاينده هاي موجود در هوا در مجاورت سطح زمين حبس خواهند شد.
وي اظهار داشت: ‌آلودگي هوا در شب در عمق حدود يک کليومتر از سطح زمين حبس مي شود و چون هواي سرد سنگين است حرکت نمي کند و آلودگي جمع مي شود که با بالا آمدن خورشيد و گرم شدن تدريجي زمين از پايين ، هواي سرد به تدريج گرم و به سمت بالا مي رود که اين امر باعث بالا رفتن هواي سرد و کاهش آلودگي مي شود.
عضو هيات علمي پژوهشکده هواشناسي در خصوص دلايل تشديد آلودگي در مناطق مختلف از جمله تهران گفت: برخي مناطق دنيا از نظر شرايط اقليمي ،‌ناهمواري و جغرافيايي مستعد افزايش آلودگي و حبس آن هستند که تهران نيز شامل اين مناطق مي شود.
وي توضيح داد: البته مسئله نشست هواي سرد و تشديد آلودگي در مناطق مختلف رخ مي دهد ولي در زمان کوتاهي از بين مي رود، اما تهران به علت موقعيت جغرافيايي و قرار گرفتن بين رشته کوهها، مستعد تشديد آلودگي است و چون خروجي ندارد آلودگي مي تواند در آن جا ماندگار شود.
اين کارشناس، تردد خودروها و توليد آلودگي توسط کارخانجات را از ديگر دليل تشديد آلودگي هوا بيان کرد.
آزادي اظهار داشت: يکي از سازو کارهاي طبيعي کاهش آلودگي هوا در تهران وزش بادهاي کوه به دشت است ،‌يعني زماني که اين پديده رخ مي دهد بادهايي از سمت کوه به سمت شهر مي وزد و آلودگي را تخليه مي کند، اما به نظر مي رسد ساختمانهاي بلندي که ساخته شده تغييراتي دراين ساز و کار ايجاد کرده است و احتمالا مانع تخليه آلودگي مي شود.
وي اضافه کرد: برخي متخصصان احتمال مي دهند که وجود ساختمان هاي بلند در ارتفاعات موجب تغيير در مسير وزش باد و مانع ورود باد به سمت پايين و دشت مي شود و اين مسئله آلودگي را تشديد مي کند.
مدير گروه پژوهشي هواشناسي دينامکي و هم ديدي پژوهشکده هواشناسي با اشاره به اينکه با اين تعاريف در تهران سه عامل باعث تشديد آلودگي هوا مي شود، گفت: ايجاد آلودگي توسط مردم ، وضعيت ناهمواري تهران و ساخت ساختمان هاي بلندي که احتمال مي رود مانع وزش بادهاي کوه به دشت شوند از جمله دلايل تشديد آلودگي در تهران است.
آزادي افزود: ولي راه حل اصلي و نهايي براي جلوگيري از اين پديده را کاهش آلايندگي توسط کارخانجات و خودروها است.
وي در پايان گفت: پديده تشديد آلودگي در فصل زمستان هميشه وجود دارد که با توجه به شرايط کم و زياد مي شود. اما وقتي باد مي وزد و آلودگي راتخليه مي کند اين وضعيت به طور موقت از بين مي رود.

+ نوشته شده در  سه شنبه دهم دی 1387ساعت 7:33  توسط محمد دشتی ها | 

هراس فزاینده از بحران مالی، طرح‌های اتحادیه اروپا را برای حفاظت در برابر تغییرات جوی به مخاطره انداخته است.

روزنامه فایننشیال تایمز آلمان گزارش داد، فقط از طریق امتیاز دادن به صنایع و اروپای شرقی، سران و روسای دولت‌های 27 کشور عضو اتحادیه اروپا در بروکسل توانستند در این خصوص به تفاهم برسند که خواستار توافق بر سر سیاست این اتحادیه در خصوص حفاظت در برابر تغییرات جوی تا پایان سال جاری میلادی شوند.

سیلویو برلوسکنی، نخست وزیرایتالیاو کشورهای شرق اروپا به رهبری لهستان تاکید کردند که تصمیم‌های مربوط به مسایل جوی باید با اجماع اتخاذ شوند.

دونالد تاسک، نخست‌وزیر لهستان گفت:‌ «ما در سیاست جوی سهیم نخواهیم شد که عامل مرگ اقتصادمان باشد.»
کشورهای شرق اروپا و ایتالیا با حق وتوی‌شان به ویژه بر تسهیل تجارت نیروگاه‌ها و صنایع انرژی پافشاری کردند. لهستان که نیازش به برق تقریبا به طور کامل از نیروگاه‌های زغالسنگی تامین می‌شود، قصد دارد از این امر جلوگیری کند که در زمینه اقتصاد برق از سال 2013 همه حقوق مربوط به انتشار دی‌اکسید کربن در مزایده‌ها لحاظ شود. طبق نظر این کشور، یک راه حل در این خصوص می‌تواند این باشد که کشورهای عضو اتحادیه اروپا 10 درصد عواید خود از مالیات مربوط به حقوق انتشار آلاینده‌ها را به کشورهای فقیرتر بدهند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان برخورد مثبتی با این پیشنهاد داشت. به گفته وی، دولت آلمان قصد دارد به نقطه برسد که صنایع سنگین به طور مجانی از حقوق مربوط به انتشار آلاینده‌ها برخوردار شوند.

نیکلا سارکوزی، رییس جمهور فرانسه و رییس کنونی اتحادیه اروپا هم گفت: «مادامی که کسی از اهداف مربوط به تغییرات جوی تعدی نکرده باشد، فضایی برای انعطاف وجود دارد.»

اتحادیه اروپا سال 2007 توافق کرد انتشار دی‌اکسید کربن تا سال 2020 میلادی 20 درصد کاهش یابد، 20 درصد در مصرف انرژی صرفه‌جویی شود و سهم انرژی‌های تجدیدپذیر 20 درصد افزایش یابد. سارکوزی گفت: «بحران مالی نباید بلندپروازی ما را متوقف کند. من متقاعد شده‌ام که می‌توانیم راه حلی را بیابیم. اجازه تعویق و تاخیر نمی‌دهم.»

کمیسیون اروپا قصد دارد به عنوان عنصری پیشرو در عرصه مذاکرات بین‌المللی درباره حفاظت در برابر تغییرات جوی حضور یابد که در ماه دسامبر در پوزنان لهستان انجام می‌گیرد. در بیانیه پایانی نشست سران اتحادیه اروپا اعلام شد در هفته‌های آینده این کمیسیون و ریاست اتحادیه اروپا «کاری فشرده» را انجام می‌دهند تا اجلاس بعدی اتحادیه اروپا در ماه دسامبر بتواند بسته جوی را تصویب کند، بسته‌ای که از نظر اقتصادی به صرفه باشد و هر یک از کشورهای عضو از عهده مخارج آن برآید. روز دوشنبه وزیران محیط زیست این اتحادیه برای رایزنی‌های بیشتر در لوکزامبورگ گرد هم می‌آیند.

در همین حال در پارلمان اروپا این نگرانیافزایش یافته است که دولت‌ها، عناصر کنونی قانون جوی اتحادیه اروپا را تحلیل ببرند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم آبان 1387ساعت 6:17  توسط محمد دشتی ها | 

سامانه پیش‌بینی آلودگی هوای شهر تهران با بهره‌گیری از 9 ایستگاه سنجش آلودگی و دو دکل هواشناسی ایجاد خواهد شد.

به گزارش واحد مرکزی خبر يوسف رشيدي مديرعامل شرکت کنترل کيفيت هوا با اشاره به وجود 9 ايستگاه سنجش آلودگي هوا و 2دکل هواشناسي در سطح شهر تهران گفت: اين سامانه بر اساس اطلاعات اين ايستگاه‌ها و دکل‌ها اجرا مي‌شود.

وي پيش بيني آلودگي هوا تا 72 ساعت و ارائه اطلاعات از طريق رايانه به صورت آنلاين و پيامک را از ويژگي‌هاي اين سامانه برشمرد و گفت: در اين سامانه وضع هر منطقه بر اساس آلايندگي ها در روزهاي متوالي مشخص مي شود.

رشيدي با اشاره به اين که اين سامانه بر اساس آخرين استانداردهاي بين‌المللي تدوين شده است افزود: اين سامانه بر اساس وضع ترافيک و ميزان آلايندگي در نقاط مختلف شهر برنامه ريزي شده است.

وي شناسايي نقاط آلوده و پيش بيني وضع آلايندگي در روزهاي آينده در مرکز و حاشيه‌هاي شهر، ارزيابي مسئولان و طراحان در ارزيابي نقاط مختلف براي اجراي طرح‌هاي عمراني و صنعتي را از ويژگي هاي اين سامانه برشمرد.

مديرعامل شرکت کنترل کيفيت هوا با اشاره به اين که سال گذشته، 3 روز وضع آلودگي هوا از حد استاندارد بالاتر ثبت شد گفت: امسال تاکنون 42 روز، وضع آلودگي هوا از حد استاندارد بالاتر رفته است.
رشيدي افزود: بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهاني، وضع هوا سالانه فقط يک بار بايد از حد استاندارد بالاتر رود.

مديرعامل شرکت کنترل کيفيت هوا، وجود گرد و غبار و افزايش خودرو و موتورسيکلت را از عوامل افزايش روزهاي آلوده در سال جاري برشمرد.

+ نوشته شده در  دوشنبه هشتم مهر 1387ساعت 19:56  توسط محمد دشتی ها | 

ايران از نظر انتشار گازهاي گلخانه‌اي درجهان در مرتبه سيزدهم قرار دارد.

معاون انساني سازمان حفاظت محيط زيست، با اعلام اين مطلب گفت: يك درصد گازهاي گلخانه‌اي جهان را ايران توليد مي‌كند؛ براين اساس، ايران از نظر انتشار گازهاي گلخانه‌اي درجهان رتبه سيزدهم را به‌خود اختصاص داده است.

حسن اصيليان در حاشيه مراسم بازگشايي هشتمين نمايشگاه بين‌المللي محيط زيست، در جمع خبرنگاران افزود: آمريكا با 24 درصد بزرگ‌ترين منتشركننده گازهاي گلخانه‌اي در جهان است وچين با 14 درصد مقام دوم را دارد.

وي تصريح كرد: روند مصرف انرژي در سال 1960 ميلادي در جهان معادل 3/3 گيگاتن بود كه اين روند در سال 1990 ميلادي به 8/8 گيگاتن رسيد و پيش‌بيني مي‌شود روند مصرف انرژي در سال 2010 و 2020 ميلادي به‌ترتيب به 12 و 14 گيگاتن برسد؛

اين درحالي است كه  ميزان مصرف انرژي در بخش حمل‌ونقل در ايران از 167 ميليون بشكه معادل نفت خام در سال 76 به 267 ميليون بشكه معادل نفت خام در سال 85 رسيده است.

اصيليان با اشاره به اينكه متوسط نزولات جوي در كشور حدود 240 ميلي‌متر در سال است، اين ميزان را يك سوم متوسط نزولات جوي جهاني دانست و ادامه داد: حجم سالانه نزولات جوي 4 هزار ميليارد مترمكعب است كه 2 هزار و 700 ميليارد متر مكعب آن به‌دليل پديده تعريق خارج مي‌شود و فقط حدود هزار و 200 ميليارد متر مكعب ذخيره آبي در دسترس باقي مي‌ماند.

معاون انساني سازمان محيط زيست خاطر نشان كرد: در سال 1400 هجري شمسي، جمعيت ايران به 97 ميليون نفر خواهد رسيد كه 71 ميليون نفر آن در شهرها زندگي مي‌كنند و در اين سال، شمار شهرهاي ميليوني كشور به 19 شهر خواهد رسيد؛

اين درحالي است كه وضعيت پساب‌ها در سال 1400 هجري شمسي بالغ بر 40 ميليارد مترمكعب خواهد بود كه نسبت به سال 80 رشد 38 درصدي خواهد داشت و آلودگي آب از چالش‌هاي مهم در اين مقطع زماني خواهد بود.

سالانه 2 ميليارد تن خاك   نابود مي‌شود

اين مقام مسئول سازمان محيط زيست، در تشريح وضعيت خاك كشور، يادآور شد: سهم ايران از مساحت خشكي‌هاي جهان 2/1 درصد است و 1/0 فرسايش خاك‌هاي جهان مربوط به ايران است.

اصيليان با هشدار نسبت به روند شتابناك فرسايش خاك دركشور، تاكيد كرد: در حال حاضر فرسايش خاك از 10 تن در هكتار به 20 تن در هكتار افزايش پيدا كرده است؛ ضمن اينكه تلفات خاك در كشور سالانه 770 هزار هكتار است كه به معني نابودي 2ميليارد تن خاك در كشور است.

معاون سازمان حفاظت محيط زيست با بيان اينكه آسيب به اكوسيستم خاك مي‌تواند مرگ جانداران و انسان‌ها را به‌دنبال داشته باشد، اذعان كرد: در تهران روزانه هر فرد 800 تا 900 گرم زباله توليد مي‌كند و از هر تن زباله 400 تا 600 ليتر شيرابه خارج مي‌شود كه مي‌تواند تاثير خطرناكي روي آب و خاك داشته باشد.

گفتني است، نمايشگاه بين‌المللي محيط زيست در سالن خليج فارس در محل دائمي نمايشگاه‌هاي بين‌المللي تهران از 27 تا 31مرداد به‌مدت 5 روز برگزار شد.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و دوم شهریور 1387ساعت 8:32  توسط محمد دشتی ها | 
تصاویر ماهواره‌ای جدید از قطب شمال نشان می‌دهد این منطقه برای اولین بار در طول تاریخ بشر تبدیل به جزیره شده است.

به گزارش دیلی، آب شدن یخ‌ها در سال‌های اخیر که با روند بسیار سریع صورت می‌گیرد سبب شده تا این منطقه از شمال شرق و شمال غرب به طور کامل باز شده و رفت و آمد با کشتی به دور آن امکان‌پذیر ب.

باشد.

باز شدن یخ‌ها و در نتیجه تبدیل شدن این منطقه به جزیره از سالیان سال قبل آرزوی تمامی کمپانی‌های کشتی‌رانی بود که بتوانند بدون دور زدن تمامی مسیر قطب به راحتی از آن عبور کنند و هزاران کیلومتر از مسیر خود کم کنند.

اما با وجود خوشحالی کشتیرانان برای دانشمندان این علامت دیگری از اوضاع بسیار بد جوی و فاجعه‌ای در طبیعت است که گرمایش جهانی آن را رقم زده است.

عکس‌های گرفته شدن توسط ناسا نشان می‌دهد که آب شدن یخ‌ها به طور کامل سبب اتصال اقیانوس اطلس و آرام شده است.

برنامه‌های کشتیرانی برای کوتاه کردن مسیرها آغاز شده و یک کمپانی آلمانی قصد دارد اولین مسیر کوتاه شده کشتی‌های خود را از این کشور به ژاپن طراحی کند.

منبع:همشهری آنلاین

+ نوشته شده در  دوشنبه هجدهم شهریور 1387ساعت 7:38  توسط محمد دشتی ها | 

دکتر اسماعیل کهرم

چندي قبل هماهنگ‌كننده دائمي كنوانسيون منطقه‌اي كويت مسائلي را در زمينه خليج‌فارس اظهار كرد كه موجب تعجب وافر علاقه‌مندان محيط‌زيست و به‌خصوص علاقه‌مندان خليج‌ زيباي فارس شد.

اين مقام، ظاهرا به خاطر موجه نشان دادن وجود راپمي كه 30 سال از عمر آن مي‌گذرد و نيز زحمات چندين ساله خودشان(!) خليج‌فارس را برخلاف همه شواهد علمي عاري از آلودگي‌هاي نفتي عنوان كرده و آنچه را براساس تحقيقات در مورد آلودگي اين پهناب اعلام شده حاصل «شايعه و عدم‌آگاهي» تلقي مي‌كند. اين گفته‌ها در مصاحبه‌اي با عنوان «همه آلايندگان خليج‌فارس» درتاريخ 30/4/87 در صفحه محيط‌زيست همشهري به چاپ رسيد.

آنچه در پي مي‌آيد نقدي است بر اين اظهارات.

چندي قبل به اتفاق گزارشگر يك رسانه معروف بين‌المللي براي تهيه گزارشي از خليج‌فارس به جزيره قشم رفتيم. حاجي محمدي از غواصان قديمي و حرفه‌اي كه چشمي هم به محيط‌زيست قشم و به خصوص مرجان‌ها دارد دوربين ما را به زير آب برد. مرجان‌ها پايه حيات را در كف آب تشكيل مي‌دهند و وجود آنها موجب تجمع انواع حيات در كف دريا مي‌شود. مرجان‌هاي مرده، سفيد مي‌شوند و سپس روي آنها را جلبك‌ها مي‌پوشانند؛ يعني حيات تبديل به مرگ مي‌شود. آن همه تنوع رنگ در مرجان‌ها و رنگين‌كمان ماهي‌هاي اطراف آن كه به طورقطع از بديع‌ترين مناظر روي زمين هستند تبديل به توده‌هاي سفيدرنگ بي‌جان مي‌شوند. بنابر تخمين ما 45 درصد مرجان‌هاي اطراف جزيره قشم مرده‌اند! در اطراف جزيره خارك اين رقم به 90درصد رسيده است.

مرجان‌هايي كه زنده هستند توسط سوداگران از كف آب جمع مي‌شوند به بندرعباس برده مي‌شوند و سر از آكواريوم‌هاي خصوصي در سراسر ايران درمي‌آورند. از يك موجود زنده به عنوان يك شيء زينتي بي‌روح، مثل يك آجر استفاده مي‌شود. علت مرگ مرجان‌ها آلودگي نفتي است. از زير آب به روي آب و سواحل جزيره قشم رفتيم. در يك صبح دل‌انگيز اسفند ماه كمي پايين‌تر از مدرسه غواصي حاجي محمدي به سواحلي برخورديم كه تا چشم كار مي‌كرد از سنگ و صخره‌هاي سياه‌رنگ پوشيده شده بود. شگفتا! اين جزيره‌ها مرجاني هستند. باز هم دوربين فيلمبرداري حاضر بود. لايه‌اي نفت مانند نمد  روي تمام صخره‌ها را گرفته بود؛ ماده‌اي لاستيك مانندكه محكم به صخره چسبيده بود ولي مي‌شد آن را از سنگ جدا كرد و ضخامت آن را سنجيد.

منشأ  كشتي‌هايي كه از فواصل دور براي بردن نفت (55درصد نفت جهان!) به خليج‌فارس مي‌آيند، آب توازن خود را بي‌محابا به خليج مي‌ريزند. اين آب آلوده به مواد نفتي داخل مخازن عظيم كشتي‌هاست. اين جنايت هم روي فيلم ضبط شده است. حال پرسش اين است كه راپمي (ROPMY) با همه دفاتر لوكسي كه در كويت دارد و با در اختيار داشتن ماهواره‌ها در اين زمينه چه كرده است كه اين‌طور از پاك بودن خليج‌فارس و وضع زيست‌محيطي آن دفاع مي‌كند؟

مغلطه به جاي استدلال

به كار بردن كلمات خارجي مانند «مونيتورينگ» مغلطه است. مونيتورينگ يا پايش يعني ناظر جرياني بودن بدون آنكه در آن دخل و تصرفي شود. نتيجه 30 سال پايش (پاييدن) اين قبيل اعمال در خليج‌فارس چه بوده است؟ كشورهاي عضو «راپمي» از اطلاعاتي كه به آنها داده مي‌شود استفاده نمي‌كنند، واي به حال كشورهاي غيرعضو مانند عراق! مثلا قرار است آب توازن كشتي‌ها در حوضچه‌هاي تبخير رها شود تا نفت آن جدا شود و آب بدون نفت به خليج‌فارس بريزد، «راپمي» تا به حال چند كشور را تشويق به ساختن اين حوضچه‌ها كرده است؟

قاچاق نفت و رهاسازي آن در دريا

روز بعد به جزيره هنگام مي‌رويم. لاك‌پشت‌ها در زير آب خودنمايي مي‌كنند. عده‌اي از جوان‌هاي «هنگامي» براي خودشان تشكيلات حافظ محيط‌زيست راه‌ انداخته‌اند و از كارهايي كه مضر به حال محيط‌زيست است جلوگيري مي‌كنند، مثلا اجازه نمي‌دهند كه غواص‌ها به مرجان‌ها نزديك شوند. وضع اين آب‌ها از قشم و خارك بهتر است. در اينجا مرجان‌ها كمتر مرده‌اند. بچه‌ها دور ما را مي‌گيرند. يكي از آنها لايه‌هاي نفت را در كنار ساحل نشانمان مي‌دهد. مي‌گويم اين نفت از كجا آمده؟ حسين مي‌گويد آقا اين لنج‌ها نفت را به امارات قاچاق مي‌كنند، وقتي نيروي انتظامي به آنها دستور ايست مي‌دهد نفت‌ها را به داخل آب مي‌ريزند؛ صدها بشكه. راپمي و دستگاه عريض و طويل مونيتورينگ آنها در اين باره چه كرده است؟

مسئله آن است كه قسمت اعظم آلودگي نفتي در ايران، در خليج فارس روي مي‌دهد، اگرچه اكنون با اكتشاف نفت توسط كشورهاي تازه‌استقلال‌يافته اين آلودگي به زودي در درياي مازندران از خليج‌فارس پيشي مي‌گيرد. ايران حدود 3تا4 ميليون بشكه در روز توليد و صادر مي‌كند.

اين نفت از 3 پايانه مهم يعني جزاير خارك، لاوان و سيري بارگيري مي‌شود. صادرات اين مقدار نفت نيازمند رفت و آمد 2 تا4 سوپر تانكر نفت در روز است! علاوه بر آن 5 يا 10 تانكر با اندازه‌هاي گوناگون هم بايد در خليج‌فارس رفت و آمد كنند تا 3تا4 ميليون بشكه نفت ايران به خارج صادر شود. اين ترافيك كشتي‌ها هر روز 3 تا 4 لكه كوچك نفتي را توليد مي‌كند.

47 برابر آلوده‌تر

در طول جنگ ايران و عراق، 250 تانكر مورد حمله قرار گرفتند؛ سكوي نفتي نوروز هم منهدم شد در نتيجه آب خليج‌فارس 47 برابر آب‌هاي آزاد آلوده شد! حال با توجه به اينكه خليج‌فارس يك آبراهه بسته است كه تنها از طريق تنگه هرمز با آب‌هاي آزاد ارتباط دارد، راپمي مي‌داند كه چه بر سر اين لكه‌هاي نفتي و نفت‌هايي كه در طول جنگ به آب ريخته شد، آمد؟

آلودگي در خليج‌فارس تا 4 سال باقي مي‌ماند و به دور خود مي‌گردد، نفت در آب گرم تغيير فرم و حالت مي‌دهد، ولي نابود نمي‌شود، يا در دريا ته‌نشين شده و مرجان‌ها را مي‌كشد و يا سواحل و جزاير را مسموم مي‌كند.  طبق آمار «بانك جهاني» (منابع موجودند)، بزرگترين عامل آلودكننده خليج‌فارس رفت و آمد تانكرهاست (60 درصد). سكوهاي نفتي با 22 درصد مقام بعدي را دارند. نشت طبيعي حدود 10درصد و حدود 10 درصد هم مربوط به پالايشگاه‌ها و ساير تاسيسات ساحلي ايران است.

در اين مصاحبه گفته شده «آلودگي در اطراف بحرين، عمان و كويت بيشتر است و در مناطق ديگر آلودگي نفتي نداريم.» در حالي كه مطالعات بانك جهاني نشان مي‌دهد كه آلودگي‌هاي خليج‌فارس توسط جريان آب به سواحل عربستان سعودي و امارات متحده عربي برده مي‌شود و اين سواحل آلوده‌ترين هستند.

حال با توجه به اينكه ايران تقريبا از اين آلودگي‌ها مصون است مي‌توان تصور كرد كه سواحل آلوده چه وضعيتي دارند؟ با اين حال، در آغاز مصاحبه هماهنگ‌كننده دائمي كنوانسيون منطقه‌اي كويت در زمينه حمايت و توسعه محيط‌زيست دريايي و ساحلي خليج‌فارس، در مورد شايعه آلوده بودن خليج‌فارس به نفت گفته « اين تصور درستي نيست و بيشترين كار را ما در منطقه خليج‌فارس در مورد آلودگي نفتي انجام داده‌ايم» و البته در جاي ديگر مي‌گويند كه فقط اين آلودگي‌ها را ملاحظه مي‌كنند!

ولي خليج‌فارس تنها به نفت آلوده نيست. به اين خبر مندرج در همشهري درباره هجوم جيوه، آرسنيك و سيانور به خور موسي توجه كنيد: «مدير گروه علوم دريايي دانشگاه علوم و فنون دريايي خرمشهر گفت متاسفانه اين منطقه يك منطقه ويژه پتروشيمي به حساب مي‌آيد و استفاده از تركيباتي از جمله جيوه، آمونياك، تركيبات آلومينيوم‌دار، فنول‌ها‌و... مشكلات زيست‌محيطي زيادي را ايجاد كرده است.»

چطور ممكن است كه 7 مورد نشت بزرگ نفت جهاني در خليج‌فارس بسته و مسدود انجام گيرد و «به غير از اطراف بحرين، عمان و كويت» در جاي ديگر خليج‌فارس آلودگي نداشته باشيم؟

جاي تاسف است كه يك مقام دائمي مسئول با مطالب ضد و نقيض سعي در وارونه جلوه دادن واقعيت‌هاي يك منطقه حساس مانند خليج‌فارس داشته باشد. اطلاعات غيرواقع براي تصميم‌گيران خطرناك است و براي عامه مردم گمراه‌كننده و نامعقول. من به مصاحبه‌شونده پيشنهاد مي‌كنم دفتر لوكس مجهز به تهويه مطبوع خود را در كويت ترك كند و سري به سواحل و جزاير ايراني خليج‌فارس بزند، شايد براي آينده خليج فارس هم كه شده حقيقت را ببيند و  بازگويد.

تاریخ درج: 9 شهریور 1387 ساعت 09:34 تاریخ تایید: 9 شهریور 1387 ساعت 11:21 تاریخ به روز رسانی: 9 شهریور 1387 ساعت 11:21
+ نوشته شده در  جمعه پانزدهم شهریور 1387ساعت 23:30  توسط محمد دشتی ها | 
افزایش سرمایه‌گذاری در انرژی‌های تجدیدپذیر

قیمت بالای سوخت‌های فسیلی و نگرانی از گرم شدن جهانی هوا موجب شکوفایی واقعی انرژی‌های تجدیدپذیر شده است.

خبرگزاری سوئیس از لندن گزارش داد، بر این اساس سرمایه‌گذاری در استفاده از انرژی باد و خورشید و همچنین سوخت‌های گیاهی در سال 2007 میلادی با حدود 60 درصد افزایش به 148 میلیارد دلار افزایش یافته است.این خبر را سازمان برنامه محیط زیست سازمان ملل(UNEP) اعلام کرد. بدین ترتیب رشد این صنعت سه برابر سریع‌تر از آن میزانی بوده است که UNEP پیش‌بینی کرده بود.

نیروی بادی با 52 میلیارد دلار سرمایه در راس این سرمایه‌گذاری‌ها قرار دارد و در حال حاضر بیش از 100 گیگاوات برق از آن به دست می‌آید. این میزان برق تامین‌کننده مصرف حدود 75 میلیون مشترک خانگی است.

آخیم اشتاینر، رییس UNEP این توسعه را با تب طلا در قرن 19 مقایسه کرد. به گفته وی، همانطور که آن زمان هزاران تن به سوی کالیفرنیا هجوم بردند، حالا بهشت‌های تولید انرژی سبز در سراسر جهان، طلاجویان مدرن را به سوی خود می‌کشند.

 

تغييرات هوا در غرب اروپا سريع‌تر از ساير نقاط است

سير تغييرات آب و هوايي کره زمين در قاره اروپا به ويژه در هلند از ديگر نقاط جهان سريعتر است

به گزارش خبرگزاري المان از امستردام، شبکه خبري ار تي ال اعلام کرد نتايج تازه‌ترين تحقيقات آب و هوايي انستيتو سلطنتي هواشناسي هلند که هر پنج سال صورت مي‌گيرد نشان مي‌دهد تغييرات آب و هوايي ناشي از گرمایش زمین در منطقه غرب اروپا با سرعتي تقريبا دو برابر بيشتر از تغييرات در ديگر نقاط جهان روي مي‌دهد.

کارشناسان مي‌گويند نتايج تحقيقات همچنين نشان داده است احتمالا زمستاني گرمتر در پيش رو خواهد بود ولي درعين حال بر ميزان بارندگي افزوده خواهد شد

 
کارکنان سازمان ملل لباس‌‌های رسمی را کنار می‌گذارند

سازمان ملل کارکنان خود در نیویورک را تشویق می‌کند که لباس‌های رسمی پشمی را کنار بگذارند.

و به لباس‌های سبک‌تری روی آورند تا این سازمان بتواند در هزینه‌های تهویه مطبوع صرفه‌جویی کند و به محیط‌زیست کمک شود.به گزارش خبرگرای فرانسه مایکل آلدرستین معمار آمریکایی که نظارت بر برنامه نوسازی آسمانخراش 60 ساله مقر سازمان ملل در نیویورک را به عهده دارد، می‌گوید: "قرار است تشریفات مربوط به لباس آسان‌تر شود و افراد تشویق شوند که لباس‌های سبک‌تری بپوشند."

آدلرستین کفت با بالابردن درجه ترموستات‌ها به اندازه 5 درجه به 25 درجه سلسیوس در ساختمان دبیرخانه سازمان ملل و 24 درجه در اتاق‌های کنفرانس ئر یک دوره آزمایشی در ماه گرم آگوست، حدود 100000 دلار صرفه‌جویی خواهد شد. به گفته او این کار به محیط زیست نیویورک هم کمک خواهد کرد. با کاهش استفاده از تهویه‌ مطبوع در ساختمان شاخص سازمان ملل در وسط منهتن،‌ بیش از2000 میلیون کیلوگرم  بخار- که معادل چند صد تن دی‌اکسیدکربن است - کمتر وارد جو می‌شود.

او گفت کارکنان تشویق خواهند شد که کت و شلوار تیره مشخصه خود را کنار بگذارند و لباس‌های سبک‌تری بپوشند. خود آدلرستین هنگامی که در مقر سازمان ملل با خبرنگاران صحبت می‌کرد یک پیراهن سفید بدون کت و کراوات پوشیده بود.

+ نوشته شده در  چهارشنبه شانزدهم مرداد 1387ساعت 0:51  توسط محمد دشتی ها | 

بنا به تحقيقي در آمريكا، تنفس در هواي آلوده به دود خارج شده از لوله اگزوز خودروها ممكن است خطر لخته شدن خون، ترمبوز، را افزايش دهد.

آلودگي هوا آميخته اي پيچيده از تركيبات گازي (ازون، منواكسيد كربن و دي اكسيد نيتروژن) و ذرات معلق است.در مناطق شهري احتراق سوخت هاي فسيلي (در خودروها و صنايع)، منبع اصلي آلودگي هاي ناشي از فعاليت انسان هاست.قرار گرفتن در معرض ذرات ريز شيميايي (كربن، نيترات ها، سولفات ها و فلزات) كه به خاطر سوختن سوخت فسيلي در هوا منتشر شده اند، احتمال مبتلا شدن به امراض قلبي و بروز سكته مغزي را افزايش مي دهد.اما تحقيق دانشكده بهداشت عمومي دانشگاه هاروارد، كه با مشاركت دو هزار داوطلب انجام شده است، همچنين نشان داده كه اين ذرات باعث لخته شدن خون در رگ هاي پا مي شود.

محققان گفتند كه آلودگي هوا خون را غليظ تر و احتمال ايجاد لخته را بيشتر مي كند.

از داوطلباني كه در اين تحقيق شركت داشته اند نزديك به نهصد نفر به ترمبوز مبتلا شدند.خون لختگي كه در پا ايجاد مي شود ممكن است به سمت ريه حركت كند و در آنجا مستقر شود. خون لختگي كه به ريه رسيده ممكن است به آمبولي ريوي منجر شود. خطر ترمبوز با عدم حركت افزايش مي يابد.

در حالي كه مسافران پروازهاي طولاني مدت در معرض خطر ابتلا به خون لختگي هستند، افرادي كه هنگام كار ساعتها پشت ميز نشسته اند يا كمتر راه مي روند نيز ممكن است با اين معضل مواجه شوند.اين گروه از محققان ميزان آلودگي هوا در محل زندگي داوطلبان را اندازه گرفتند و متوجه شدند كه اگر ميزان ذرات شيميايي معلق در هواي محله اي بيشتر بوده احتمال اينكه داوطلب ساكن آن محله به ترمبوز مبتلا شود، بيشتر بوده است. داوطلبان ساكن ايتاليا بوده اند.

در گزارش محققان كه در نشريه "آرشيو پزشكان داخلي" آمريكا (The Archives of Internal Medicine)، منتشر شده است، آمده كه اگر ذرات معلق شيميايي در هوا به ميزان 10 ميكروگرم در مترمربع افزايش يابد، خطر ابتلا به ترمبوز هفتاد درصد افزايش مي يابد. سقف تعيين شده براي حجم ذرات آلوده كننده هوا پنجاه ميكروگرم است.

عامل خطرزا

دكتر آندريا باكارلي، سرپرست اين تحقيق، گفت: "با در نظر گرفتن تاثير اساسي كه آلودگي هوا بر سلامت انسان دارد، يافته هاي ما يك عامل جديد خطرزا در ايجاد ترمبوز را برملا كرده است."

او در ادامه گفت: "نتيجه تحقيق ما همچنين پشتوانه محكمي است براي مبارزه با آلوده كننده هاي هوا و نهايتا وضع مقررات بيشتر براي كنترل آن."

دكتر بورلي هانت، مدير سازمان خيريه "لايف بلاد" (Lifebloof) در بخش امور پزشكي، گفت: "ما مدتي است كه مي دانيم آلودگي هوا با افزايش امراض قلبي و سكته مغزي مرتبط است. اين تحقيق براي اولين بار نشان مي دهد كه آلودگي هوا همچنين ممكن است خطر لخته شدن خون در رگ ها را افزايش دهد."خانم هانت افزود: "يافته جديد مهيج است چون كيفيت هوا چيزي است كه ما انسان ها مي توانيم با كنترل سوخت هاي فسيلي بهتر كنيم."

+ نوشته شده در  شنبه بیست و هشتم اردیبهشت 1387ساعت 4:48  توسط محمد دشتی ها | 

 

آژانس بين المللي انرژي (IEA) پيش بيني كرد تا سال 2030 استفاده از انرژي در جهان تا 55 درصد افزايش يابد.

وابستگي كشورهاي جهان به انرژي هاي فسيلي بطور پيوسته در حال افزايش است

سه چهارم اين افزايش به دليل نيازهاي مهارنشدني كشورهاي در حال توسعه به انرژي عنوان شده است كه پيش بيني شده فقط دو كشور چين وهند، 45 درصد اين مقدار را مصرف كنند.

همچنين بر اساس برآورد سالانه آژانس بين المللي انرژي، 85 درصد از اين ميزان انرژي، از سوختهاي فسيلي مانند نفت، گاز و ذخال سنگ تامين خواهد شد.

نوبو تاناكا، مدير آژانس بين المللي انرژي در هنگام ارائه گزارش سالانه اين سازمان با عنوان "چشم انداز انرژي جهان"، هشدار داده است كه اين افزايش تقاضا نه تنها سرعت تغيير شرايط آب و هوايي جهان را تشديد خواهد كرد، بلكه امنيت انرژي را نيز به مخاطره خواهد انداخت.

او هشدار داد: "پديدار شدن بازيكنان عمده جديد در بازارهاي جهاني انرژي به اين معني است كه همه كشورها بايد اقداماتي جمعي و فوري براي كنترل تقاضاي غيرقابل مهار انرژي انجام دهند."

هم اكنون توليد نفت در جهان روزانه بيش از چهل ميليون بشكه است كه پيش بيني مي شود تا سال 2015 بالغ بر 50 ميليون بشكه شود و تا سال 2030 به 65 ميليون بشكه در روز برسد.

بنابراين با وجود بالا رفتن بي سابقه قيمت نفت در سالهاي اخير، نه تنها اميدي به پايين آمدن قيمت اين كالا نيست، بلكه افزايش آن ادامه خواهد يافت.

افزايش مصرف، افزايش آلودگي

آژانس بين المللي انرژي در تازه ترين برآورد سالانه خود همچنين درباره چشم انداز افزايش توليد آلودگي هاي كربني هشدار داده است.

اين سازمان تذكر داده است كه نياز روزافزون به انرژي، از طريق عرضه (و مصرف) بيشتر ذغال سنگ برآورده خواهد شد كه اين مسئله باعث خواهد شد تا سال 2030 آلودگي ناشي از دي اكسيد كربن حاصل از مصرف انرژي، از رقم كنوني 27 گيگا تن در سال (با 57 درصد افزايش) به 42 گيگا تن در سال برسد.

بر اساس برآورد اين سازمان، حتي با در نظر گرفتن برنامه هاي پيشنهادي دولتها براي صرفه جويي در انرژي و كاهش آلودگي هاي كربني، ميزان دي اكسيد كربن توليدي 25 درصد افزايش خواهد يافت.

آژانس بين المللي انرژي در گزارش خود اعلام كرده است اقداماتي كه قبل از اين در نظر گرفته شده است از جمله استفاده از انواع انرژي با بازدهي بالاتر و تكنولوژي جديد تر، مي تواند انتشار گازهاي گلخانه اي را تا اندازه اي ثابت نگه دارد.

بازيكنان اصلي

علاوه بر اين گزارش به توسعه بازار گاز در جهان اشاره مي كند و مي گويد كه توليد گاز مايع نيز تا سال 2030 بالغ بر 60 ميليون بشكه در روز خواهد بود.بر اساس اين گزارش رونق بازار نفت بيشترخواهد شد، تقاضاهاي چين در اين بازار همچنان افزايش خواهد يافت و نقش اوپك در مقايسه با شرايط جاري پر رنگ تر و مهم تر خواهد شد.

از نظر نويسندگان اين گزارش، مصرف كنندگان نفت چاره اي جز اتكاي بيشتر به كشورهاي نفت‌خيز خاورميانه، روسيه و برخي كشورهاي ديگر توليد كننده نفت در آمريكاي جنوبي ندارند.

بنابراين پيش بيني مي شود خطراتي كه امنيت انرژي را تهديد مي كند، همچنان از بحثهاي مهم جهان باشد.

منبع:iranianuk

+ نوشته شده در  دوشنبه دهم دی 1386ساعت 12:0  توسط محمد دشتی ها | 
درختان از شگفت آورترين و پرقدمت ترين موجودات زنده كره زمين به شمار مي آيند. برخي از آنها بيش از 2000 سال قدمت دارند.

با نگاه كردن به حلقه هاي رشد يك درخت مي توان گفت كه وضعيت آب و هوا در فصول مختلف سالهاي عمر آن چگونه بوده است. پس مي توان گفت كه درختان با وضعيت آب و هوا در گذشته، حال و آينده ارتباط مهمي دارند.ارتباط حال و آينده درختان با محيط زيست همان واقعيت علمي است كه آنها در حين رشدشان، دي اكسيد كربن هوا را جذب مي كنند و آن را به صورت اكسيژن به جو بازمي گردانند. بخشي از دي اكسيد كربني كه در جو وجود دارد محصول آلودگي هايي است كه بشر در محيط زيستش توليد كرده و وجود اكسيژن هم كه براي ادامه زندگي بر روي كره زمين، حياتي است.

وقتي جنگل ها تخريب مي شوند، چوب درختان يا سوزانده مي شود يا رها تا به تدريج بپوسد و تجزيه شود؛ به اين ترتيب دي اكسيد كربني كه در درختان محبوس بوده بار ديگر وارد جو مي شود. بنا به تخمين دانشمندان، يك جنگل نوپاي استوايي قادر است هر ساله به ازاي هر هكتار زمين، نزديك به يك هزار تن كربن جذب كند. در نتيجه تصور اين كه سالانه ما تقريبا يك ميليون و سيصد هزار هكتار جنگل از دست مي دهيم، واقعيتي ترسناك است.از ديد كارشناسان اين وضعيت براي آينده آب و هوا مشكلي عظيم است. حتي اگر ما فقط جنگل زدايي را به نصف ميزان كنوني آن برسانيم، كاهش روند گرمايش زمين چشمگير خواهد بود.چند سالي است كه مناطق بزرگي از جنگل هاي استوايي توسط شركت هاي بزرگ و حتي مردم محلي تخريب مي شود تا به مراتع مسطح كه مناسب كشت و زرع است، تبديل شود. كشت سويا يكي از دلايلي است كه درختان هكتارها زمين جنگلي در منطقه استوايي هر روزه بريده مي شوند.

از چندي پيش عده اي از شهروندان كشورهاي عمدتا غربي براي جلوگيري از تخريب جنگل هاي منطقه حاره دست به ابتكار جالبي زده اند. آنها با پرداخت حدود هفتاد دلار، نيم هكتار جنگل مي خرند تا كسي اجازه نداشته باشد درختان آن قطعه زمين جنگلي خريداري شده را قطع كند.

اما روزنامه گاردين اخيرا نوشت كه شهروندان برزيل از اين كه خارجيان با خريد قطعاتي از جنگل هاي آمازون از طريق اينترنت (سايت كول ارت، Cool Earth)، مانع جنگل زدايي شده اند، خشمگينند.به نوشته جن روشا، نگارنده اين گزارش گاردين، سايت اينترنتي فروشنده زمين هاي جنگلي ادعا مي كند كه به ازاي حفظ نيم هكتار زمين جنگلي، 130 تن دي اكسيد كربن كمتر وارد جو زمين مي شود و چهارصد گونه زيستي نيز فرصت مي يابند كه به حيات خود ادامه دهند. به گفته گردانندگان سايت كول ارت، به خاطر فروش قطعه زمين هاي جنگلي به خارجيان طرفدار محيط زيست، تاكنون از تخريب 31 هزار هكتار جنگل جلوگيري شده است.اما به نوشته گاردين، برزيلي ها، به ويژه ارتش برزيل، همواره در مورد طرح ها و برنامه هاي خارجيان براي منطقه آمازون حساسيت نشان داده اند و شنيدن خبر خريد زمين هاي جنگلي توسط خارجيان باعث خشم اهالي ايالت "آمازوناس" نيز شده است.

مخالفان فروش زمين هاي جنگلي به خارجيان آن را "استعمار سبز" مي نامند.

نگارنده گزارش گاردين مي نويسد: "برزيلي ها اين اقدام خارجيان را توهين آميز مي دانند چون توانايي آنها در حفظ جنگل هاي حاره اي را زير سوال برده است. همچنين فعاليت بسياري از سازمان هايي كه در اين راه تلاش مي كنند را، به ويژه آنهايي كه از ساكنان بومي اين منطقه هستند، ناديده گرفته است."

"داوي كوپه نوارا"، رهبر "يانومامي"، در سفري به بريتانيا كه با انگيزه جلب حمايت از نيازهاي بهداشتي بوميان منطقه آمازون صورت داد، گفت: "جنگل را نمي توان خريد. جنگل منبع حيات ماست."گاردين در ادامه مي نويسد كه بسياري از سازمان هاي بومي با اين ديدگاه موافقند و مي گويند كه راه نجات جنگل هاي حاره اي، محافظت از منابع بومي و قابل استخراج است؛ بنا بر تصاوير ماهواره اي، در اكثر اين نقاط (يعني يك پنجم مساحت جنگل هاي برزيل)، جنگل زدايي صورت نگرفته است. اما بسياري از سازمان هاي محيط زيستي كه تجربه اي طولاني در منطقه آمازون دارند، معتقدند كه تنها راه جلوگيري از تخريب جنگل ها، جلوگيري از كليه فعاليت هاي جنگل زدايي است. تاكنون يك پنجم از جنگل آمازون (معادل مساحت كل كشور فرانسه) جنگل زدايي شده كه بخش عمده آن در چهل سال گذشته صورت گرفته است. برزيل در حال حاضر از جمله بزرگترين آلوده كنندگان محيط زيست به شمار مي آيد و جلوگيري از جنگل زدايي در اين منطقه مي تواند از شدت اين وضعيت بكاهد و گونه هاي زيستي را نيز از انقراض نجات دهد.

سازمان هاي غيردولتي بر اين باورند كه اقتصاد، كليد حل اين مشكل است و بايد شرايط به گونه اي باشد كه حفاظت از درختان ارزش بيشتري از محصولي داشته باشد كه جايگزين آنها مي شود.سازمان هاي غير دولتي در تلاشند كه مشوق هاي مالي دولت برزيل براي ساكنان مناطق جنگلي، كه به طور سنتي فعاليت هاي آنها منجر به تخريب جنگل ها مي شود (مانند دامداري و كشاورزي)، در مسير خدمات محيط زيستي قرار داده شود.

منبع:ایرانیان انگلستان

+ نوشته شده در  سه شنبه بیستم آذر 1386ساعت 7:22  توسط محمد دشتی ها | 
 
صفحه نخست
پست الکترونیک
آرشیو
درباره وبلاگ
وبلاگی از دانش آموخته مهندسی هواشناسی (عضو انجمن مهندسی دریایی ایران/انجمن علوم وفنون دریایی ایران/انجمن منجمان آماتور ایران/کانون گردشگران جوان ایران و ..) برای علاقمندان و افرادی که می خواهند از علم هواشناسی آموزه ای بهتر داشته باشند- - - درضمن در صورت استفاده از مطالب وبلاگ ذکر مرجع نشان از هوشمندی شماست - - -

پیوندهای روزانه
ابیانه:زیباترین روستای جهان
پرواز 13000 کیلومتری لک‌لک برای همسر بیمار
وزغها پیش بینان زلزله!
مصاحبه با پروفسور مبشر
تخصصی حشره شناسی
تهديدگران پارك ملي نايبند
فتوبلاگ "سی"
بوي نفت در پارك ملي نايبند
خبرگزاری مستقل محیط زیست ایران
مدرسه پرواز خوزستان
نقشه برداری
میراث سبز ایران
عاشقان خلیج فارس
انجمن جبهه طبیعت
فوک‌ها،ستاره‌شنان خوبی هستند
یدالله ظریف شاهسون/خبرنگار
آموزش زبان ایتالیایی
سید محمدرضا هاشمی زاده
سایت رویدادهای ایران
برق الکترونیک رباتیک
دیده بان محیط زیست
شبکه هواشناسی رشت
افروز اسلامی
موسسه پژوهشی سایه
نمکزار
زمین آسمانی
قایقران
وبلاگستان محیط زیستGB
مقاله نویسنده وبلاگ در مرکز علوم جوی و اقیانوسی
حمایت از حیوانات
سوالات کارشناسی ارشد خاکشناسی
صد سال تنهایی
کارگاه هواشناسی
جغرافیابرنامه ریزی محیطی و آمایش سرزمین
نجوم و رصد خانه ها
وبلاگ هواشناس در ایسنا
مقاله نویسنده وبلاگ در civilica به EN
مهندسی علوم خاک
دشتی ها
نشریه الکترونیکی مند
انجمن نجوم آماتوری ایران
نصیر بوشهر
نسیم جنوب
آموزش غواصی
بازیگر
تاریخ دشتی
مهار بیابان زایی
آرشیو پیوندهای روزانه
نوشته های پیشین
آذر 1393
اردیبهشت 1393
فروردین 1393
اسفند 1392
بهمن 1392
دی 1392
آذر 1392
آبان 1392
مهر 1392
شهریور 1392
تیر 1392
خرداد 1392
فروردین 1392
بهمن 1391
دی 1391
آذر 1391
مرداد 1391
تیر 1391
خرداد 1391
فروردین 1391
اسفند 1390
بهمن 1390
دی 1390
آذر 1390
آبان 1390
مهر 1390
شهریور 1390
مرداد 1390
تیر 1390
خرداد 1390
اردیبهشت 1390
فروردین 1390
اسفند 1389
بهمن 1389
دی 1389
آذر 1389
آرشيو
آرشیو موضوعی
هواشناسی آلودگی هوا
هواشناسی هیدرولوژی
هواشناسی کشاورزی
هواشناسی هوانوردی
هواشناسی عمومی
هواشناسی ترابری
هواشناسی دریایی
پیوندها
مارین نیوز
هوای ایستگاههای هواشناسی جهان
مرکز ملی اقیانوس شناسی
سازمان جهانی هواشناسی
سازمان هواشناسی ایران
انجمن علوم وفنون دریایی
مرکز علوم جوی و اقیانوسی
مقالات فیزیک و هواشناسی
هواشناسی سیستان و بلوچستان
هواشناسی چهار محال وبختیاری
هواشناسی کهکیلویه وبویر احمد
هواشناسی آذربایجان شرقی
هواشناسی آذربایجان غربی
هواشناسی کرمانشاه
هواشناسی خوزستان
هواشناسی کردستان
هواشناسی هرمزگان
هواشناسی خراسان
هواشناسی اصفهان
هواشناسی مازندران
هواشناسی گلستان
هواشناسی سمنان
هواشناسی بوشهر
هواشناسی اردبیل
هواشناسی کرمان
هواشناسی زنجان
هواشناسی فارس
هواشناسی تهران
هواشناسی گیلان
هواشناسی قزوین
هواشناسی ایلام
هواشناسی یزد
هواشناسی قم
 

 RSS

POWERED BY
BLOGFA.COM

طراح قالب
دیجیتال کیوان